Powstaną dwie nowe lokalizacje Roweru Miejskiego

Już w kwietniu tego roku w Ostrowie Wielkopolskim pojawią się dwie kolejne stacje roweru miejskiego. Dziś w ostrowskim Urzędzie Miejskim podpisana została umowa na ich zakup i montaż z firmą Nextbike – liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Stacje zamontowane zostaną na terenie Centrum Przesiadkowego oraz na ostrowskim Rynku.

+

Kolejne stacje rowerowe powstaną w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” o wartości ponad 42 milionów złotych, na który Miasto pozyskało niemal 32 miliony złotych dofinansowania.

– Dwie nowe stacje to w sumie 30 stanowisk oraz 20 rowerów. System roweru miejskiego, który funkcjonuje w Ostrowie będzie już zatem liczył 12 stacji i przekroczy łączną liczbę stu rowerów. Są chętni na korzystanie z Systemu Roweru Miejskiego, dlatego będziemy go systematycznie rozbudowywać. Chcemy, by finalnie nasz system liczył dwadzieścia stacji – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrowski Rower Miejski został uruchomiony w 2017 roku. Początkowo składał się z dwóch stacji i 20 rowerów. System został znakomicie przyjęty przez mieszkańców, którzy korzystają z pojazdów nawet późną jesienią, w niskich temperaturach.

– Ostrowski system rozwija się bardzo dynamicznie. Ma już ponad 2 tysiące zarejestrowanych użytkowników, którzy korzystali z rowerów już ponad 10 tysięcy razy. Każda kolejna stacja zwiększa ilość wypożyczeń, ponieważ system otwiera możliwość dotarcia do kolejnej lokalizacji, ale także przybywa ilość użytkowników z lokalizacji, gdzie stacja powstała – tłumaczy Małgorzata Dzięcioł, członek zarządu Nextbike Polska.

– Warto wspomnieć, że Ostrów Wielkopolski posiada niezwykle przyjazną taryfę wypożyczenia rowerów. To aż cztery godziny darmowego korzystania z roweru. W wielu miastach jest on dużo krótszy – nawet 15 minut, co wymusza oddanie i kolejne wypożyczenie roweru na dłuższej trasie. Statystyki wypożyczenia są wówczas oczywiście wyższe, jednak to ostrowianie mają większy komfort korzystania z systemu – tłumaczy Jakub Giza, specjalista Nextbike ds. relacji z samorządami.

CZYTAJ  Rząd podjął decyzję w sprawie 0% stawki VAT na żywność

W tej chwili trwa przegląd rowerów po długim sezonie i wykonanie niezbędnych napraw, tak, by na wiosnę mieszkańcy mogli cieszyć się niezawodnym sprzętem.

– Trzeba pochwalić mieszkańców Ostrowa, ponieważ rowery nie są uszkodzone, nie zdarzają się dewastacje – co nie jest normą w innych miastach. Po zimowym przeglądzie wrócą na miejskie ulice. Choć z założenia jest to rower miejski, mieszkańcy wykorzystują go również do dalszych wycieczek. Największa odległość od miasta, którą odnotował nasz system to 25 kilometrów. 4-godzinny czas bezpłatnego wypożyczenia roweru umożliwia tego typu wycieczki – zapewnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji, który na co dzień opiekuje się miejskimi rowerami.

Rowery miejskie będą dostępne od 1 marca 2019 roku. Dwie nowe stacje miesiąc później – od 1 kwietnia.

Stacje roweru miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim:

– Olimpijska (04.10.2017 r.),

– Dworzec PKP (04.10.2017 r.),

– MAHLE (17.08.2018 r.),

– Piaski (03.09.2018 r.),

– Kozi Borek (03.09.2018 r.),

– Pruślin szkoła (02.10.2018 r.),

– Targowisko (02.10.2018 r.),

– Urząd Miejski (02.10.2018 r.),

– Urząd Skarbowy (02.10.2018 r.),

– Galeria Ostrów (17.10.2018 r.).

– Centrum Przesiadkowe (01.04.2019 r.),

– Rynek (01.04.2019 r.).

12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
JK
3 lat temu

Może w końcu stacja powstanie pod szpitalem. Nie rozumiem czemu nikt jeszcze na to nie wpadł.

Zarazek
3 lat temu

Dzisiejszych Czasach ciężko być Rowerem gdy koło Niego kręcą się Pedały

Seweryn
3 lat temu

A gdzie szpital i cmentarz. Osoby które przychodzą do bliskich w tych miejscach. Napewno z chęcią by z nich korzystały.

Paweł
3 lat temu

Dlaczego nie ma rowerów przy szkole ZST???

Piotr
3 lat temu

Dlaczego nie ma nic w okolicach poznańskiej przy szkole ZST, dużo osób chodzi ze szkoły w stronę centrum

SP 14
3 lat temu

Tradycyjnie rejon ronda Zacharzewskiego zostaję pominięty.

.....
3 lat temu

? Pruślin szkoła ( 02.10.2018) – …a 02.12.2018 – zdemontowane całkowicie, razem z rowerami ????

Ja
odpowiada  .....
3 lat temu

Chowają stację na zimę, we Wrocławiu praktycznie wszystkie są schowane, nie wiem czemu tu też tak nie ma

123
3 lat temu

30 stacji i będzie okej. Potem brać się za zakup autobusów, dofinansowanie do szkolenia dla nowych kierowców MZK i większa liczba połączeń. Dobrze ze zamówione są biletomaty do autubsow ale trzeba zwiększyć ilość stacjonarnych biletomatów i doposażac te nowe autobusy , wprowadzić bilety czasowe (20 min/60 min/ dobowe) komunikacja zbiorowa jest przyszłością.

Jan
3 lat temu

Ja mam pytanie do pani prezydent o kolejkę na Pisakach wyremontowana za kosmiczną cenę i co dalej ??????

No no
3 lat temu

A przy kamienicy dla seniorów tej bez klamek też będzie rowerek?

Emaryt
odpowiada  No no
3 lat temu

podobno hulajnogi, emeryci nie chcą pedałować

12
0
Napisz co o tym sądziszx