OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

MZGM termomodernizuje blok

Skutecznym sposobem zminimalizowania strat energii jest ocieplenie budynków, a szczególnie wykonywanie ich kompleksowej termomodernizacji. W tym roku, kolejny już, dziesiąty budynek zarządzany przez Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej jest poddawany kompleksowej termomodernizacji, mimo wysokich kosztów tych remontów sięgających kilkuset tysięcy złotych i konieczności partycypacji w tych kosztach,  zgodnie z posiadanymi udziałami, przez współwłaścicieli.

+

Aby zachęcić mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych do wykonywania takich inwestycji ustawodawca stworzył możliwość skorzystania z  pomocy finansowej w postaci środków z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Zasady korzystania z takiej pomocy określone w ustawie z dnia 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 2014.712 z dnia 30.05.2014r.).

– Przedsięwzięcia termomodernizacyjne każdorazowo finansowane są z zaciągniętych przez Wspólnoty Mieszkaniowe kredytów w bankach do tego upoważnionych. Natomiast wniosek o premię termomodernizacyjną poprzedzony winien być audytem energetycznym, tj. opracowaniem określającym zakres oraz parametry techniczne i  ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ze wskazaniem m.in. rozwiązania optymalnego oraz oszczędności energii, ponadto musi zostać wykonany projekt inwestycji. Każdorazowo kolorystyka wykonania elewacji uzgadniana jest i akceptowana przez Plastyka Miejskiego – mówi Zenon Musialski, prezes MZGM.

Z tytułu realizacji inwestycji przysługuje premia na spłatę części kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, jeżeli z audytu energetycznego wynika, że dzięki inwestycji nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię lub zmniejszenie rocznych kosztów pozyskania ciepła lub zmiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysoko sprawnej kogeneracji.

W latach 2014-2018 w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych – Konopnicka 3-5, Harcerska 1, Piastowska 5-11, Chełmońskiego 2, Harcerska 11, Harcerska 3, Harcerska 9, Paderewskiego 24, Paderewskiego 26, zarządzanych przez MZGM, wykonano termomodernizacje, których łączna wartość wyniosła ponad 3 miliony złotych, a dofinansowanie z tytułu bezzwrotnej premii to ponad 400 tysięcy złotych.

Obecnie wykonywana jest termomodernizacja dużego, 5-klatkowego budynku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Dalbora 38, którego łączny koszt wyniesie 947 011 złotych, a przyznana bezzwrotna premia termomodernizacyjna wynosi 68 200 złotych. Blok przy ul. Dalbora 38 jest typowym blokiem z tzw. wielkiej płyty wybudowanym w latach 80-90, który dzięki termomodernizacji zyska całkowicie nowy wygląd. Zakres prac obejmuje m.in.: ocieplenie ścian płytami styropianowymi, ocieplenie stropodachu wełną mineralną, wymianę stolarki okiennej w pomieszczeniach piwnicznych, kapitalny remont wiatrołapów, wykonanie nowej opaski z kostki brukowej wokół budynku. Bardzo ważną częścią prac jest kapitalny remont balkonów oraz demontaż i utylizacja płyt azbestowych znajdujących się w elewacji północnej i południowej.

Na 2020 rok spółka MZGM zaplanowała termomodernizację budynku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Paderewskiego 28.

– W momencie zakończenia prac związanych z termomodernizacją wspomnianych budynków wystąpiło znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną zużywaną na potrzeby centralnego ogrzewania, co niewątpliwe docelowo skutkować będzie zmniejszeniem opłat wnoszonych przez mieszkańców, ponadto w znaczący sposób poprawiła się estetyka substancji mieszkaniowej – dodaje prezes MZGM.

POLECANE NEWSY
16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wojciech 1974.
odpowiada  Helga z Niemiec
2 lat temu

Puknij się w głowę bo bredzisz.

Is
2 lat temu

Mzgm remontuje bloki blisko carycy żeby miała piękne widoki

Is
odpowiada  Czadomen
2 lat temu

Jak kupisz sobie sam i pozwolą ci założyć

SPec
2 lat temu

Wykwit grzyba za 3 2 1
montaż nawiewników za 6 5 4 3 2 1
nic to nie da 🙂

luźny komentarze wiec bez spiny fachury!

badblondi
2 lat temu

a na Harcerskiej same problemy. U mojej mamy przy remoncie opierzenia balkonow spalili jej pol pokoju. Wymienili parapety na plastiki, z ktorych woda pryska na pol okna, parapet zrobili ze spadem w kierunku do wewnatrz! Woda sie lala do domu! Materialy kiepskiej jakosci i to MZGM wybrala firme!

Helga z Niemiec
2 lat temu

No faktycznie jest się czym zachwycać . termomodernizacja wielkiej , starej , sparuszałej płyty . U nas na terenach byłej DDR /NRD takie budynki się kompleksowo wyburza , bo nikt tam za darmo nawet nie chce mieszkać, tylko pustostany
( nawet obcokrajowcy ze Wschodu nie chcą ) , a co dopiero za czynsz ( w przeliczeniu 600/700 zl) . Ja już nie wspomnę o kupnie takiego mieszkania za około 160/200 tysięcy . To taki plattenbau – wielka płyta , źle się kojarzy ,źle wygląda , źle się mieszka . Jeśli ktoś uczciwie pracuje to stać go z czasem na zupełnie coś lepszego , a nie na klatkę dla kur 58m/kw. No ale panie w Polsce pracować nie chcą , 500+ wystarcza na wszystko jak widać .

burek
odpowiada  Muszka
2 lat temu

Jak to za darmo, mój pan sporo kasy wydaje na karmę,żeby wyprodukować coś…dla Ciebie!

Stanisław
odpowiada  Mieszko
2 lat temu

Wytrzymają dłużej niż współczesne bloki. Mieszko wiem, że pochodzisz z epoki drewna, ale jak miałbyś okazję robić remont w wielkiej płycie to zmieniłbyś zdanie. Nie do zniszczenia.

Muszka
2 lat temu

Ja tam wolę ciepełko z innego źródła…..może zapach nie ten,ale za darmo !

zoska
odpowiada  Mieszko
2 lat temu

Mieszkalam tam i strach mieszkac wialo ze hej ..okna nietrzeba bylo latem otwierac bo samo sie wietrzylo scianami a zima wciaz wszyscy chorzy bylismy..na balkon to strach wychodzic bylo bo na glowe sie sypalo …dobrze ze cos robia ale ile wytrzyma to kto wie

16
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x