Ktoś działa na szkodę ostrowskiego PiS-u?

Udostępnij
Tweet

Ostrowskie struktury Prawa i Sprawiedliwości stoją przed historyczną okazją do objęcia władzy w powiecie ostrowskim. To jednak wymagałoby wyjścia z cienia Platformy Obywatelskiej, w którym chowali się od lat. Z naszych ustaleń wynika, że Tomasz Ławniczak, jako szef lokalnych struktur PiS nie wykazuje takiej woli. Czy zatem bliżej jest mu do Platformy Obywatelskiej aniżeli do partii z ramienia której został posłem? Wyborcy z takiej postawy zapewne nie będą zadowoleni.

+

W niedzielnych wyborach samorządowych jako pewną niespodziankę odnotować należy spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej w Powiecie Ostrowskim, której nie pomogło nawet schowanie pod marką „drużyny Pawła Rajskiego”. W nowej Radzie Powiatu PO będzie mieć 11 radnych, zamiast 12 jak w mijającej kadencji. To pozornie drobne osłabienie PO powoduje, że całkiem realna stała się możliwość objęcia stanowiska Starosty Ostrowskiego przez kandydata PiS.

Zapowiedzi krajowych liderów PO, w tym Grzegorza Schetyny nie pozostawiają wątpliwości, że partia ta nie zamierza zawierać żadnych koalicji z PiS na żadnym poziomie samorządu.
Z kolei dla PiS, co często powtarzali w kampanii wyborczej zarówno Prezes Jarosław Kaczyński jak i Premier Mateusz Morawiecki, podstawowy cel tych wyborów to odsunięcie PO od władzy w samorządach oraz dotarcie dobrej zmiany przede wszystkim na poziom powiatów.

Wśród prawicowych wyborców panuje przekonanie, że po sromotnej przegranej w wyborach na prezydenta Ostrowa senatora PiS Łukasza Mikołajczyka jedyną możliwością wyjścia z twarzą dla lokalnego PiS-u wydaje się przejęcie pełni władzy w Powiecie. Nieoficjalne informacje wskazują, że w tym kierunku zmierzają rozmowy koalicyjne, których efektem może stać się szeroka powiatowa koalicja PiS i PSL z Komitetem Przyjazne Miasto i Powiat, który jako pierwszy w historii lokalny komitet niepartyjny, wprowadził przedstawicieli do Rady Powiatu Ostrowskiego. Zdaniem wielu radnych taka szeroka koalicja zapewni z jednej strony dobrą współpracę regionu z władzami centralnymi, w tym rządem PiS, a z drugiej dobrą współpracę powiatu z miastem rządzonym przez Prezydent Beatę Klimek. Mówi się również, że kołem ratunkowym dla PO nie zamierzają być lokalni radni PSL, którzy dobrze pamiętają 8-letnie pomijanie PSL-u przez PO w rozdaniach koalicyjnych w Powiecie Ostrowskim, pomimo ogólnokrajowych rekomendacji do takich koalicji.

W tej sytuacji ostateczna polityczna decyzja, kto stanie na czele Powiatu Ostrowskiego w najbliższych 5-latach pozostaje w rękach szefa lokalnych struktur PiS-u Tomasza Ławniczaka. Wśród nieoficjalnych spekulacji pojawiają się informacje, że ku zdziwieniu nawet powiatowych radnych PiS-u nadal bierze on pod uwagę wsparcie dla PO. Coraz poważniejsze są pytania, czy szef lokalnych struktur PiS-u wybierze starostę z własnej partii czy pozostanie jedynie koalicyjnym uzupełnieniem dla PO z pozycją wicestarosty dla PiS?

