Nowi lokatorzy na Wiosny Ludów

Dziś wręczone zostały klucze do mieszkań komunalnych dedykowanych ostrowskim seniorom, które powstały w zmodernizowanej kamienicy przy ulicy Wiosny Ludów. Są to mieszkania jedno i dwupokojowe, przystosowane do wymagań osób starszych i niepełnosprawnych. W budynku zamontowana została winda, a nowi lokatorzy mają teraz blisko na przystanek, do kościoła, apteki czy do parku.

+

Jeszcze dwa lata temu kamienica przy ulicy Wiosny Ludów 29 była zdewastowanym budynkiem i wydawało się, że najlepsze lata ma już za sobą. Władze miasta zdecydowały, by dać jej drugie życie. Postanowiono wyremontować kamienicę, której nowe oblicze będzie służyło osobom niepełnosprawnym, schorowanym, często w starszym wieku. Miasto zwróciło się o udzielenie wsparcia finansowego do Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, który przyznał naszemu miasto dofinansowanie w wysokości blisko 700 tys. zł. Dzięki temu wsparciu, łącznym nakładem ponad 2 milionów złotych, utworzono tu 14 specjalnie przystosowanych do potrzeb starszych mieszkańców Ostrowa mieszkań o średniej powierzchni użytkowej 35m2.

– W ścisłym centrum naszego miasta oddajemy dziś do użytku specjalnie przystosowane mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. Nasi mieszkańcy otrzymają od nas klucze do swojego nowego – przyjaznego lokum. Chcemy, abyście w tych mieszkaniach mogli zaznać komfortu, spokoju i bezpieczeństwa. Abyście w centrum naszego miasta czuli się jak najlepiej. Po prostu, jak u siebie w domu – mówiła podczas uroczystości oficjalnego przekazania kluczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Mieszkania dla seniorów powstały również po to, by ostrowscy seniorzy nie stawali się więźniami czwartego piętra. Mający kłopoty z poruszaniem się, często w ogóle nie opuszczali swoich mieszkań.  

– Od dziś mieszkańcy tej kamienicy zyskują specjalnie przystosowane lokum z windą, aby nie musieli być więźniami wysokich pięter. Zyskują tu nowy dom w samym centrum miasta, nieopodal Rynku, kościoła, apteki, przystanku autobusowego, sklepów, Urzędu i Parku Miejskiego. Zależało nam, aby mieli jak najbliżej do ważnych miejsc i żeby czuli, że Ich nowy dom to nie odseparowany budynek od lokalnej społeczności, lecz element, który stanowi jej integralną i ważną część. Ta odnowiona i zmodernizowana kamienica jest  zatem nie tylko dobrym przykładem materialnej i fizycznej rewitalizacji zdegradowanej wcześniej substancji mieszkaniowej, ale także wspaniałym przykładem rewitalizacji społecznej – zapewnia prezydent Ostrowa.

CZYTAJ  Ostrowianie manifestowali w Warszawie

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Andżelika Możdżanowska – sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji, Beata Klimek – prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Zygmunt Banasiak – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, Kinga Czysta – wykonawca inwestycji oraz Zdzisław Godziszewski – przedstawiciel lokatorów, który w ich imieniu podziękował włodarzom miasta za tę inwestycję.

– Bardzo dziękuję pani prezydent, że tego typu miejsca powstają w naszym mieście, w którym tak dba i pamięta się o nas – seniorach. Szczególnie wdzięczni jesteśmy właśnie za ten budynek, z którego cieszyć się będziemy przez wiele kolejnych lat. Mamy tu wspaniałe warunki do mieszkania – mówił Zdzisław Godziszewski.

Gratulacje złożyła także sekretarz stanu Andżelika Możdżanowska, która na ręce prezydent Miasta przekazała flagę narodową mającą zawisnąć na odnowionej kamienicy. Słowa uznania przekazał również poseł Jan Mosiński. Odczytany został także list gratulacyjny z Departamentu Usług Agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynek został poświęcony przez księdza kanonika Krzysztofa Nojmana – proboszcza parafii konkatedralnej.     

Inwestycja była realizowana od września 2017 r. do października 2018 r. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 2 434 567,39 zł. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy udziale wsparcia finansowego Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych i lokali  wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiących lokali socjalnych ze środków Funduszu Dopłat w kwocie 689 248,50 zł.

