Laury dla twórców i animatorów

Udostępnij
Tweet

Już po raz ósmy podczas uroczystej gali wręczono Laury Kultury Starosty Ostrowskiego, nagrody dla ludzi kultury działających i wywodzących się z Powiatu Ostrowskiego. Uroczystość wpisana jest w symboliczną inaugurację Roku Kulturalnego w Powiecie Ostrowskim.

+

zdjecie

Laury Kultury odbywają się tradycyjnie w ostatni weekend października. Tegoroczne miały miejsce 26 października w Ostrowskim Centrum Kultury.

zdjecie

– ‘’Jest we mnie dziwne drżenie i nutka tremy, ale czy może być inaczej jeśli za moment wręczę nagrody wyjątkowym ludziom, o wielkiej wrażliwości, tym którzy Powiat rozsławiają w kraju i poza granicami. Uczynię to w momencie szczególnym, w roku obchodów cudu niepodległości. Kiedy mówimy o 100-leciu odzyskania niepodległości to wracamy do tych, którzy poprzez kulturę o tę polskość walczyli i dziś otaczamy ich ciepłymi myślami. Wśród nagrodzonych będą reprezentanci wielkich ośrodków z dużymi osiągnięciami oraz ci, którzy pracują w małych wsiach. Dziękując wszystkim życzę, aby klimat dla powiatowej kultury był zawsze sprzyjający’’ – powiedział Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

Autorem nagród są ostrowscy artyści. Statuetkę zaprojektowała i wykonuje Agnieszka Lisiak Skórka, a dyplom ze złotym laurem jest autorstwa Piotra Łopatki.

Za kultywowanie muzyki korzeni i za konsekwencję w promocji polskiego folkloru w roku ćwierćwiecza działalności, Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymała „Kapela Furmany’’ z Gorzyc Wielkich.

zdjecie

To zespół, który swoją działalność rozpoczął 25 lat temu, mając swój pomysł na promocję folkloru w czasach kiedy nie dla wszystkich był folklor był oczywistą inspiracją. Formacja ze skrupulatnością gromadzi i odtwarza muzykę charakterystyczną nie tylko dla regionu Południowej Wielkopolski. Duża w tym zasługa pomysłodawcy, kierownika i lidera zespołu. Mają w swoim repertuarze polki, walcerki, oberki oraz piosenki ludowe, zarówno wielkopolskie, jak i z innych regionów Polski. Biorą udział w przeglądach, biesiadach i estradach. Swój repertuar prezentowali także na festynach folklorystycznych w Holandii i Niemczech. Często wspierają inne zespoły folklorystyczne w widowiskach tanecznych.

Kapelę tworzą: Urszula Golińska – kontrabas i skrzypce, Bernadetta Matysiak – śpiew, Stanisław Furmanek akordeonista, Stefan Cichowski – skrzypce i trąbka, Wiktora Nowacki –  klarnet.

– ‘’Dziękujemy za to wyróżnienie przypadające w  roku jubileuszu. Pochwalę się jeszcze, że byliśmy także na Ukrainie i Litwie oraz w Belgii’’ – powiedział Stanisław Furmanek, lider kapeli.

Za malarską umiejętność fotografowania ludzkich emocji, za wykorzystanie koloru w przekazie dla odbiorcy i za odnoszone sukcesy Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymała Eliza KLECZEWSKA.

zdjecie

Malarka, kaliszanka z pochodzenia od wielu lat mieszkająca i tworząca na terenie Powiatu Ostrowskiego. Sama mówi, że malarstwo jest dla niej podróżą, poszukiwaniem nowych treści w otaczającym świecie, a inspiracją jest otaczająca natura. Zajmuje się malarstwem olejowym, akrylowym, rysunkiem i… artystycznym malowaniem mebli. Ulubionym tematem prac są ludzie na tle pejzażu. Uważa, że w malarstwie najważniejszy jest kolor, który pełni funkcje symbolu i samoczynnie wyzwala u odbiorcy doznania estetyczne i emocjonalne. Autorka kilku wystaw indywidulanych, której prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

– ‘’ To ogromny zaszczyt i jeszcze większa mobilizacja do dalszej pracy i wielkie zobowiązanie’’ – powiedziała E. Kleczewska.

