OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Pamięci pomordowanych w Winiarach

Jak co roku w Winiarach odbyła się Msza Święta polowa w intencji mieszkańców Ziemi Kaliskiej i Ostrowskiej, pomordowanych w lesie w Winiarach podczas II wojny światowej. Msza Święta odprawiona została w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku przy obelisku poświęconym ofiarom faszyzmu w lasku w Winiarach.

+

W uroczystościach wzięli udział rodziny pomordowanych Polaków, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze i uczniowie z Ostrowa Wielkopolskiego.

Hołd ofiarom II wojny światowej oddali m.in. Andrzej Baraniak Sekretarz Miasta oraz Zygmunt Malik Radny Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli przed obeliskiem kwiaty i zapalili znicze.

Od 14 grudnia 1939 roku w Lesie Winiarskim, zwanym także „Małym Katyniem”, rozpoczęły się egzekucje Polaków przywiezionych z więzień w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Był to początek czystek, w których zamordowano ostatecznie ponad tysiąc osób. Po wojnie ekshumowano tam ponad pół tysiąca ciał. W 1960 roku na miejscu kaźni odsłonięto pomnik, na którym umieszczono tablicę pamiątkową.

18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Roman
2 lat temu

Zanim coś mądrego napiszecie zachęcam do przeczytania książki Zbrodnia w Winiarach można ją wypożyczyć w bibliotece przy ulicy Raszkowskiej. Niestety niemcy 8 września 1939r aresztowali żyjących powstańców wielkopolskich i 14 grudnia w lasku winiarskim ich stracili.

JAZZI
2 lat temu

dobre pomysły dobry smak

@K
odpowiada  Wqrzony ostrowianin
2 lat temu

“K” a próbowałeś Ty lub ktoś z Twojej rodziny …to nie powtarzaj niesprawdzonych informacji !

Senior
odpowiada  Wqrzony ostrowianin
2 lat temu

A było tak. Tylko świnie siedzą w kinie!

K
odpowiada  Wqrzony ostrowianin
2 lat temu

Komuna była niewydolna i musiała dopuścić rzemieślników do rynku. Ale ci dopuszczeni musieli być lojalni wobec komunistów. Więc nie per*ol, ze każdy mógł pracować na własny rachunek i założyć własną firmę!

@roman
odpowiada  Wqrzony ostrowianin
2 lat temu

Świerczewskiego, dobrze prawisz. Co do Banacha fotografa, to chyba kontynuacja nazwiska dyrektora Muzeum Ostrowskiego. Prawdziwi ostrowianie i patrioci tam nie chodzą, bo w nim na wystawach stare lalki albo opakowania po czekoladach, a o historii ni chu chu jak to śpiewali strajkujący nauczyciele. Teraz czekam na kolekcję etykiet zapałczanych albo opakowań po buble gum w święto 3 Maja.

Ciepłownik
2 lat temu

Driver, ty to naprawdę jesteś prawdziwy. Ale dzban. Żart nie na miejscu, bo gdybyś tak ty był zawieziony w to miejsce w celu unicestwienia, to inaczej byś myślał. A zresztą – tobie nikt by nic nie zrobił, bo ludzie z tej półki okupanta interesowali w zupełnie innym celu, bo ktoś w końcu te fekalia z kibli musiał wywieźć.

Patriot
2 lat temu

A ja tam widzę też przedstawiciela powiatu, bodajże też sekretarza, o którym nie piszecie. Czyżby bojkot? Kasy na coś nie dali, czy co?

sasquad
odpowiada  Wqrzony ostrowianin
2 lat temu

A może tylko doszło do pomylenia tabletek, które przepisał ci Pan Doktor?

sasquad
odpowiada  Jacek
2 lat temu

Paszoł won płatny bielanowski pachole

18
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x