40 lat temu wybudowano szkołę „ZAP”

Wszelkie jubileusze to okazja do wspomnień i podsumowań, a czterdziestolecie budynków dydaktycznych przy ulicy Poznańskiej, w których ma siedzibę Zespół Szkół Technicznych, to okazja szczególna. Uroczystości rocznicowe odbyły się 27 października 2018 roku w auli szkolnej.

+

Gości muzycznie przywitała orkiestra dęta, a słowem – Magdalena Wojtasz, która wzbudziła nostalgię swoim wystąpieniem. Pamięć o ludziach Szkoły, ich determinacji w realizacji zamierzeń i emocjach towarzyszących powstawaniu budynków składały się na poetycką opowieść. Szkoła to nie tylko cegły, to wspomnienia, dobre duchy przeszłych wydarzeń, które tworzą niepowtarzalny klimat.

Kolejnym punktem była prezentacja unikatowego filmu z inauguracji roku szkolnego 1978/1979. Kolorowy obraz, zrealizowany na taśmie ośmiomilimetrowej, wywołał żywą reakcję gości, którzy oglądali siebie, czterdzieści lat młodszych. Uroczysta akademia, zwiedzanie nowych sal, ukazane lekcje w nowoczesnym otoczeniu i oczywiście maszerująca orkiestra były wzruszającą niespodzianką. Dopełnieniem historii był film prezentujący współczesny wygląd szkoły z lotu ptaka, wykonany za pomocą drona.

– Zmiany są nieuniknione, w sercu ZAP-u zawsze jest miejsce dla ludzi, którzy mienią się ZAPowiczami – podsumowała wspomnienia wicedyrektor szkoły – Magdalena Wojtasz.

 

Współczesny obraz szkoły przedstawił Dyrektor Szkoły Eugeniusz Namysł. Prezentacja zawodów, osiągnięć, wdrażanych innowacji i projektów charakteryzowały szkołę jako nowoczesną i zaangażowaną.

– Wszystkie te formy pracy z uczniem w Zespole Szkół Technicznych mają na celu zdobywanie kluczowych umiejętności przydatnych zarówno podczas egzaminów zewnętrznych i studiów, jak również w dorosłym życiu. ZST jako szkoła techniczna ma duże perspektywy rozwojowe, ponieważ zasób wiedzy młodych ludzi we współczesnym świecie okazuje się ważniejszy niż surowce energetyczne– powiedział dyrektor.

 

Na koniec wystąpienia Eugeniusz Namysł podziękował wszystkim byłym i współczesnym pracownikom oraz zaprzyjaźnionym firmom za to, że szkoła po czterdziestu latach działalności nadal cieszy swoją świetnością.

CZYTAJ  Ostrowianie skomentowali mecz Polski z Francją

 

Pamiątkowe medale to symboliczne „dziękuję”, które wręczono ludziom szczególnie zaangażowanym w powstanie i rozwój szkoły. Osobiście medale z rąk dyrektora odebrali: Waldemar Gostomczyk, Ryszard Dolata, Edward Kolanek, Zenon Pawlak, Zbigniew Piekarski, Tomasz Ryziński, Stanisław Chlebowski, Andrzej Mielcarek, Mieczysław Szóstak, Andrzej Żurek, Jan Wawrzyniak, Jadwiga Jezierska, Barbara Cicha, Alicja Drop, Elżbieta Walczak, Aleksandra Zagórowska. Nieobecni zasłużeni: Krystyna Harlak, Teresa Rzempowska, Maria Marczak, Janusz Głowinkowski, Władysław Poprawa, Krystyna Nasiadek, Aleksandra Kłysz, Paweł Rajski.

zdjecie

Szkoła stale jest troskliwym opiekunem talentów młodych ludzi. Kolejnym punktem było muzyczne wystąpienie uczniów, podczas którego zaprezentowano między innymi piosenkę z popularnego serialu: „Czterdzieści lat minęło”. Wystąpienia gości, ich wspomnienia, dopełniły uroczystości. Rozmowy i wspomnienia kontynuowano podczas toastu i poczęstunku, po których chętni pojechali zwiedzać nowy budynek, w którym są realizowane zajęcia ZST – Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Wojska Polskiego.