Za umiejętność okiełznania przyrody aparatem i przekaz dla autora wywołujący tyleż zachwytów nad jej pięknem, co refleksji nad potrzebą jej ochrony, za sukcesy Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymał Mateusz Matysiak.

zdjecie

Pochodzący z Przygodzic, twardy facet, a jednocześnie sentymentalny smakosz natury, który potrafi całymi dniami w bezruchu i starannym maskowaniu przesiedzieć w skrajnie trudnych warunkach tylko po to, by uwiecznić tę jedyną scenę z życia rzadkich i płochliwych zwierząt. W ostatnich latach całkowicie oczarowany Bieszczadami, w których oddał się uwiecznianiu rytmów natury magicznej przyrody i niezwykłych ludzi, a część plonu tej pracy można obejrzeć m.in. na profilu „Bieszczadzcy mocarze’’. Warto ten adres dodać to ulubionych.

Kieruje także agencją fotografii ptaków oraz wspólnie z żoną bazą fotografii w ogóle. W fotografowaniu osiągnął mistrzostwo za co zdobył m.in. tytuł Fotografa Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody.

– ‘’Jestem tak samo szczęśliwy, wzruszony co i zaskoczony. Zaskoczenie wynika stąd, że Bieszczady w stosunku do ziem ostrowskich wydają się odległe, wręcz egzotyczne. Jednak kiedy pojechałem pierwszy raz w Bieszczady jedną z pierwszych osób poznanych na miejscu był… ostrowianin. To szczęście i wzruszenie przekłada się na moich rodziców, ostrowian, którzy pewnie gdzieś z góry zerkają teraz nam mnie. Wszystko co czuję do przyrody, szacunek, uwielbienie, podejście ochroniarskie zawdzięczam właśnie im’’ – powiedział M. Matysiak.

Za uniwersalny przekaz skierowany do najmłodszych odbiorców tekstów, za kultywowanie piękna polskiego języka i zaproszenie do zabawy słowem Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymała Eugenia Zawidzka.

zdjecie

Skromna poetka słowa, która debiutowała przed kilkunastu laty tomikami dla dorosłych pt. „Chleba smak” i „Życiu nie mówię nie” oraz zbiorem utworów dla dzieci „Słonecznikowe lato”, której promocja odbyła się w ramach Festiwalu „Wszystko jest poezją”. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia poetyckie, w tym ogólnopolskie. Swoje wiersze prezentowała podczas „Biesiad Ostrowskich poetów i muzyków” w OCK. Jest autorką aforyzmów, fraszek, haiku, opowiadań i piosenek. Ostatnim dziełem jest publikacja „Bajkowe zwierzaki na ścieżkach przygód” – zbiór lekkich i humorystycznych utworów, które ukazały się w ramach Ostrowskich Szkolnych Klubów Książki. Publikację zrecenzowano jako „Najbardziej udaną w Ostrowie książkę dla dzieci”.

CZYTAJ  Strażacy jadą alarmowo. Wiemy dlaczego

– ‘’Bez miłości jesteśmy jak puste naczynia’’ – to jeden z moich aforyzmów z książki dla dorosłych pt. „Pod powiekami słów’’ Myślę, że nikt inny nie zasługuje na miłość, jak właśnie dzieci. Dlatego pisanie dla nich wierszy, czytanie im to dla mnie wielka radość. Dziękuję bardzo za te nominację’’ – powiedział E. Zawidzka.

Za kilkadziesiąt lat pracy na rzecz uzdolnionej młodzieży, za artystyczną aktywizację osób niepełnosprawnych, za stworzenie solidnych podstaw, bez których samorealizacja sceniczna innych nie byłaby możliwa Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymał Roman Gosławski.

zdjecie

Mówią o nim człowiek orkiestra i instytucja. Ostrowianin, który kilkadziesiąt lat swego życia związał z działalnością kulturalną na terenie Gminy Przygodzice. Od ponad dwóch dekad prowadzi zespół Wokalny Przyjaciele, którego członkami są osoby niepełnosprawne. Od wielu lat współpracuje z zespołami folklorystycznymi, będąc odpowiedzialnym za opracowanie muzyczne większości tańców. Znajduje również czas na współpracę z Gminnym Studiem Piosenki realizując nagrania płyt z konkursów „Złoty mikrofonik’’. Jest także współtwórcą widowiska „Betlejem Polskie’’, w którym odpowiedzialny był za opracowanie muzyczne spektaklu.

– ‘’Trudno mi mówić, bo przyjaciele znają mnie jako gadułę, a w takich sytuacjach pewnie byłoby wiele do powiedzenia. Chciałbym tylko powiedzieć, że nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Jest mi bardzo miło’’ – powiedział R. Gosławski.

