Ścieki popłyną w nowych rurach

Rusza największa modernizacja miejskiej sieci kanalizacyjnej. W piątek 26 kwietnia podpisano umowę na renowację ponad 10 km rurociągów doprowadzających ścieki z Przepompowni Głównej do Oczyszczalni Ścieków. Inwestycja to element największego unijnego projektu realizowanego w historii miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego.

+

Podpisana umowa obejmuje realizację wartej ponad 23 mln złotych inwestycji „Modernizacja rurociągów tłocznych doprowadzających ścieki z Przepompowni Głównej do Oczyszczalni Ścieków”. Będzie realizowana przez wyłonioną w przetargu firmę „AARSLEFF” z Warszawy do lutego 2021 roku.

– To kolejny duży i znaczący krok w budowaniu miasta nowoczesnej gospodarki komunalnej. I choć tego rodzaju inwestycja nie należy do tych najbardziej widowiskowych i spektakularnych to jest niezwykle ważna dla zapewnienia naszym Mieszkańcom w nowoczesny sposób tego podstawowego bezpieczeństwa wodno-kanalizacyjnego – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zadanie jest elementem realizowanego od ubiegłego roku kompleksowego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski”. Wartość całego projektu to 80 mln złotych, z czego 40 mln to pozyskane unijne dofinansowanie. Jest to największy projekt unijny realizowany w historii miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Obejmuje również modernizację oczyszczalni ścieków, modernizację stacji uzdatniania wody i innowacyjny system zagospodarowania osadów ściekowych. Współfinansowany jest z pozyskanych funduszy unijnych w ramach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

– To obecnie największa inwestycja realizowana w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego i naszej miejskiej gospodarce komunalnej. To również największy projekt unijny w historii Grupy Kapitałowej CRK – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Modernizacja rurociągów kanalizacyjnych to największe zadanie inwestycyjne w ramach całego kompleksowego projektu związanego z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej i osadowej.

– To największa modernizacja sieci kanalizacyjnej w historii Ostrowa Wielkopolskiego. Obejmuje łącznie ponad 10 km dwóch nitek sieci rurociągowej – zaznacza Marek Karolczak, prezes ostrowskiego WODKAN-u.

CZYTAJ  Lekarz grabiami zatłukł psa

Zakres przedsięwzięcia obejmuje zaprojektowanie i wykonanie modernizacji dwóch nitek rurociągów o łącznej długości ponad 10 km doprowadzających ścieki z Przepompowni Głównej do Oczyszczalni Ścieków. Przewidywana jest bezwykopowa renowacja rurociągu poprzez wykonanie powłoki wewnętrznej rurociągów jako rękaw nasączony żywicami poliestrowymi. Realizacja inwestycji ma zakończyć się w lutym 2021 roku.

Zadanie realizowane jest w ramach programu: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski” współfinansowane z Funduszu Spójności w ramach: osi priorytetowej II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Leon
3 lat temu

Te kolektory byly budowane 15 lat temu. WYTRZYMAC POWINNY 60 70 LAT.
Lepiej niech oczyszczaja Struge ostrowską za te pieniadze

Leon
3 lat temu

Te rury były kladzione 15 lat temu i nie wymagają naprawy. Lepiej za to Struge Ostrowską oczyszczać a nie wpuszczać syf z miasta do czystego Oloboku

Łostròw
3 lat temu

Ponosisz klapę w ? a tam kuku Becia

Babcia klozetowa
3 lat temu

Jeżeli było wbicie łopaty w budowę hali, to co powinno być po wykonaniu kanalizacji?

Inteligent pracujący
odpowiada  Babcia klozetowa
3 lat temu

Jak to co? Wiadomo! Inauguracyjne skorzystanie najważniejszej osoby w mieście z WC, monitoring i pokazanie na bilbordzie społeczeństwu dopłynięcia pierwszej kupy do oczyszczalni ścieków. A potem owacje na stojąco i uroczysty poczęstunek w oprawie muzycznej najlepiej Wasieli, który uświetnił strajk nauczycieli i ich prawo niedopuszczenia uczniów do matury.

Ciepłownik
3 lat temu

Ku…a, teraz to nawet ja się przepłynę taką rurą razem z moim gównem i mam nadzieję, że będę szybszy. Wydarzenie roku. A jak tam supertani prądzik z ekologicznej, opalanej drewnem i miałem turbiny?

kuba
3 lat temu

Praca przy budowie nowej hali na ul.W.Polskiego….wre w dzień i w nocy….bardzo dynamiczny postęp robót…to otwarcie budowy wśród fleszy i kamer było nam bardzo potrzebne… 🙂

Antykomuch
3 lat temu

Lansowanie się przy rurze kanalizacyjnej to jeszcze nic. Caryca nawet przy zamalowywaniu ściany potrafi zrobić propagandową akcję gdzie więcej jest fotografów i operatorów kamer niż tych zamalowujących. Ta przodująca w wyszkoleniu bojowym i pracy operacyjnej aktywistka ze wszystkiego potrafi zrobić wielkie wydarzenie, Jak za komuny i za Gierka. Dla niej najważniejszy jest piar i jeszcze raz piar.

kuternoga
3 lat temu

teraz kupa będzie płynąć wartkim strumieniem i z poślizgiem a na zakręcie przyhamuje a wszystkiemu będzie nadzorował prezes na monitoringu

budyń
3 lat temu

to chyba pryma aprilis

Właściciel szamba
3 lat temu

Becia to nawet przy wymianie rur w ściekowych kanalizacji sanitarnej potrafi się lansować. I gdyby nie było CRK z Ziółkowskim na czele, to mogłoby się nie udać.

Antykomuch
odpowiada  Właściciel szamba
3 lat temu

Rury kanalizacyjne to jeszcze nic. Caryca nawet przy zamalowywaniu ściany potrafi zrobić propagandową akcję gdzie więcej jest fotografów i operatorów kamer niż tych zamalowujących. Ta przodująca w wyszkoleniu bojowym i pracy operacyjnej aktywistka ze wszystkiego potrafi zrobić wielkie wydarzenie, Jak za komuny i za Gierka.

12
0
Napisz co o tym sądziszx