Czy obecnie jako poseł PiS Ławniczak, którego za rok czeka weryfikacja w wyborach parlamentarnych, skorzysta z pierwszej od lat realnej okazji odsunięcia PO od władzy w Powiecie Ostrowskim, czy po raz kolejny wybierze bycie mniejszym partnerem u boku PO pokażą najbliższe tygodnie. Pierwsza sesja nowej Rady Powiatu planowana jest w II połowie listopada.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

41 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowiak
5 lat temu

Podobno Koalicja Obywatelska miala odsunąć PIS od rzadzenia czy wspolrzadzenia To Ze Starosta Rajski ukryl to ze popierany jest przez Koalicje chyba nie zwalnia z decyzji o koalicji PIS w Powiecie To jest niepowazne w stosunku do wyborcow Dlaczego Posel Urbaniak pozwala na takie gierki Rajskiego?

Ciepłownik
5 lat temu

Xyz – jacy ci radni w powiecie? Ułomni, zastraszeni, sterroryzowani przez Rajskiego? Wytłumacz to może precyzyjniej, bo wygląda na to, że rada powiatu poza starostą , to dzieci specjalnej troski. I gwoli ścisłości – nie jestem Rajskim, ani też jego wielbicielem, ale myślę logicznie, realnie i bez zacietrzewienia.

Jarosław Kaczyński
5 lat temu

„Wzywamy, żeby we wszystkich miejscach, gdzie to jest możliwe przeciwstawić się kandydatom PSL i PO, nawet tam, gdzie ich kontrkandydatami, są ludzie bardzo nam odlegli, których dotąd w sposób uzasadniony krytykowaliśmy”.

Zaxa
5 lat temu

G….o wiesz, ty co niby wiesz. I nie oceniaj innych swoją miarą. Widać w życiu bez kombinacji nie umiesz żyć, to również innych oceniasz tak samo. Dzięki zgodzie w powiecie zdarzyło się przez 8 lat wiele dobrych rzeczy. I to jest niezaprzeczalne. A jeżeli ktoś coś wie o rzeczach niezgodnych z prawem, to do prokuratury, a nie na internetowe fora niech się zgłosi.

Wiem
5 lat temu

Jesli Lawniczak poswieci PIS I swoja kariere znaczy ze musza laczyc go z Rajskim inne uklady W koncu byl wice Starosts i duzo wie Sam jestem ciekaw co zwyciezy Faktycznie ,dziejowa szansa dla PISu rzadzic w Powiecie A moze pan posel jest cichym wspierajacym PO powiatowe?

Xyz
5 lat temu

Jakie interesy musza laczyc tych dwoch panow ze trudno opuscic stolki PO w ostrowie pod sądem opluwa PIS a teraz dla wspolnych biznesow nic im nie przeszkadza Wstyd

Ciepłownik
5 lat temu

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. To przysłowie stare jak świat i słuszne w każdym calu. I jak widać komuś zaczyna się nie podobać to, że w powiecie ostrowskim pomimo wszystko przez 2 kadencje udało się tę twórczą zgodę utrzymać. Chyba lepsze coś takiego, niż te karczemne awantury jakie mają miejsce na miejskich sesjach. Można się spierać, ale ważne żeby coś z tego dobrego wyszło, a nie chaos i zadyma. Pan poseł Ławniczak, to człowiek, który potrafi wynieść dobro powiatu ponad polityczne podziały. I myślę, że doprowadzi to do tego, że ta twórcza koalicja nadal powiatem będzie rządzić.

Xyz
odpowiada  Ciepłownik
5 lat temu

Mysle ze jako Cieplownik sam Pan Rajski pisze Zgoda w Radzie byla bo tacy radni Ale tu kryje sie dugie dno

Oburzony
5 lat temu

Czy dla tych oszolomow z pis nie dociera za kim opowiedzialo sie spoleczenstwo Ostrowa w wyborach? I jakim prawe oni chca przejac wladze czy kontrolowac Pania Prezydent?

Nick
odpowiada  Oburzony
5 lat temu

A gdzie chcą przejąć władzę i kontrolować prezydenta, bo nie bardzo wiem o co ci chodzi? Była jakaś wypowiedź kogoś z PIS, może przegapiłem.

Antek
odpowiada  Oburzony
5 lat temu

Oburzony jest klasycznym przykładem pożytecznego idioty.

41
0
Napisz co o tym sądziszx