OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Szpital zakaźny w Wolicy już jutro wyczerpie miejsca?

Miejsca w ponownie otwartym szpitalu zakaźnym w Wolicy k. Kalisza zostaną najprawdopodobniej wyczerpane już w czwartek. Dyrekcja szpitala szczegółowo wyjaśnia jak funkcjonuje placówka i z jakimi problemami się boryka.

+

Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy  dysponuje 105 łóżkami stacjonarnymi, w tym 5 łóżek intensywnego nadzoru z możliwością przejściowo prowadzonej wentylacji mechanicznej (respirator) od momentu, kiedy dojedzie anestezjolog oraz 15 łóżkami dostawionymi dodatkowo na salach chorych lub w zaadaptowanych pomieszczeniach na sale chorych. Podsumowując –  daje to 120 łóżek.

Wentylacja mechaniczna dlatego „przejściowa”, bo  tylko do czasu przewiezienia chorego na OIOT, do Szpitala III rzędu w podziale kompetencji szpitali, leczących chorych na COVID-19 czyli w naszym przypadku, na dziś, do Szpitala im. Strusia w Poznaniu.  Nie mamy na stałe  zatrudnionych ani możliwości zatrudnienia na stałe personelu: anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych, bo tych specjalistów brakuje w kraju, są już zaangażowani w innych szpitalach, posiadających OIOT.

Dysponujemy 58 łóżkami ze stanowiskiem tlenowym, ale nie wszystkie można wykorzystać na dzień dzisiejszy, bo przy intensywnej eksploatacji ulegają dekapitalizacji reduktory – jesteśmy w trakcie uzupełniania stanu ich posiadania  – a są obiektywne trudności z zakupem, są braki na rynku.

Dyżury w Szpitalu rozpisane są na 50 pielęgniarek i 12 lekarzy. Po południu i w nocy dyżuruje 2 lekarzy. Podwójne dyżury lekarskie są możliwe do ułożenia w miesięcznym grafiku tylko dlatego, że lekarze zrezygnowali z pracy gdziekolwiek indziej poza naszym Szpitalem. Po południu i w nocy dyżuruje 11 pielęgniarek. Stan personelu medycznego do południa jest nieco większy, bo inny charakter ma dyżur dzienny i inny nocny.

Doświadczenie ostatniego tygodnia pokazuje jednak, że pojęcie dyżuru nocnego i dziennego zaciera się, kiedy w dzień  jest średnio 9-11  chorych nowo przyjętych, a w nocy 16 -22. Praca jest trudna, zaskakująca,  ale personel medyczny staje na wysokości zadania – mimo obiektywnych trudności.

Przewidujemy, że do jutra będziemy mieli wszystkie łóżka zajęte.

12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
12
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x