Ostrów nie będzie już zalewany?

Dziś w ostrowskim Urzędzie Miejskim podpisana została umowa na budowę kolejnego zbiornika retencyjnego na terenie Miasta. Obiekt taki powstanie przy ulicy Kamiennej i będzie miał niemal 5000 m3 pojemności.

+

Nowy zbiornik retencyjny wód deszczowych zlokalizowany przy ulicy Kamiennej o powierzchni 3960 m2 będzie miał za zadanie zminimalizować natężenie spływów wód z rejonu ulic: Klasztorna – Sadowa – Strzelecka do kanalizacji deszczowej i znaczne zmniejszenie w niej przepływów podczas ulewnych deszczów i gwałtownych roztopów.

– Budowa zbiornika retencyjno – wyrównawczego na wody opadowe i roztopowe na ulicy Kamiennej ruszy w przyszłym tygodniu. Zgodnie z umową prace budowlane powinny zostać zakończone do 31 sierpnia 2019 roku. Ich koszt to 684 464,18 zł – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Do ogłoszonego przez MZD przetargu zgłosiło się sześć firm. Najkorzystniejszą ofertę złożył Zakład Handlowo – Usługowy Arkadiusz Jaranowski z Międzyrzecza.

– Mamy spora praktykę w budowaniu takich obiektów. Nasza firma jest największą tego typu w województwie lubuskim. Możemy zapewnić odpowiedni sprzęt i wyszkolonych pracowników, co ma wpływ na jakość wykonywanych prac – zapewnia Arkadiusz Jaranowski, właściciel firmy – wykonawcy inwestycji.

Termin gwarancji na prace budowlane zawarty w ofercie wyniósł 60 miesięcy.

Jako pierwsze wykonane zostaną prace przygotowawcze, czyli pomiary i niwelacja terenu oraz jego oczyszczenie. Następnie przyjdzie czas na roboty ziemne, czyli wykonanie wykopów i przemieszczenie spycharkami mas ziemnych, a także formowanie i zagęszczanie skarp zbiornika.

– Skarpy zbiornika zostaną umocnione materacami siatkowo – kamiennymi, usadowione zostaną tu dwa komplety jednokomorowych osadników wirowych, powstanie też kanał z rur z betonu żwirowego o średnicy 800 mm na odcinku 23 metrów oraz niecka wypadowa. Dno umocnione zostanie gambionami – wymienia dyrektor MZD.

W ramach inwestycji powstanie tu także droga technologiczna z płyt żelbetowych.

CZYTAJ  Lotnisko w Michałkowie w grze komputerowej

W ubiegłym roku spółka WODKAN rozpoczęła budowę zbiornika retencyjnego przy ul. Torowej. Zbiornik ma za zadanie zminimalizowanie natężenia spływów wód ze Strugi Ostrowskiej do rzeki Ołobok.

– Inwestycja ta, to rozbudowa dolnego odcinka kanału, żeby Struga miała jak wypływać. Budowa zbiornika przy Kamiennej, czyli w górnym biegu Strugi, ma spowodować, by napływ wody do niej był jak najmniejszy. Inwestycja ta ma być gotowa latem tego roku i zwiększyć nasze bezpieczeństwo przed negatywnymi skutkami obfitych opadów i roztopów – dodaje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Imię
5 lat temu

A co to da jak większość studzienek burzowych zanieczyszczona i zatkana od piasku i innych śmieci bo ulic po zimach w Ostrowie raczej się nie zamiata, a studzienek się nie czyści …

mała nieścisłość
5 lat temu

,5000 m sześciennych,to ja mam większe szambo.

Osw
5 lat temu

Ile razy mozna pisać… powstanie nowych zbiorników retencyjnych nie poprawi sytuacji. Jesli chce się uniknac zalania, wówczas należy zmienić przepustowość rur, co wiąże się z przekonaniem połowy miasta. 🙂

Robert
odpowiada  Osw
5 lat temu

Sam wymyśliłeś te bzdury czy ci mama pomogła ?

ostrowianin
odpowiada  Osw
5 lat temu

Zbiornik retencyjny w rejonie Kamiennej, o który od dwóch lat upominali się radni- Motylewski i Kornaszewski, wyłapie wody spływające z Wysocka. Wody które dotąd właśnie zalewały miasto podczas gwałtownych opadów. Właśnie ten zbiornik. Ten przy Torowej zapobiegnie dużemu zrzutowi wody do Ołoboku i zalewaniu łąk poniżej Ostrowa. A ty Osw powinien eś ze szkoły wiedzieć, że woda płycie z górki na dół i że jeśli na jej drodze pod tą górką wykopiesz duży zbiornik, to nie rozleje się ona w sposób niekontrolowany. Oczywiście jeżeli cokolwiek ze szkoły pamiętasz.

ul. Harcerska
5 lat temu

Dobrze jest
Jeżeli w życiu widzisz sens
Jeżeli robisz coś ze wszystkich sił
Byś dobrze na tej ulicy żył
Dlatego nie poddaj się
Pragnieniu które w twoim sercu jest
Pokusie odkrywanej raz po raz
Aby nie zalało znowu nas.

tytus
5 lat temu

W ogóle najlepiej wszystko wybetonujmy, Ołobok i Strugę puśćmy w żelbetowej rynnie, żeby jak najszybciej woda spływała, a później kwik, że stepowienie… Ciekawe jak te zbiorniki wpłynęły na ekosystem dzikich terenów poniżej Ostrowa? Na taki zbiornik potrzebna jest analiza środowiskowa?

R
odpowiada  tytus
5 lat temu

Co Ty bredzisz? Przecież ten zbiornik ma na celu retencjonowanie wody. Czytamy zanim skomentujemy.

do tytusa
odpowiada  tytus
5 lat temu

Następny mądrala. Tu mowa o zatrzymaniu wody, a on o rynnie i betonie.

9
0
Napisz co o tym sądziszx