Wykonali 8328 testów na koronawirusa w DPS-ch. Co ustalono?

Udostępnij
Tweet

Dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował o zakończeniu dwutygodniowych działań związanych z przeprowadzaniem testów na obecność zakażenia COVID-19 wśród mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej w Wielkopolsce. Wykonano łącznie 8328 testów, z czego do tej pory jedynie 3 potwierdziły zakażenie. Badania zostały przeprowadzone we wszystkich 63 domach prowadzonych przez samorządy.

+

Akcja, w którą zaangażowane były Wojska Obrony Terytorialnej i sanepid, trwała od 6 do 20 maja. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podczas konferencji prasowej poinformował o szczegółach prowadzonej akcji oraz omówił działania ochronne. W części DPS-ów został wprowadzony rotacyjny system pracy. – W jednym z domów w powiecie ostrzeszowskim w taki sposób udało się zapobiec zakażeniu koronawirusem, ponieważ pracownik przed podjęciem pracy uzyskał wynik dodatni i nie miał kontaktu z mieszkańcami – tłumaczył wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

DPS-y zostały wsparte również dodatkowymi środkami finansowymi – łączna kwota to ponad 700 tys. zł. na bieżące działania – oraz środkami ochrony osobistej, Do placówek trafiło między innymi: 185 tys. maseczek, 103 tys. rękawiczek, 6,5 tys. przyłbic czy ponad 10 tys. litrów płynów do dezynfekcji.

Obecnie w kwarantannie/częściowej kwarantannie (nałożonej na niektóre budynki domu) znajdują się 2 wielkopolskie DPS-y (DPS Kalisz, DPS Sielska w Poznaniu). W kwarantannie na 6426 miejsc w DPS ogółem znajduje się obecnie 164 mieszkańców (2,5% ogółu). Dwa tygodnie temu kwarantanna została zdjęta z DPS w Pleszewie. Obecnie zakażonych jest łącznie 46 mieszkańców DPS-ów w Wielkopolsce. – Sytuację w placówkach można określić jako stabilną. Do DPS-u w Kaliszu wracają kolejni ozdrowieńcy. Obecnie jest ich 51 – dodaje wojewoda.

Podczas konferencji wojewoda omówił także działania w ramach akcji drive-thru, która odbyła się już w Krotoszynie (302/ w tym 2 dodatnie), Kaliszu (747/ w tym 4 dodatnie) Ostrowie Wielkopolskim (trwa – 1000/ w tym 1 dodatni). Wojewoda przedstawił także plan drive-thru na najbliższe dni. Ze względu na sytuację epidemiczną w Kępnie to właśnie w najbliższy weekend mieszkańcy regionu będą mogli skorzystać z samochodowego punktu pobrań próbek. Od poniedziałku drive-thru ruszy w Pleszewie, a od piątku do soboty w Rawiczu. – Jesteśmy tam, gdzie zagrożenie jest szczególnie duże – dziś jest to południowa Wielkopolska. W związku z tym pragnę poinformować, że nasze kolejne drive-thru postanowiłem skierować w trybie specjalnym do Kępna, w którym w ostatnich dniach dynamicznie wzrosła liczba zakażeń – mówił podczas konferencji Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda omówił także bieżącą sytuację w Kępnie. Do tej pory pobrano już 418 próbek do badań od pracowników firmy. Aktualnie z tego ogniska 153 osoby mają wynik dodatni. Aż 80 proc osób przechodzi chorobę bezobjawowo i podejmują leczenie w warunkach izolacji domowej. W czwartek żołnierze WOT przeprowadzą pobór prób do badań od ponad 500 osób zatrudnionych w zakładzie. W konferencji prasowej wzięli udział także płk Rafał Miernik oraz dyrektor wojewódzkiego sanepidu Jadwiga Kuczma-Napierała.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx