46% osób rozpoczyna palenie w wieku 15-19 lat!

Rocznie ludzkość wypala 90 mld papierosów. Globalny koszt leczenia chorób spowodowanych przez palenie przekroczył 1,5 bln dolarów. Na świecie palenie papierosów powoduje ok. 6 000 000 zgonów rocznie (w tym 1 000 000 w UE; 50 000 w Polsce).

+

W dymie tytoniowym zawartych jest ponad 4 000 związków chemicznych, w tym 70. rakotwórczych (np. cyjanowodór, naftyloamina, piren, kadm, benzopiren, chlorek winylu, Uretan, Polon).

Chociaż zwykle mówi się o związku palenia z nowotworami i chorobami układu krążenia – palenie niszczy zdrowie na co najmniej 50 sposobów, ma związek z POChP, anginą, cukrzycą, depresją, gruźlicą, impotencją, łuszczycą, grypą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, zapaleniem dziąseł, kości, i stawów itd.

25-30% wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej ma związek z paleniem tytoniu.

Palenie tytoniu przyczynia się do powstania kilkunastu nowotworów w tym:

– raka płuca, krtani, pęcherza moczowego, gardła i części krtaniowej gardła, przełyku, jamy ustnej, wątroby, przewodu wątrobowo-żółciowego, żołądka, nosa i nosogardła, trzustki, ostrej białaczki szpikowej, jamy nosowej i zatok przynosowych, raka jelita grubego, szyjki macicy, jajnika, nerki, moczowodu i wątrobiaka zarodkowego.

Rak płuca stanowi najczęstszy nowotwór rozpoznawany wśród mężczyzn tak pod względem zachorowań jak i zgonów a u kobiet drugą (po raku piersi) przyczynę zachorowań i pierwszą przyczynę zgonów.

Rocznie rozpoznaje się w Polsce około 22 000 nowych zachorowań na raka płuca i podobną liczbę zgonów (przeżycia 5-letnie osiągają zaledwie kilkanaście procent!).

RAK OSKRZELA I PŁUCA: ryzyko zachorowania zależy przede wszystkim od czynnego lub biernego narażenia na działanie rakotwórczych składników dymu tytoniowego (około 90% wszystkich zachorowań!). W mniejszym stopniu od niektórych fizycznych i chemicznych czynników środowiskowych (metale radioaktywne i gazowe produkty ich rozpadu, nikiel, chrom, arsen, azbest, związki węglowodorowe) oraz czynników genetycznych.

W 2017 roku paliło w Polsce 20% K i 29% M. 46% osób rozpoczyna palenie w wieku 15­-19 lat.

CZYTAJ  Pożar samochodu na stacji paliw

96% Polaków wie, że palenia tytoniu wywołuje raka płuc,

87% wie, że rzucenie palenia może ustrzec przed tym nowotworem,

Zaledwie 67% ma świadomość, że równie szkodliwe jest bierne palenie.

Bierne palenie jest tak samo groźne jak czynne. Rocznie umiera ponad 600 000 ofiar biernego palenia (1/3 z nich to dzieci). W Polsce 92% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci. Każdego roku rodzi się 100 000 dzieci po 9 miesięcznej ekspozycji na dym tytoniowy z powodu palenia przez matkę w czasie ciąży. Palenie ma szkodliwy wpływ na rozwój płodu a potem zdrowie noworodka. W Polsce rocznie umiera prawie 2 000 osób, które same nigdy nie paliły. Bierne palenie jest szczególnie szkodliwe dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży.

Za każdy rok palenia płacimy 3 miesiącami życia (palacze żyją średnio o 14 lat krócej).

W e-papierosach do rozpuszczania nikotyny używa się gliceryny i propylenu glikolowego. Podgrzewanie ich do wysokich temperatur powoduje rozpad na dwa rakotwórcze związki karbonylowe: formaldehyd i acetaldehyd.

Pracodawcy tracą średnio 21 milionów dziennie wskutek palenia (analiza Work Service, przy założeniu ośmiogodzinnego czasu pracy i 45 minut przerw „na dymka” w dużych i średnich przedsiębiorstwach).

Dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka

Kierownik Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów

Wielkopolskie Centrum Onkologii

10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
BMW M5
4 lat temu

A niech sobie palą i potem umierają ale z dala ode mnie!

waper świadomy
4 lat temu

„W e-papierosach do rozpuszczania nikotyny używa się gliceryny i propylenu glikolowego. Podgrzewanie ich do wysokich temperatur powoduje rozpad na dwa rakotwórcze związki karbonylowe: formaldehyd i acetaldehyd.”

To jest nie prawda!

Po pierwsze literówka: Glikol propylenowy – to poprawna nazwa tej substancji.

W przypadku dobrze nasączonych grzałek i rozsądnie dobranej mocy grzewczej wydzielanie tych wyżej wymienionych substancji nie ma miejsca lub występuje na poziomie mniejszym niż ich „naturalne” występowanie w powietrzu w czystym pomieszczeniu.
Poziom formaldehydu i/lub acetaldehydu gwałtownie wzrasta w przypadku tzw. „dry hit” potocznie nazywanego w Polsce „bobrem”. Jest on wynikiem wapowania na sucho z niedostatecznie lub wcale nienasączoną grzałką lub też zbyt wysoką mocą podawaną na grzałkę w wyniku czego płyn odparowuje w całości zanim grzałka na nowo nim nasiąknie.
Zostało to już kilka lat temu potwierdzone przez niezależne badania naukowe i eksperymenty.

Niezależne i niesponsorowane przez żaden koncern tytoniowy badania sugerują w uproszczeniu, że używanie e-papierosów jest w 95% mniej szkodliwe niż papierosów tradycyjnych.

wika
4 lat temu

Nie palę i teź jestem wrakiem człowieka

wika
4 lat temu

Nie popieram palenia,ja nie palę i tak non stop jestem u lekarzy.Chore nerki źółądek ,tarczyca nie mówiąc juź o ciągłych przeziębienia.

Nie palący!
4 lat temu

Mądry człowiek nie pali papierosów tylko głupi!!
A jak ktoś się chce truć tym świństwem to jego problem i niech się truje i zaś umiera.
Szczególnie takich gówniarzy mi nie jest żal!
Chcesz się truć to się truj wybór należy do ciebie.
Ale zaś palaczu nie przyłaź z płaczem że masz raka bo będą cię mieć w dupie!!!!!?

?
4 lat temu

W wieku do 18 lat to palą tylko idioci i debile!
Chcą sobie zdrowie i życie marnować na to gówno to niech się trują.
I nie będę żałował takiego idioty co dostanie raka i umrze?
Mają idioci rozum ale widać że jak zaczynają palić w tym wieku to znaczy że rozumu zero!!!
Myslą ze palą to są dorośli.
Gówno prawda.
Rozum jak u robaka

Xxx
odpowiada  ?
4 lat temu

Dość ostro napisane ale jest to szczera prawda ja chodz mam ponad 20 lat nigdy papierosa w gębie nie miałem .

zz-Top
4 lat temu

Mnie tylko ciekawi jeśli w papierosach jest tytoń , to jakim prawem w składzie dymu jest cała tabela mendelejewa pierwiastków rakotwórczych typu cyjanowodór, naftyloamina, piren, kadm, benzopiren, chlorek winylu, Uretan, Polon. Nie jestem chemikiem i sorki za to pytanie ale trochę tego nie rozumiem??

Janusz
odpowiada  zz-Top
4 lat temu

Myślisz, że w papierosie jest sam czysty tytoń? Tam są różne ulepszacze wyrobu, dodatki smakowe i technologiczne, pozostałości poprodukcyjne, wszystko co „usprawnia” proces technologiczny i obniża koszty produkcji (jednak niekoniecznie cenę końcową papierosów!). Poza tym część trujących związków powstaje dopiero podczas spalania.

zz-Top
odpowiada  zz-Top
4 lat temu

Dziękuję Janusz,że przybliżyłeś problem zawartości chemikaliów w papierosach. Tylko dziwi fakt,że skoro można gonić za handlarzami dopalaczami dlaczego żadne służby nie sprawdzają na wyrywki producentów papierosów pod kątem zawartości środków zagrażających zdrowiu i życiu. Dowalić jednemu czy drugiemu kare po kilkadziesiąt milionów zł tak jak np teraz „Orange” Orędż dostało i zaczną zwracać uwagę na skład papierosów.

10
0
Napisz co o tym sądziszx