Wszystkich Świętych bez Mszy św. na cmentarzu

Księża apelują szczególnie osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpieczne w domach, wyrażając swoją pamięć o zmarłych poprzez modlitwę. Z kolei abp. Grzegorz Ryś, administrator apostolski diecezji kaliskiej zwrócił się do podległych mu księży, aby w dniach 1 i 2 listopada nie sprawowali mszy św. na terenie cmentarzy. – ustalił portal faktykaliskie.pl

+

Apel do wiernych, związany ze zbliżającym się świętem, wystosował abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski:

„Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.

Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości.

Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę”.

Arcybiskup przypomniał również, że w związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we mszach świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w dniu Wszystkich Świętych. „W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji” – prosi abp. Stanisław Gądecki.

Z kolei Abp. Grzegorz Ryś, administrator diecezji kaliskiej zwrócił się do podległych mu księży o zrezygnowanie z nabożeństw na nekropoliach. „Proszę, aby na terenie diecezji kaliskiej 1 i 2 listopada sprawować Msze Święte wyłącznie w świątyniach parafialnych (jeśli trzeba, zwiększając ich liczbę), pozostawiając cmentarze jedynie do modlitwy indywidualnej. Postanowienie to nie dotyczy tych kaplic cmentarnych, w których Msza święta sprawowana jest regularnie” – czytamy na stronie diecezji kaliskiej.

CZYTAJ  To on napadł na stację paliw
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
12
0
Napisz co o tym sądziszx