OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Przepompownia ścieków z fotowoltaiką

Spółka Wodkan SA zamontowała instalację fotowoltaiczną, która będzie zasilać przepompownię główną ścieków. Jej start zaplanowano na 29 lipca. Instalacja składa się ze 133 sztuk paneli monokrystalicznych o mocy 300 Wp każdy, zamontowanych na dachach garaży i wiat przepompowni.

+

W jej skład wchodzą również dwa inwertery przekształcające napięcie stałe generowane przez ogniwa na napięcie przemienne 50Hz, (tj. takie, jakie jest w odbiorczych instalacjach elektrycznych), okablowanie stałoprądowe i zmiennoprądowe, instalacja odgromowa, sterownik zarządzania energią wraz z analizatorami sieciowymi, licznik energii wytworzonej, układ automatyki i blokad w stacji transformatorowej przed wprowadzaniem energii do sieci operatora systemu dystrybucyjnego (przeznaczeniem instalacji jest wytwarzanie na potrzeby własne), instalacja Ethernet oraz modyfikacji systemu SCADA umożliwiające zdalny monitoring.

– Przetarg na to zadanie został ogłoszony w kwietniu br. – mówi Marek Karolczak, prezes Wodkanu. – Wygrała go jedna z lokalnych firm, która całość zadania wykonała w ciągu 40 dni.

Obecnie trwa rozruch technologiczny mający na celu przeprowadzenie prób i testów umożliwiających końcowy odbiór tej instalacji. Ostateczne przyłączenie do sieci OSD i rozpoczęcie eksploatacji planowany jest na 29 lipca 2019 roku.

– W czasie rozruchu instalacja wytwarzała średnio 260 kWh na dobę, co stanowi ok. 14 proc. obecnego zapotrzebowania przepompowni – dodaje Marek Karolczak.

Zadanie pn. ,,Fotowoltaiczna instalacja do zasilania przepompowni głównej ścieków o mocy do 40 kW’’ zrealizowano w ramach programu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski” współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach: osi priorytetowej II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to 362.850,02 zł.

POLECANE NEWSY
13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Max
odpowiada  hadwao
2 lat temu

Poczytaj sobie o tym dobrze.

hadwao
2 lat temu

Zważając na warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju, przy występowaniu bardzo dużej ilości promieniowania rozproszonego lepiej będą sobie radziły, osiągały wyższą sprawność a co za tym idzie moc panele polikrystaliczne.

Max
odpowiada  hadwao
2 lat temu

Polikrystaliczne są lepsze? Od kiedy? Nie masz pojęcia to nie pisz głupot.

hadwao
2 lat temu

dlaczego monokrystaliczne ?polikrystaliczne są lepsze ,kto to zamawiał

Elektor
odpowiada  Caryca
2 lat temu

Za każdym razem finansują ją sobie sami. Dotacje to nic innego jak pieniądze zabrane wcześniej i w części wracające do społeczeństwa, resztę zabierają instytucje i urzędnicy zajmujący się rzekomym wspieraniem. Fotowoltaike finansują w większości ci którzy się na nią nie załapali, z kolei 500+ finansują bezdzietni utd. Wygrywają zawsze urzędnicy i instytucje rzekomo pomagające.

Do muszki
odpowiada  Muszka
2 lat temu

Jeszcze lepiej się snuje jak puścisz bączka z dupci ????

Niewierzący
2 lat temu

W Ostrówku najważniejsze jest budowanie hali i bilboardy, reszta się nie liczy , przyjdzie zima i znów będzie płacz i walka że smogiem, oczywiście tylko na pokaz

Muszka
2 lat temu

A ja wolę dym z kominów,snuje się malowniczo o poranku !

Caryca
2 lat temu

Ostrowiacy są na tyle bogaci, że w 100% z własnej kieszeni zamontują se fotowoltanike

szacun
2 lat temu

Kiedy doczekamy się dofinansowania fotowoltaiki dla indywidualnych mieszkańców . Ościenne gminy jakoś potrafiły .

13
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x