Inwestycja polegała na wykonaniu robót budowlanych w zakresie:

– prac rozbiórkowych parteru, I i II piętra,

– montażu windy,

– odnowienia klatki schodowej,

– prac wykończeniowych,

– remontu piwnic,

– instalacji sanitarnych,

– instalacji elektrycznych,

– instalacji centralnego ogrzewania,

– zagospodarowania terenu.

W ramach projektu powstało 14 jedno lub dwupokojowych lokali komunalnych. Łączna powierzchnia użytkowa utworzonych w ramach przedsięwzięcia lokali komunalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi to 496,23 m².

CZYTAJ  Blisko katastrofy budowlanej w nowym bloku (aktualizacja nr 2 + zdjęcia wnętrza)

31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SŁONECZKO
4 lat temu

WSZYSTKO

WSZYSTKO TO JEST TO WIELKA ŚCIEMA , NIE PODPISAŁA MIESZKAŃ PLUS TAK JAK INNI PREZYDENCI W INNYCH MIASTACH . DLACZEGO PREZYDENT W JAROCINIE POTRAFIŁ PODPISAĆ I POBUDOWALI MIESZKANIA DLA TAKICH LUDZI KTÓRZY NIE MAJĄ ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ I ODDAŁ PIĘKNE BLOKI. ALE NIE TYLKO W JAROCINIE ALE TEŻ W INNYCH MIASTACH. MIESZKANIA OBIECUJE A PÓŻNIEJ NAWET NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH NA MIESZKANIA LUDZIE NIE DOSTAWAJĄ.SIĘ. JEST TO WSZYSTKO PO UKŁADACH NADAL JAK ZA KOMUNY , KAŻDY TYLKO PCHA SIĘ DO TEGO KORYTA I PÓŻNIEJ NIC NIE POMAGA , TYLKO RODZINKA I BLISKIE KONTAKTY Z P, PREZYDENT MAJĄ SZANSE N MIESZKANIA. NAJLEPIEJ SPRAWDZIĆ JAKIE KRYTERIA BYŁY BRANE POD UWAGĘ ŻE DOSTALI MIESZKANIA LUDZIE BOGACI Z AUTAMI I MŁODZI BO PO 50 LAT I TO JEST SENIOR , NIE RÓBMY CHECY BO OSTRÓW WLKP TO CYRK ZA P KLIMEK . TRZEBA KONIECZNIE TO SPRAWDZIĆ -KTO DOSTAŁ TE MIESZKANIA . ,

Marian z USA
4 lat temu

Dla mołodycach jest piękna stacja przesiadkowa koło Kauflandu żeby wyjechać autokarem do Niemiec i już tu nie wracać

Ona
4 lat temu

Fajnie że pomagają starszym ludzią szkoda że dzieci mają gdzieś mam dwójkę dzieci z alergia córka alergia na pleśń mieszakm w mieszkaniu z grzybem mimo próśb pism maja mnie w nosie dziecko bardzo choruje była komisja widzieli warunki maja dokumenty od lekarza i co i nic ale pijaka to każdy pomaga brak słów

Zofia
4 lat temu

Ja też jestem seniorką i razem z mężem mieszkamy w tragicznych warunkach i ogólnie mamy biedę ale mamy za to zdjęcie z Panią Prezydent i dwa medale za długie pożycie małżeńskie.

.
odpowiada  Zofia
4 lat temu

Inni nawet tego nie mają

Nina
4 lat temu

NIE TYLKO DLA SENIOROW…BO MIESZKAC TAM BEDZIE OSOBA BORYKAJACA SIE Z ALKOCHOLEM.

ORAZ OSOBY Z KRYMINALNA PRZESZLOSCIA

Fujjj
4 lat temu

Uwaga ❕ caryca wraca po chorobie zmoglo po wyjeździe Biedronia przypadek?

muszka
4 lat temu

Caryca wie kiedy wyjsc z dziupli do ludzi. Gdzie byla jak podnoszono oplaty?

senior do Seniora Wigor
4 lat temu

Wyborcy jednak kolejny raz zdecydowali że wybrali p Klimek Prezydentem Ostrowa,także seniorzy. A takie pojedyncze głosy,najczęściej stałych na forum oponentów – to wyraz frustracji z powodu zwycięstwa w pierwszej turze. Złośliwość świadczy o małości Pana,tyle i tylko tyle.

Kamienice
4 lat temu

A ekrany na pruslinie przy obwodnicy kiedy beda?

Kamil
4 lat temu

Czy orientuje się ktoś kiedy będzie oddana do użytku Północna Rama Komunikacyjna ?!

31
0
Napisz co o tym sądziszx