5-lecie ostrowskiej kardiologii w liczbach

Ostrowska kardiologia obchodzi jubileusz 5-lecia istnienia. Nowy dysponujący 35. łóżkami oddział oddano do użytku w końcu 2013 r., ale faktyczne uruchomienie i pierwszy zabieg koronografii wykonany został 31 stycznia 2014 roku. Od początku istnienia na oddziale hospitalizowanych było 9959 pacjentów.

+

-„Po zagospodarowani Poradni Specjalistycznych budowa kardiologii była to jedną z największych inwestycji realizowanych przez Powiat Ostrowski. Zaledwie w przeciągu roku puste pomieszczenia na pierwszym piętrze Poradni Specjalistycznej zamieniły się w supernowoczesną placówkę medyczną. Było to wyzwanie pod względem finansowym i medycznym, ale biorąc pod uwagę końcowy efekt ten wysiłek się opłacił” – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Oddziałem kieruje dr Janusz Tarchalski, któremu udało się stworzyć świetny zespół, w skład którego wchodzą zarówno lekarze, pielęgniarki, rehabilitacji oraz pozostały personel.

Przez 5 lat funkcjonowania na kardiologię trafiło prawie 10 tys. pacjentów, tylko w ostatnich dwóch latach było to ponad 2000 tys. rocznie. Umiejętności lekarzy, współpraca z wiodącymi ośrodkami kardiologicznymi oraz nowoczesne wyposażenie pozwalają w Ostrowie na realizację zupełnie nowych usług dotąd nie wykonywanych w naszym szpitalu.

Jak informuje dr J. Tarchalski na kardiologię trafiło 3217 pacjentów z Ostrymi Zespołami Wieńcowymi (zawałami), którzy byli zdiagnozowani i leczeni inwazyjnie. Przeprowadzono 5450 koronografii i 2582 angioplastyki wieńcowe. W Ostrowie wykonano 640 zabiegi implantacji: 1 i 2 jamowych stymulatorów serca, kardiowerterów defibrylatorów i kardiostymulatorów z funkcją resynchronizacji oraz 11 zabiegów ablacji arytmii nadkomorowych.

Ablacja to inwazyjny polegający na wprowadzeniu elektrody z precyzyjną nawigacją i przykładanie jej w obszarach które generują arytmię serca. Poprzez elektrodę przepuszczany jest prąd, w wyniku czego powstaje mała blizna uniemożliwiająca generowanie częstoskurczów serca. Sam zabieg trwa ok. godziny, następnego dnia pacjent może wyjść do domu a po tygodniu dwóch odpoczynku wrócić do pełnej aktywności życiowej.

– „Mając świadomość zapotrzebowania oraz korzyści jakie dla pacjentów niesie stosowanie zabiegów pozwalających na szybki powrót do zdrowia, kolejnym celem, który sobie stawiamy na tym oddziale to nowoczesna sala do wykonywania zabiegów ablacji. Zadanie z pewnością wymagające, ale nie niemożliwe do zrealizowania. Kiedy w 2011 roku pierwszy raz publicznie pokazałem wizualizację nowej przychodni, czy właśnie kardiologii słyszałem głosy, że nie jesteśmy w wstanie tego zrealizować, ale trzeba mieć marzenia i starać się je spełniać” – powiedział Starosta P. Rajski.

CZYTAJ  Zderzenie 2 aut i autobusu (ZDJĘCIA)
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ANIA
5 lat temu

Na geriatrii jest dobra opieka, moja babcia tam leżała, zadowolana z podejścia lekarek które tam pracują, oprócz jednego pana doktora który jest arogancki w stosunku do pacjentów.

abc
5 lat temu

dr Tarchalski i zespół pełen profesjonalizm gdziekolwiek by robili zabiegi czy to w Ostrowie czy to w Bostonie .Mnie osobiście ratowali w Kliszu jeszcze w 2010 i zawsze będę wdzięczny .Dziękuje .

@do pacjenta
odpowiada  abc
5 lat temu

Pan chyba nie masz pojęcie jakich mamy w Ostrowie lekarzy rodzinnych. A co do kardiologa? Sam się pan zapytaj siebie jaki masz pan do niego dostęp bez nadzwyczajnej kasy i to nie takiej jak do dentysty.

Andrzej_abc
5 lat temu

W 2006 r. zespół dr Janusza Tarchalskiego w Kaliskim szpitalu mnie uratował. Temu zespołowi zawdzięczam zapewne moje życie. Działali w trudniejszych warunkach, ale skutecznie. Oddział Kardiologiczny w Ostrowskim szpitalu, poznałem w 2016 r. będąc na badaniach koronograficznych. No cóż, pozostaje mi raz jeszcze podziękować Panu dr Januszowi Tarchalskiemu i jego zespołowi. Życzę samych udanych zabiegów i wiele satysfakcji z ich wykonywania. Szacunek wielki dla Was. Dziękuję ! Panie dr Wewiórkowski, zgodnie z umową w 2006 r. papierosów nie palę.

Diabelski Rajski
5 lat temu

Znów propaganda sukcesu. A ja jako zagrożony zawałem dostałem od lekarza rodzinnego skierowanie do Krotoszyna! Tam ponoć przyjmuje porządna lekarka z tytułem profesora ale po zarejestrowaniu się do niej mam czekać rok czasu!

Domini
odpowiada  Diabelski Rajski
5 lat temu

W Polsce czas leczy rany pamiętaj o tym

Max
odpowiada  Diabelski Rajski
5 lat temu

W artykule jest mowa o OddZiale Kardiologii,a pan zapewne otrzymał skierowanie do PORADNI KARDIOLOOGICZNEJ..proszę rozróżnić te 2 sprawy,

z
odpowiada  Diabelski Rajski
5 lat temu

a co to ma do rzeczy..artykuł dotyczy oddziału kardiologicznego , a pan pisze o terminach przyjęc w poradni kardiologicznej..terminy wynikają z limitów kontraktowych NFZ oraz – w coraz większym stopniu – z dramatycznego niedoboru lekarzy – mogę pana pocieszyć,że w tym zakresie będzie CORAZ GORZEJ…

Pacjent
odpowiada  Diabelski Rajski
5 lat temu

To jak się dostać na oddział jak nie ma przychodni?

do"pacjenta"
odpowiada  Diabelski Rajski
5 lat temu

w systuacjach nagłych ) zawal serca, obrzęk płuc , grożne dla życia arytmie – np. częstoskurcz komorowy czy blok przedsionkowo-komowowy III stopnia – pogotowie/SOR. Do diagnostyki planowej kieruje lek. rodzinny lub kardiolog.

10
0
Napisz co o tym sądziszx