Wyremontowano koryto Strugi ostrowskiej

Udostępnij
Tweet

To kolejny, niezwykle ważny etap ostrowskiego systemu retencji – zakończone zostały prace przy regulacji i umocnieniu Strugi Ostrowskiej. – To część ogromnego zadania, które ma chronić mieszkańców naszego miasta przed skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych. Koryto Strugi zostało tak rozbudowane, że przepływająca tu ilość wód deszczowych i roztopowych nie będzie stwarzała zagrożenia podtapiania okolicznych zabudowań i terenów – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

+

Koryto Strugi na 400-metrowym odcinku zostało odbudowane, wyregulowane i umocnione. Inwestycja ta obejmowała także zabudowę separatorów na wylocie kanalizacji deszczowej. Służą one do zebrania z wody olejów, tłuszczy i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu do rzeki trafia już woda oczyszczona.

Umowa na wykonanie tej niezwykle ważnej inwestycji podpisana została w październiku ubiegłego roku, a jej wartość to ‪1 940 388‬,72 zł. Wyłonionym w przetargu wykonawcą zadania została ostrowska firma Inkadro.

– Było to niezwykle trudne i wymagające zadanie. Prace wykonywane przy nurcie wodnym są ryzykowne ze względu na możliwość wystąpienia wody w momencie obfitych opadów. Mamy za sobą kilka niebezpiecznych sytuacji, jednak satysfakcja z dobrze wykonanej pracy jest ogromna. Niezwykle pomocną okazała się firma Sklejka – Eko, która pozwoliła nam wykonywać prace montażowe na swoim terenie. Podobnie postąpiła właścicielka zlokalizowanej obok działki. Jesteśmy za tę pomoc niezwykle wdzięczni – znacznie ułatwiło nam to wykonanie tej inwestycji – tłumaczy Zenon Woźniak, prezes firmy Inkadro.

Zgodnie z umową wykonawca na terenie inwestycji posadzi ponad sto drzew. Nasadzenia zaplanowano na jesień tego roku.

Zakończone zadanie to część większego projektu mającego na celu odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenu miasta do Ołoboku. Wcześniej wybudowane zostały kolektory deszczowe w ulicy Torowej wraz z zabudową separatorów w zbiorniku (wartość zadania to ‪4 004 286‬,47 zł) oraz wybudowano zbiornik retencyjny przy ulicy Torowej (‪2 070 159‬,42 zł). Obecnie trwają jeszcze prace przy budowie rowu retencyjnego oraz kolektora deszczowego przy ul. Osadniczej (‪1 787 641‬,37 zł). Jest to ostatni etap całego przedsięwzięcia. Łączna wartość wszystkich zadań wynosi blisko 10 milionów złotych, a uzyskane przez spółkę Wodkan dofinansowanie to niemal 3 miliony złotych.

CZYTAJ  Motocyklista wjechał w osobówkę

– Postawiliśmy kolejny krok dla podniesienia bezpieczeństwa wodno-kanalizacyjnego naszego miasta. To jeden z naszych priorytetów. Projekt realizowany przez spółkę Wodkan jest już na ostatniej prostej – zakończenie ostatniego etapu planowane jest na sierpień tego roku. Po zakończeniu całego przedsięwzięcia wody opadowe i roztopowe z ogromnej części powierzchni miasta – z blisko 20 kilometrów kwadratowych – będą oczyszczone spływać poprzez zbiornik retencyjny przy ulicy Torowej do Ołoboku – zapewnia Beata Klimek.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
10
0
Napisz co o tym sądziszx