Walczą o spokój przy obwodnicy Ostrowa

W środę 17 kwietnia, z inicjatywy prezydent Beaty Klimek, odbyło się otwarte spotkanie mieszkańców ostrowskiego osiedla Pruślin z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tematem spotkania był uciążliwy dla mieszkańców hałas w pobliżu przebiegającego przez osiedle II odcinka obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego.

+

Inwestorem oraz zarządcą oddanego do użytku w lipcu 2017 r. odcinka w ciągu Drogi Krajowej S11 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostard. Organizacja bezpośredniego spotkania z przedstawicielami GDDKiA to kolejny element wsparcia przez Miasto działań mieszkańców w tej sprawie.

– Jako miejski samorząd konsekwentnie od ponad 1,5 roku wspieramy Radę Osiedla „Pruślin” i naszych mieszkańców podejmując liczne interwencje we właściwych instytucjach – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W specjalnie zorganizowanym spotkaniu ze strony Miasta uczestniczyli: Mikołaj Kostka – zastępca prezydenta Miasta, Radni Rady Miejskiej: Mateusz Nycek i Szymon Matyśkiewicz, a także Eliza Dembna – dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Malwina Jędrzejak – kierownik Referatu Ochrony Środowiska wraz z pracownikami UM. Obecny był również Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, który jest członkiem sejmowej Komisji Infrastruktury.

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Poznaniu, na czele z Agnieszką Jasińską – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, przedstawili wyniki pomiarów hałasu w obrębie obwodnicy przeprowadzone we wrześniu 2018 r. Jak poinformowali specjaliści z GDDKiA, analiza porealizacyjna wykazała kilka przekroczeń dopuszczalnego poziomu dźwięku, szczególnie w okresie nocnym i wczesno porannym. Z tego względu zaplanowano wykonanie dodatkowych ekranów akustycznych, jednak zdaniem obecnych na spotkaniu mieszańców ich zakres jest niewystarczający i nie rozwiązuje rzeczywistego problemu.

– Chociaż rozwiązanie sprawy leży w kompetencji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą drogi krajowej, a nie lokalnego samorządu, będziemy wspierać mieszkańców Ostrowa w kolejnych etapach starań o wyeliminowanie uciążliwego dla nich problemu – zaznaczył Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Miasta.

Obecnie analiza porealizacyjna II odcinka obwodnicy określająca m.in. zakres dodatkowych ekranów akustycznych znajduje się w fazie weryfikacji i zatwierdzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Następnie wydanie decyzji administracyjnej o tzw. działaniach naprawczych leży w kompetencji Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Obecni na spotkaniu radni miejscy Mateusz Nycek i Szymon Matyśkiewicz również zadeklarowali kolejne interwencje w tych instytucjach.

Jak poinformowano podczas spotkania, zgodnie z przepisami prawa i zasadami trwającej procedury administracyjnej zainteresowani mieszkańcy indywidualnie lub grupowo powinni kierować swoje wnioski i opinie zarówno do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Poznaniu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wsparcie ze strony Miasta mieszkańcy mogą uzyskać poprzez kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego – pok. 212 lub 227, nr tel. 62 58-22-212 lub 62 58-22-227, email: [email protected]

POLECANE NEWSY

49 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mieszkaniec ul. Wrocławskiej
3 lat temu

Jak TIRy przez środek miasta przelatywały to jakoś nikt nie protestował. Weźcie się ludzie ogranijcie. Ciągle Wam w zadkach źle!

McJ
odpowiada  Mieszkaniec ul. Wrocławskiej
3 lat temu

Protestował – przecież chodziła 'pielgrzymka’ z trumną z napisem 'ŚP. Obwodnica Ostrowa’.

Piotr
3 lat temu

Jak będą zatrudnić w UM takich niewyksztalconych kierowników i dyrektorów to na pewno sprawę mieszkańcy załatwia.

Miastowy
3 lat temu

Jak wieśniactwo po ślubie kościelnym przyjeżdża do domu weselnego na Gorzycką obok Grosika, to wszyscy cisną na klaksony jak oszalali, żeby całe osiedle wiedziało, że oni przyjechali, ale odgłos obwodnicy to już im przeszkadza.

mat
3 lat temu

jak „dobrze” wieje, słyszę bicie kościelnych dzwonów mimo że do najbliższego kościoła mam kilka kilometrów. czy wszystkie kościoły można otoczyć ekranami akustycznymi? gdzie to można zgłosić do rozpatrzenia?

zytnia
3 lat temu

TADZIK Ty tez protestujesz ?

Miastowy
3 lat temu

A mi przeszkadza jak Janusze i Grażyny wypalają trawy.

Bols
3 lat temu

Trza się było budować gdzie indziej. Plany obwodnicy były znane od bardzo dawna. Niektórym to ciągle w dupie źle, co za naród. Ja mam pod oknem cały dzień masakrę ale nie stękam jak popierdółka

Paweł
odpowiada  Bols
3 lat temu

We Wrocławiu obok lotniska developer blok buduje, będzie to wyglądać tak że będą wezwania o zmiany kursów lotu bo gówniak nie może spać… I jak w tym kraju ma być dobrze jak się wszystko robi na odpierl bez realnego spojrzenia na okoliczności, a to że obwodnica hałasuje to z mojego punktu widzenia jak tamtędy nie raz jadę to muszę przyznać mieszkańcom trochę racji że ekrany powinny być wyższe i gęściej rozstawione jak na autostradzie z prostego powodu, mało kto tam jedzie przepisowe 120km/h a to z tego powodu są zamontowane tak niskie ekrany.

bibrus
3 lat temu

A mieszkańcy Wtórku bez żadnego wsparcia walczą z nielegalną betoniarnią.
Radny, sołtys i cała urzędnicza reszta śpi.

nk
odpowiada  bibrus
3 lat temu

nastepna, co wy ludzie, idz do lasu mieszkac , wtorek to najgorsze hadziaje,,,,

DOZER
odpowiada  bibrus
3 lat temu

A co kogo obchodzi jakiś Wtórek ?!
Tak jak ktoś napisał wcześniej – to najgorsze hadziaje.

Wyborca
3 lat temu

Panie Nycek na Grabowskiej niech Pan zmierzy decybele i dopiero Pan zobaczysz. TIR za tirem no i te mega ciężkie ciężarówy z piachem. Obwodnica miała odciążyć ruch w mieście, jeżeli chodzi o Grabowską tego efektu nie ma napewno

ky
odpowiada  Wyborca
3 lat temu

po grabowskiej nie jezdza tiry, chyba ze dojezdza do jakiejs firmy, nie klam tutaj, bo robisz aby larm

Imię
odpowiada  Wyborca
3 lat temu

Zobacz gdzie prowadzi obwodnica i jaki drogi odciąża i dopiero komentuj …
Większość transportu odbywa się samochodami i tylko w Polsce jak zwykle niektórzy mają z tym problem …
Helikopterami sobie niech zamawiają towary jak im samochody przeszkadzają !!!

DOZER
odpowiada  Wyborca
3 lat temu

A którędy mają dojechać ciężarówki z dostawą do pobliskich firm i ościennych miejscowości ???!!!

max
odpowiada  Wyborca
3 lat temu

nycek to w końcu w ostrowie, kaliszu czy gdzie jest? bo już trace rachubę…

Mieszkaniec
3 lat temu

Pani Martyny zabrakło ? Nie może być 🙂

49
0
Napisz co o tym sądziszx