OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Szumowski powiedział o kontrolach i co myśli dzisiaj o maseczkach i koronawirusie

– W tym tygodniu policja, jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

+

Zdaniem Łukasza Szumowskiego trudno mówić o drugiej fali. – To jest bardziej falowanie. Liczba zakażeń jest efektem rozluźnienia w społeczeństwie oraz mamy kilka ognisk z imprez rodzinnych, duże ogniska w kopalniach, zakładach pracy – mówił minister.

– Poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest na szczęście duży, ale zależy on od tego, czy będziemy zachowywać się rozsądnie, czy będziemy nosili maseczki. W tym tygodniu policja i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta. Nie ma wymówek. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo. Nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. Medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli ktoś czuje dyskomfort, nosząc maseczkę, może nosić przyłbicę – stwierdził Łukasz Szumowski.

Gość radiowej Jedynki dodał, że “COVID-19 jest bardziej zaraźliwy, niż wcześniej przypuszczano. Jeżeli osoby bezobjawowe zarażają starszych, to występuje taka sytuacja, jak w Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech, gdzie ci słabsi umierają”.

102 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
102
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x