OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

70-latek odnaleziony przez psa ratownika

W dniu 20 lipca 2020r. po godzinie 15:00 zespoły grupy Szukamy i Ratujemy udały się na poszukiwania 70-letniego mężczyzny do Ostrzeszowa. Mężczyzna przez ponad dobę nie wracał do domu, a z powodu choroby musi przyjmować leki. Na miejscu działała już ostrzeszowska policja i zastępy Ochotniczych Straży Pożarnej.

+

Członkowie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej SiR przeprowadzili wywiad z członkami rodziny w miejscu zamieszkania zaginionego, z którego wynikało, że mężczyzna wyszedł z domu w niedzielę rano, choruje i musi przyjmować na stałe leki.

Podjęto decyzję o uruchomieniu w trybie alarmowym Mobilnego Centrum Koordynacji Poszukiwań SiR-01.

W terenie działało sześć grup. Sukcesywnie do działań włączone zostały 3 drony, które sprawdzały duże otwarte przestrzenie oraz
zespół z psem ratowniczym 1 klasy terenowej Państwowej Straży Pożarnej – Orestem.

Do godziny 19:50 zostały sprawdzone 190 ha powierzchni z ziemi oraz powietrza. Wówczas zapadła decyzja o ponownym wyjściu w teren grupy z psem.

O godzinie 20:29 nawigator grupy zgłosił do sztabu szczekanie psa ratowniczego. Szczekanie oznacza odnalezienie osoby zaginionej. Po
wejściu w głąb pola kukurydzy – 45 metrów od polnej ścieżki ukazał się zespołowi zaginiony.

O godz. 20:30 został włączony system wzywania pomocy, a na miejsce zostały skierowane inne zespoły.

Mężczyzna nie potrafił wyjaśnić swojego postępowania, ale wydawał się być świadomy sytuacji. Zdenerwowanej całą sytuacją żonie przekazał, że przez cały czas miał przy sobie leki. Jeszcze przed odnalezieniem w trakcie analizy obrazu z drona dostrzeżono sylwetkę najprawdopodobniej zaginionego, który przemieszczał się. Na widok drona wszedł w pole kukurydzy i szedł w stronę domu. Miejsce odnalezienia znajduje się około 100 metrów od jego domu.

Łącznie w działaniach udział wzięło ponad 50 osób.

-KPP Ostrzeszów,
-PSP Ostrzeszów,
-OSP Szklarka Myślniewska,
-OSP Ostrzeszów,
-OSP Siedlików
-ratownikom, planistom GPR SiR (Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań, pojazd operacyjny), dziennikarz-wolontariusz.

POLECANE NEWSY
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
8
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x