Powstaje żłobek pod Ostrowem

Udostępnij
Tweet

Dobiega końca murowanie ścian konstrukcyjnych i działowych. Wkrótce będą wylewane wieńce żelbetowe i stalowe dla całego budynku. Mury żłobka powstały z bloków Silka, które są niezwykle wytrzymałe.

+

– Charakteryzują się również doskonałymi właściwościami takimi jak: komfort termiczny, doskonała zdolność regulacji wilgotności, izolacyjność akustyczna a także zdrowe środowisko życia. Silka to cegła wapienno-piaskowa, o bardzo wysokiej gęstości, dlatego jest dużo cięższa od tradycyjnej cegły – Wojciech Marczak, główny wykonawca inwestycji.

Jeszcze we wrześniu rozpoczną się prace związane z pokryciem dachu. W październiku zaplanowano m.in. prace wewnętrzne oraz montaż instalacji: elektrycznej, sanitarnej i wodociągowej. Prace drogowe, w tym m.in.: budowa parkingu oraz chodnika rozpocznie się na przełomie października i listopada. Dwa ostatnie miesiące budowy inwestycji, to prace wykończeniowe oraz wyposażenie placówki. Oficjalne otwarcie pierwszego w Gminie Ostrów Wielkopolski żłobka zaplanowano na styczeń przyszłego roku.

– Żłobek w Gorzycach Wielkich będzie przygotowany dla 77 dzieci, w wieku od kilku miesięcy do 3 lat. Myślę, że mieszkańcy gminy będą bardzo zadowoleni z obiektu, który będzie przestronny i nowoczesny. Opłata za pobyt dziecka w placówce również nie będzie wysoka, ponieważ korzystamy ze środków unijnych oraz wsparcia rządowego. Powierzchnia placówki wyniesie ponad 800 metrów kwadratowych.

Gmina Ostrów Wielkopolski pozyskała na budowę i funkcjonowanie placówki rekordową w historii samorządu dotację w wysokości prawie 6 mln złotych.

Pieniądze pochodzą z dwóch źródeł: środków unijnych oraz rządowego programu Maluch +. W pierwszym przypadku, pieniądze pozyskano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła bagatela ponad 3 mln 406 tysięcy złotych. Część środków wspomoże budowę żłobka, ale przede wszystkim, pieniądze przeznaczone będą na pierwsze 2 lata funkcjonowania placówki. A więc m.in.: wypłaty dla pracowników i bieżące utrzymanie żłobka.

W tym drugim przypadku gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 mln 541 tysięcy złotych. W całości pieniądze trafią na budowę placówki.

CZYTAJ  Ujawniono ciało na przystanku (ZDJĘCIA) AKTUALIZACJA

– Dzięki dofinansowaniu, koszt miesięcznej opłaty wnoszonej przez rodziców za jedno dziecko wyniesie 260 złotych wraz z wyżywieniem. W placówce pracować będą w sumie 22 osoby, w tym 15 opiekunów. Rekrutacja rozpocznie się w pod koniec tego roku i prowadzić ją będzie wybrany w konkursie dyrektor żłobka – dodaje wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Budynek będzie parterowy. Każda sala z osobnym wyjściem, toaletami, miejscem do spania, magazynem, a także pięknym tarasem od strony południowej. Przestronny korytarz zapewni swobodne przemieszczanie się dzieci. Dodatkowe pomieszczenia, takie jak: wózkownia, gabinety specjalistów, nauczycieli, stołówka, nowoczesna kuchnia i plac zabaw przeznaczony specjalnie dla maluchów zapewne dodatkowo podniesie atrakcyjność żłobka.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
11
0
Napisz co o tym sądziszx