OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Skradli z kont internetowych ponad 700 tys. Kupili 14 sztabek złota

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. prowadzi postępowaniu przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy przełamując zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej dokonali nieuprawnionych wypłat z kont podmiotów gospodarczych z południowej Wielkopolski środków pieniężnych w wysokości ponad 718 000 zł.

+

Jak ustalono w dniu 2 lipca 2019 r. posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internet, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez upoważnienia i przełamując zabezpieczenia dokonali kilkunastu transakcji dokonując wypłat na ustalony rachunek bankowy, z którego w tym samym czasie dokonali zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia w województwie śląskim odebrali.

Członkowie grupy byli doskonale zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, korzystali z zduplikowanych kart SIM, poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi.

W wyniku podjętych niezwłocznych działań procesowych na polecenie Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. z udziałem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. oraz Wydziału do spraw zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także Komendy Głównej Policji w Warszawie w dniu 17 lipca 2019 r. na terenie kilku miejscowości w kraju zatrzymano 3 osoby w wieku 26-29 lat – mieszkańców województwo mazowieckiego.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. (258 § 1 k.k.) i dopuszczenia się oszustw komputerowych (287§1 k.k.) wobec mienia znacznej wartości (294§1 k.k.) za które czyny grozi im kara do 10 lat pozbawieni wolności. Śledztwo w przedmiotowej sprawie pozostaje w toku, z uwagi na dobro postępowania brak jest na obecnym etapie możliwości udzielenia bardziej szczegółowych informacji.

Z uwagi na grożącą podejrzanym surową karę Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Rozpoznając wniosek Prokuratora Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. w  dniu 19 lipca 2019 r. i po zapoznaniu się z zgromadzonym materiałem dowodowym zastosował wobec podejrzanych mężczyzn w/w środek na okres 3 miesięcy.

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tyty
1 rok temu

Kto trzyma tak duze pieniadze w takim banku w tak malym miesce gdzie kazdy zna kazdego tylko pkobp i duze moasto ostrow to duza wies

Kieszonkowiec
1 rok temu

To trzeba mieć coś z głową, żeby po kradzieży takiej gotówki bawić się w zakupy złota.

Bartosz
odpowiada  Poważny inwestor
1 rok temu

Ameba, jeżeli pójdziesz do operatora z podrobionym dowodem osobistym to w każdym punkcie wydadzą duplikat karty sim. Dowód osobisty w Polsce można podrobić za ok 2kzł całkiem legalnie…. Nielegalne jest posługiwanie się nim.

Zorientowany
odpowiada  Iks
1 rok temu

Nie koniecznie w banku. Mamy dużo firm np. przy żwirki które wyłudzają dane.

Iks
1 rok temu

Bez pomocy kobiet pracujacych w banku gówno by zrobili

Apokalipsa
odpowiada  kindzał
1 rok temu

Fachowcy byli są i będą. To samo ciągnie się od wieków w różnej formie. Odwieczna walka dobra ze złem w której to na krótką metę zawsze wygrywa zło a na dłuższą zwykle dobro. Ten świat po to powstał żeby zło wzrastało razem z dobrem aż przyjdzie pora żniw i Pan Żniwa zbierze plon a chwast spali. Póki żyjemy trzeba się za którąś ze stron opowiedzieć a żyje nam się tak jak sami sobie pościelimy. Albo wśród oszustw albo uczciwie. W mniejszym lub większym stopniu zło zawsze będzie obecne póki trwa ten świat.

Ameba
odpowiada  Poważny inwestor
1 rok temu

Zle zadane pytanie. Powinno byc raczej, ktory operator wyrobil duplikaty kart sim.

kindzał
1 rok temu

gdyby nie : “…..Wydział do spraw zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także Komendy Głównej Policji w Warszawie ….” to ostrowscy nawet miejscowych Cyganów nie potrafia odpowiednio USTAWIĆ pod ścianą ……..a co dopiero TAKICH “FACHOWCÓW”

Yyy
odpowiada  Poważny inwestor
1 rok temu

Każdy…niestety…

123
odpowiada  Zdzisław
1 rok temu

Oni nie złamali zabezpieczeń bankowych, podszyli się tylko pod klientów.

14
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x