Rower miejski na celowniku wandali?

Ostrowski Rower Miejski cieszy się ogromną popularnością. Niestety coraz więcej rowerów wymaga naprawy, gdyż użytkownicy nie szanują wypożyczonych jednośladów, często niszczą je bez przyczyny.

+

Pomysł, aby w Ostrowie Wielkopolskim powstała sieć publicznych wypożyczalni rowerów pojawił się kilka lat temu. Pierwsze stacje powstały w 2017 roku, jednak zainteresowanie mieszkańców wypożyczaniem miejskich rowerów było na tyle duże, że postanowiono rozbudować sieć wypożyczalni i nabyć kolejne rowery. Aktualnie dostępnych jest 121 rowerów, niestety wiele z nich jest obecnie uszkodzona i wymaga naprawy. Kilkoro mieszkańców ma zablokowane konta dostępu do systemu, są egzekwowane kary pieniężne, a nawet kierowane są akty oskarżenia do sądu.

– Na początku istnienia systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego uszkodzenia miały miejsce bardzo rzadko i były raczej łatwe do usunięcia. W tym sezonie rowerowym skala zniszczeń oraz aktów wandalizmu jest na tyle poważna, że zaczynamy bardzo wnikliwie szukać sprawców. Okazuje się, że często sprawcami są osoby młode lub niepełnoletnie, które nie potrafią uszanować tzw. dobra wspólnego. Jednak i oni ponoszą odpowiedzialność karną – mówi Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Trudno się nie zgodzić z głosami mieszkańców, że rower miejski to prawdziwy hit, a zeszłoroczna i tegoroczna rozbudowa systemu była niezbędna, bo rowerów cały czas brakuje i niektóre stacje ,,świecą pustkami’’.

– Niestety smuci nas fakt, że niektórzy użytkownicy niszczą rowery i oddają niesprawne albo – co gorsze – porzucają na terenie całego miasta w najdziwniejszych miejscach – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Apelujemy do mieszkańców oraz wszystkich osób korzystających z Ostrowskiego Roweru Miejskiego, aby zgłaszali zarówno usterki, jak i zauważone porzucone rowery, dzwoniąc pod numer telefonu: 62 584 25 55, który czynny jest całą dobę.

CZYTAJ  Sala na stanicy z nowym blaskiem

26 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
B.
3 lat temu

Proponuje wprowadzic limit na wiek. +18lat, bo najwieksze szkody wyczynia „gimbaza”. Można by pełnometrażowy film nakręcić jak oni traktują te rowery.

123
3 lat temu

Małolaty nie maja szacunku do innych ludzi to będą mieli poszanowanie do rowera? Przebita opona czy inne drobne rzeczy zdarzają się w każdym mieście ale w tym mieście już przechodzicie samych siebie.

Lividium
3 lat temu

Pamiętam jak w Megasamie gdy wchodziło się na piętro była gablota i były zdjęcia tych którzy ukradli cokolwiek .Moje zdanie obciążyć kosztami naprawy roweru i dożywotni zakaz korzystania z takiej wypożyczalni ,publiczny wizerunek typa i jest tyle zamiatania na ulicach Ostrowa z kamizelka na której powinno być napisane ZAMIATAM BO JESTEM WANDALEM I NIE MAM SZACUNKU DLA SIEBIE I INNYCH

Ciepłownik
3 lat temu

Oprócz stacji rowerów należało jeszcze wybudować obóz pracy dla tych, którzy niszczą te rowery (ale również dla tych, którzy niszczą cokolwiek). To jedno. A drugie, to patrząc na rozmieszczenie tych stacji, to uważam, że jest to trochę powielanie mody, która sprawdza się w miastach gdzie jest dużo turystów, a w Ostrowie wygląda to średnio. Rozumiem umieszczenie tych rowerów na Piaskach, bo tam jak najbardziej się sprawdzają – ktoś jest na spacerze i chce sobie pojeździć wkoło jeziorka lub pojechać ścieżką do Michałkowa i ok. W mieście natomiast ich przydatność jest o wiele mniejsza, bo przecież każdy kto rowerem lubi jeździć ma go w garażu lub w piwnicy. I co? Chcę pojechać na przejażdżkę lub do sklepu to najpierw idę po rower, potem jadę i załatwiam sprawę, a potem odstawiam na stojak i znów idę z zakupami ileś tam metrów? A takie rowery kuszą, niestety patologię, która nie wie co zrobić z czasem i rękami. Dlatego przydałby się ten obóz pracy, bo załatwiał by te obie sprawy naraz i jednocześnie uczył porządku i szacunku dla cudzej własności. Ale to tylko takie marzenia…

Demokrata
3 lat temu

Jeżeli prawie każdy ostrowianin zabezpiecza swój własny rower przed złodziejami zamykając go na klucz, to czego oczekiwać od wypożyczających rower, który nie jest jego własnością?

Jan
3 lat temu

Postkomunistyczna pani prezydent powinna wiedzieć, że nikt nie będzie szanował mienia ani własności które jest niczyje. Taka to już natura człowieka, a komunizm to utopia.

Jacek
odpowiada  Jan
3 lat temu

Tak głupiego komentarza jeszcze nie czytałem!!!!!!
Schowaj się pod kupe siana w stodole I zapał sobie papierosa, bo widzę, że na to Cię tylko stac!!!!!!

senior1
3 lat temu

Poszanowanie dla nie swojej własności wynosi się z domu.

Opiekun
3 lat temu

Kiedyś dzwoniłem na straż miejską sprawie roweru to powiedziano że nie ich sprawa

Czytelnik
3 lat temu

Do parku nie wchodzi bo się boją najlepiej zatrzymać pijanego na rowerze policjanty są cwaniaki w samochodzie i jeszcze w dzie

>
odpowiada  Czytelnik
3 lat temu

O który park chodzi?

pisiorex
3 lat temu

Tylko roboty przymusowe dla wandali

26
0
Napisz co o tym sądziszx