Za napisanie własnej historii artystycznej, dosłownie, bo jest twórcą i projektantem także nowych czcionek, za sukcesy Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymała Ada Strzelczyk.

zdjecie

Ostrowianka, absolwentka liceum nr IV, która konsekwentnie rozwija karierę w kraju i świecie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych obecnie Uniwersytetu Artystycznego im. Adama Mickiewicza. Projektantka graficzna, twórczyni animacji, założycielka autorskiej marki papierniczej Paperiada, która oferuje produkty łączące autorską ilustrację i kaligrafię. W ramach Paperiady prowadzi kanał na YouTubie oraz przeprowadza warsztaty z kaligrafii. Na co dzień oprócz prowadzenia własnej firmy współpracuje z wytwórnią muzyczną STMPD RCRDS z Amsterdamu wykonując animacje do utworów muzycznych. Laureatka Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, na którym dostała nagrodę specjalną od Manufaktury Goplana. Współpracuje z wieloma renomowanymi firmami.

– ‘’Tak się złożyło, że praca jest moja pasją i tak jak to w przypadku pasji bywa, nie widomo gdzie ona nas dalej powiedzie. Jedno jest pewne, że mam solidne podstawy, które nabyłam w Ostrowie i tu poznałam wiele wspaniałych osób, które poprowadziły mnie w stronę projektowania. Byli to: Anna Słocińska, Cezary Janiszewski, Basia Zabłocka. Dziękuję wam za wszystko! To, że dziś stoję w tym miejscu z nagrodą to także Wasza zasługa’’ – powiedziała Ada Strzelczyk.

Za działalność na rzecz promocji kultury i sztuki w różnych obszarach, za to dzięki tej pracy można powiedzieć, że kultura ma się dobrze Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymali Cezary Janiszewski i Sebastian Górski.

Nie ma pojęcia kultury miejskiej czy kultury powiatowej. Jest kultura dobra i … bardzo dobra. Obie, bez względu na ocenę potrzebują jednak miejsca i przestrzeni do rozwoju. I chociaż kultura jest kobietą, to w Ostrowie warunki dla jej rozwoju organizują mężczyźni. Pierwszy z nich do wyremontowanego budynku przeniósł Galerię Sztuki i dziś jest to miejsce, w którym nie tylko prezentuje się sztukę nowoczesną, ale także najróżniejszych form aktywności tych już bardzo i tych nieco mniej znanych twórców.

Dzięki pasji i zaangażowaniu drugiego z nich możemy powiedzieć, że w Ostrowie się dzieje! Tu swojego artystę w najróżniejszych gatunkach muzycznych znajdzie nawet najbardziej wybredny odbiorca. A miarą oceny ilości i jakości koncertów, spektakli i festiwali odbywających się w naszym mieście są opinie ludzi z zewnątrz postrzegające nasz region jako ważny ośrodek na kulturalnej mapie Polski.

zdjecie

– ‘’Przyjmuję tę nagrodę ze wzruszeniem i w imieniu całego środowiska artystycznego, bo gdyby nie ono, gdyby nie jego kreatywność i liczebność nie byłoby mnie tutaj ‘’ – powiedział Cezary Janiszewski.

zdjecie

-‘’Nie trudno być organizatorem kultury w takim mieście jak Ostrów Wielkopolski i powiat. Mając wcześniej takich nauczycieli jak moja poprzedniczka Ewa Matecka, trzeba się starać, żeby tylko nie popsuć tego, co zastaliśmy. To wyróżnienie to nagroda zbiorowa dla wszystkich pracowników OCK, Kina Komeda i Forum Synagoga’’ – powiedział S. Górski.

Za wieloletnią aktywność na rzecz wspólnoty za wielką pasję Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymała Maria Byzia.

Osoba, która od wielu lat związana jest z działalnością na rzecz wspólnoty Nowych Skalmierzyc. Wokalistka obdarzona piękną barwą głosu. Przez wiele lat śpiewała w zespole garnizonowym w Ostrowie i z tą formacją odnosiła sukcesy na ogólnopolskich festiwalach. I chociaż dziś nie zrywa już „chabrów poligonu’’, to jednak wciąż jest obecna w życiu kulturalnych wspierając młodzież oraz współpracując m.in. z Miejsko-Gminną Orkiestrą Dętą. Sceniczne doświadczenie wykorzystuje także w organizacji i prowadzeniu wielu imprez, które dzięki niej zyskują oprawę wzbogaconą często o dobrą piosenkę, inteligentny komentarz czy okraszone zostają błyskotliwym humorem.

zdjecie

– ‘’Nie dam się i staram się nadal współpracować z tymi najmłodszymi i z seniorami. Bogu dziękuję, że jest to jeszcze nie wieniec, ale Laur, za który pięknie dziękuję’’ – powiedziała M. Byzia

Za kształtowanie kultury muzycznej w ogóle, za wychowywanie poprzez muzykę młodych pokoleń i odnoszone z nimi sukcesy Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymał Henryk Jamroziak.

