OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

74. rocznica wyzwolenia Ostrowa Wlkp.

Delegacje organizacji kombatanckich i społecznych, samorządowcy oraz młodzież szkolna wzięli dziś udział w uroczystościach upamiętniajacych 74. rocznicę wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego spod okupacji hitlerowskiej.

+

– 23 stycznia 1945 roku, okupacja hitlerowska w naszym mieście dobiegała końca. Dzisiaj, dokładnie 74 lata później, oddajmy wspólnie hołd i szacunek – wszystkim bohaterom i ofiarom II wojny światowej. Ludziom, których życie przypadło w tym straszliwym i tragicznym okresie naszej historii. Oddajmy ten hołd i szacunek zwłaszcza mieszkańcom, którzy nie doczekali wyzwolenia naszego miasta i zakończenia działań wojennych – mówiła podczas uroczystości prezydent Beata Klimek.

Delegacje najpierw udały się na cmentarz przy ul. Limanowskiego. Tam złożone zostały wiązanki kwiatów w kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej. Nastepnie przejechały one na Rynek, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wiązanki kwiatów złożono pod tablicami pamiątkowymi umieszczonymi na frontonie Ratusza.

– Po 74 latach, które mijają od zakończenia działań wojennych w naszym mieście, ogromna większość z nas – może tylko się domyślać, jak bardzo przykre i bolesne musiało być życie podczas okupacji. Jaki strach musiał towarzyszyć ludziom, gdy za obronę polskości ryzykowali własnym życiem, aresztowaniem czy osadzeniem w więzieniach i zakładach karnych. Bilans tej straszliwej wojny to śmierć około 6 mln naszych rodaków. Prześladowania i represje dosięgnęły również mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Już w 1939 roku zebrano liczną grupę zakładników będącą kwiatem miejscowej inteligencji, a następnie zamordowano ich w Lasku Winiarskim pod Kaliszem.

Byli wśród nich m. in.: burmistrz Stanisław Musielak, dyrektor szpitala miejskiego i jeden z przywódców Powstania Wielkopolskiego – dr Aleksander Dubiski, dyrektor Gimnazjum Męskiego Adam Czechowski, dyrektor Komunalnej Kasy Oszczędności Jan Mieżyński, nauczyciele, lekarze, prawnicy, działacze społeczno – kulturalni i gospodarczy. W Ostrowie odbywały się również wysiedlenia z domów i mieszkań. Hitlerowcy zagarnęli całość rodzimych przedsiębiorstw, sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Zarządzili prace przymusowe i godzinę policyjną. Zlikwidowali szkolnictwo, zamknęli instytucje kultury – rozgrabiając jednocześnie to, co było ich dorobkiem. W naszym mieście naziści zamknęli też kościoły, a większość duchownych wywieźli do obozów koncentracyjnych.

Wiele wybitnych i znaczących osób oraz działaczy niepodległościowych skazano wyrokami specjalnych sądów na kary więzienia lub wywózki do obozów zagłady – mówiła Beata Klimek.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali “Rotę”.

63 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
odp
odpowiada  O kur..... a
1 rok temu

Taa pewnie ze świeżym łajnem…

karaś
odpowiada  Sowa do karasia
1 rok temu

A Ty pewno spadłeś chyba z tej wyższej półki na głow – wyraźnie napisałem o roli Niemców a nie nazistów,( w żadnym komentarzu nie użyłem tej nazwy) więc o co chodzi ? A wypisywanie o mordach,grabieniu,niszczeniu kraju – to wie 10 latek ! Więc popisy Muszki o tym w komentarzach śmieszą,czyżby inni to ciemnota ! A do UE Polacy chcieli,wybrali w referendum – więc dostaną następne baty od duetu Putin – Merkel.

Osa
odpowiada  historyk
1 rok temu

V kolumna potomkowie ostrowskich volksdeutschów łapy w dół ???

sowa
odpowiada  O kur..... a
1 rok temu

Muszka jest THE BEST

Sowa do karasia
1 rok temu

karas musisz wejsc na wyzsza polke Muszka pisze Niemcy a nie nazisci tak jak to robi wielu a to Niemcy i trzeba nazwac rzecz po imieniu

Sowa do karasia
odpowiada  O kur..... a
1 rok temu

karas musisz wejsc na wyzsza polke Muszka pisze Niemcy a nie nazisci tak jak to robi wielu a to Niemcy i trzeba nazwac rzecz po imieniu

win
odpowiada  Obserwator
1 rok temu

W pisie stosują starą radziecką szkołę a sam wybitny TW Jarosław „Balbina” pisał doktorat po rusku z dzieł Lenina…

kefir
odpowiada  do "historyka" kefira
1 rok temu

To jest takie samo gadanie jak to o “nazistach”. Bo owszem były jakieś oddziały z różnych narodowości…
Kto tworzył komunizm i dlaczego musieli wyjątkowo krwawo i bestialsko to robić w walce z Rosjanami to sobie pan poczytaj.
Od żydowskich aktywistów to się aż w oczach roi we władzach komunistycznych w początkowym okresie, a od czosnku aż szczypie.

karaś
odpowiada  O kur..... a
1 rok temu

Oczywiście,że każdy ma swoje zdanie,ale też nie trudno zauważyć,że Muszka ma utarte slogany ! Nudzi ! A jej wywody pouczające – bardzo mierne merytorycznie. Albo pisze o tak oczywistych rzeczach,jakby sądziła że posiada wiedzę a czytający nie chodzili do szkół ! Przykład o roli Niemców podczas II wojny – .nic odkrywczego ! Podstawowa wiedza każdego Polaka !

O kur..... a
1 rok temu

A ja lubię Muszke każdy ma prawo do swego zdania

63
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x