CZYTAJ  Termin otwarcia ronda na Wrocławskiej

zdjecie

Artysta muzyk, pedagog i animator kultury, zawodowo fagocista Filharmonii Kaliskiej i nauczyciel tego instrumentu w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie. Jego dewizą są słowa „Przez sztukę, kulturę i muzykę ku lepszej edukacji, rozwojowi i wychowaniu przyszłego pokolenia’’ i słowa te konsekwentnie realizuje to na co dzień, angażując się m.in. w różnorodne projekty na terenie Gminy Sieroszewice. Założyciel zespołu „Anielskie dzieciaki’’ przy parafii św. Bartłomieja w Biskupicach Ołobocznych. Od 8 lat prowadzi Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Wokalny skupiający kilkudziesięciu młodych artystów z terenu Gminy Sieroszewice.

– ‘’Dziękuję władzom powiatu,  za to, że dbacie o kulturę, że dbacie o kulturę wysoką i macie świadomość, jak ważne miejsce zajmuje ona w społeczeństwie. Mamy w Ostrowie wielu wspaniałych muzyków, szkołę muzyczną kształcącą na międzynarodowym poziomie. Ja także działam w środowiskach mniejszych, pozamiejskich i staram się tę kulturę tam przenosić. Nagroda jest dla mnie potwierdzeniem, że w tę stronę należy iść’’ – powiedział. H. Jamroziak.

Za wiele lat działalności na rzecz społeczności lokalnej, w szczególności dla bąbasów za prace bez bejmów i blubrania i bez fefra, że którokokolwiek gideja czy szczun pomyślum, że to zdbędne klunkry czy grygoły ino nasze wielkopolskie godanie Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Urszula Mróz.

zdjecie

Wyjątkowa postać naszej powiatowej kultury o wielu talentach, która od zawsze dba o rozwój i edukację kulturalną młodego pokolenia. Przez ponad 30 lat rozwijała zdolności i zamiłowania plastyczne u dzieci. Od ponad 18 lat prowadzi teatr dziecięcy „Igraszka’’ w Raszkowie, a obecnie przygotowuje spektakl o Powstaniu Wielkopolskim. Zaangażowana w działalność na rzecz szerzenia kultury i tradycji rodzinnej miejscowości Skrzebowa, autora legend. Dla tej społeczności opracowuje scenariusze i reżyseruje sztuki teatralne na temat pierwszych budowniczych kościoła, czy kaplicy. W uniformizującym się świecie pisze teksty i dialogi w gwarze wielkopolskiej.

-‘’Oto laur, wawrzyn szlachetny po naszemu listek bobkowy. Listek bobkowy, ale ile w nim radości! Za tę radość, za to wzruszenie chciałabym podziękować i życzyć, żeby każdy znalazł w sobie pasję, aby robił to co lubi i kocha, a wtedy życie będzie piękniejsze, lżejszezdrowsze, a co za tym idzie dłuższe ‘’ – powiedziała Urszula Mróz.

Za spełnienie dziecięcych marzeń i zagranie około 1000 koncertów, za osiągnięcie niekwestionowanego sukcesu w show businessie Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Daniel Walczak.

zdjecie

Ostrowianin znany w świecie muzycznym pod pseudonimem „Klakier”. Producent muzyczny, autor muzyki, instrumentalista. W przełomowym dla swojej kariery 2010 roku rozpoczął współpracę z Moniką Brodką i wydał pierwszy studyjny albumu tej artystki pt. „Granda’’, co w branży muzycznej okrzyknięto początkiem nowego stylu tzw. popu alternatywnego. Od 2013 roku szef muzyczny zespołu Dawida Podsiadło i współautor krążków, z których jeden otrzymał status diamentowej płyty. Obecnie spełnia się w roli szefa muzycznego zespołów współpracujących z Bokka i Grzegorzem Hyżym. Ma na swoim koncie złote płyty, platynę, podwójną platynę, a nawet diamentową płytę. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyków w kategorii płyta roku pop, płyta roku oraz jako producent muzyczny.

-‘’Nie jestem mówcą dlatego powiem tylko, że bardzo się cieszę przyjmując tę nagrodę. Dziękuję bardzo’’ – powiedział D. Walczak.

Za kilkadziesiąt lat działalności na rzecz Małej Ojczyny i zachowywanie okruchów przeszłości ku kolejnym pokoleniom Laur Kultury 2018 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Barbara Kowalska.

zdjecie

Dyrygent, chórzysta, społecznik, inicjator życia kulturalnego na terenie Gminy Odolanów. Prowadziła chóry szkolne w Pawłowie i Raczycach. Reaktywowała chór przy Odolanowskim Domu Kultury, przez kilkanaście lat była dyrygentką Odolanowskiego Towarzystwa Śpiewaczego, z którym odnosiła wiele sukcesów kraju i podczas występów poza granicami! Jest współorganizatorką noworocznych koncertów pasyjnych oraz wielu innych uroczystości o charakterze świeckim i religijnym. Tłumacząc teksty z języka niemieckiego przyczyniła się do wydania kronik oraz czasopism dokumentujących życie wspólnoty z początku ubiegłego roku.

– ‘’Wiecie za co byli uczniowie mi dziękują? Za to, że prowadziłam chór szkoły, że nauczyłam ich pieśni patriotycznych, historycznych i cenią to niezwykle. Obecnym nauczycielom chciałbym przekazać, żeby więcej z dziećmi śpiewali. Niech porzucą karkówki, które są zmorą, a wspólnie z dziećmi śpiewają’’ – powiedziała B. Kowalska.   

W dniu 14 października podczas uroczystego koncertu w raszkowskim kościele inaugurującego obchody 120-lecia działalności w ogóle i 25 lat reaktywacji Laur Kultury Starosty Ostrowskiego otrzymało Raszkowskie Towarzystwo Śpiewu.

zdjecie

Z kolei 20 października podczas koncertu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Laur Kultury za całokształt działalności artystycznej odebrał z kolei Wojciech Czemplik, wspaniały skrzypek i instrumentalista, kojarzony przede wszystkim z nurtem piosenki poetyckiej w tym kultowym zespołem gatunku Starym Dobrym Małżeństwem.

zdjecie

Oprawę muzyczną Laurów Kultury zapewnił zespół Music&Movis: Robert Matuszewski saksofon, Marek Nowakowski instrumenty klawiszowe, Piotr Słociński akordeon.

zdjecie

Formacja, która ma w repertuarze wiele równie pięknych standardów filmowych rozpoczęła galę utworem Gabriela Oboe z filmu „Misja’’.

zdjecie

Ze specjalnym spektaklem wystąpiła gwiazdą wieczoru Katarzyna Groniec z zespołem.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Roman
4 lat temu

Gratulacje dla nagrodzonych szczegolnie dla pani uli byla nalepsza wychowawczynia mej klasy oby tak dalej

Adam
4 lat temu

Panie Rajski dlaczego w wyborach samorządowych schował pan szyld Platformy Obywatelskiej? Czyżby wstydził się pan swojego ugrupowania politycznego?

Gracz polityczny
odpowiada  Adam
4 lat temu

Tu nie chodziło o wstyd tylko o strach przed przegraną. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

KK
odpowiada  Adam
4 lat temu

A dlaczego pani Klimek schowała szyld SLD a pan Ziółkowski szyld PiS i partii Ziobry?

Irka
4 lat temu

Starosto Rajski remontuje pan szpital a pielęgniarki długopisów zwykłych nie mogą się doprosić!

XX
odpowiada  Irka
4 lat temu

Długopisy PO rozdawało na targowiskach wyborcom za darmo.

wyborca
4 lat temu

witaliscie Pawla w progu?

podatnik
4 lat temu

Taki dyrektor Szkoły Muzycznej p Matuszewski i vice powinni grać bez nut z głowy, tak jak wymagają od swoich uczniów

Zdzichu
4 lat temu

Kultury nam trzeba. I tej niskiej i wysokiej;) Oby twórców w Powiecie nie zabrakło;)

112
4 lat temu

Chwalą się szkołą i co z tego jak po tej i po innych szkołach pracy w swoim zawodzie nie ma w tym mieście i okolicach.
Szkoły są a zakładów pracy nie.
Skończą szkołę i pójdą robić do Galerii na kase lub do Mahle za 1530 zł na rękę.
Albo do prywacirza za najniższą krajową.
Nawet studia nic nie dają bo i po studiach ludzie w Tesco i innych marketach na kasach siedzą lub przy wykładaniu towaru.
Skończysz szkołę i zostajesz na lodzie.

Kk
odpowiada  112
4 lat temu

To lepiej się nie uczyć?

Zenek
4 lat temu

Muzyki i poezji nikt nie zji.

12
0
Napisz co o tym sądziszx