Tegoroczny jubileusz Szkoły pokazał, że przeszłość współgra z teraźniejszością, a placówka stale realizuje swoją misję: Nauczanie na możliwie najwyższym poziomie, otwartość i szybkie reagowanie na potrzeby ucznia.

Wydano również broszurę rocznicową.

31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
1986-90
4 lat temu

Fajne lata w ZAPie.. Pozdrowienia dla wszystkich zapowiczów!

rocznik 1978-82
4 lat temu

LEa Pierwszy rocznik w nowej szkole,

Absolwent taki jak inni lecz widzacy tego co inni udaja ze nie ma
4 lat temu

Zespół Szkół Technicznych w latach swojej świetności posiadał pracownie wyposażone adekwatnie do obowiazujących standardów otaczającego nas świata techniki. W obecnej chwili pracownie, które uchodziły za szczyt nowoczesności zostały zniszczone. Szkoła w obecnych czasach dysponuje jedynie budynkami, oraz pomieszczeniami z ławkami szkolnymi, krzesłami i upadającą legendą. Stan wizualny korytarzy, podziemi, klas, akwarium itd. woła pomstę o nieba. Porównując uczciwe bazę dydaktyczna, wyposażenie oraz ogólny wizerunek i czystość budynków Zespołu Szkół Technicznych do budynków Zespołu Szkół Usługowych, Zespołu Szkół Budowlano Energetycznych, czy nawet Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych można podsumować jednym wyrazem – WSTYD… Dawna renoma szkoły to jedyne, czym może przyciągnąć uczniów. Opowieści starszych kolegów, rodziców czy dziadków uczęszczających do Zespołu Szkół Technicznych nie wystarcza za moment, szkoła odstaje i to zdecydowanie od innych o podobnym profilu w Wielkopolsce. Chwalenie się bazą Centrum Kształcenia Praktycznego, że to baza ZST to lekkie nadużycie i głoszenie frazesów, CKP to nie ZST. Jak zwykle te same osoby odbierają nagrody, uściski, dyplomy. Odechciewa się patrzeć na tych wszystkich Prezesów i innych „przyjaciół” szkoły, towarzystwo wzajemnej adoracji po raz kolejny się zaprezentowało w otoczeniu wszechobecnych brudnych ścian i sufitów, kurzu, pajęczyn, przestarzałego sprzętu lecz z pieśnią na ustach z minionej epoki o której co niektórzy starają się zapomnieć lub pragną aby inni zapomnieli ze do czegoś tam należeli z własnej nieprzymuszonej woli dla poklasku i prywaty: „myśmy to zbudowali, my sami tym ręcami” – OBŁUDA, FAŁSZ, A PRZYSŁOWIOWY SYF CO RAZ WIĘKSZY…

Starszy absolwent

Absolwent taki jak inni lecz -jasnowidzący- ale na pewno? Wykształciłeś się w ZAPIE, robisz kasę ? a co robisz żeby twoja była szkoła nadal była nr1! Jesteś na bieżąco to pewnie uczą się tam teraz twoje dzieci – w takiej słabej szkole? Zamiast wytykać zapisz się do komitetu rodzicielskiego i cos zrób zamiast szczekać! Może też dostaniesz medal.

uczen-zst
4 lat temu

NIe nawidzę tej szkoły

Były uczeń ZST
odpowiada  uczen-zst
4 lat temu

„Poczekaj tylko pójdziesz do pracy, jeszcze zatęsknisz za tą szkołą” Te same słowa mi powtarzała pewna osoba, wtedy myślałem że ma nie równo pod sufitem. Po kilkunastu latach okazało się że miała racje.

RTV lata 80-te
odpowiada  uczen-zst
4 lat temu

sugeruję zatem polonistykę, dobrze Ci idzie 😛

Karol Sredni
4 lat temu

Ta szkoła była szkoła typowo przyzakładową jak padł MERA ZAP d… po samej szkole za wiele masz jedynie jak skonczysz Politechnikę Wrocławska najlepiej jako programista sama szkoła była mocno przereklamoeana i to jest zdanie naprawdę wielu ludzi dzisiaj elektronikę to produkuje daleki wschód tania siła robocza ….

Absolwentka
4 lat temu

Rocznik1992-1997 wspaniale czasy.

Absolwent 1972-1975
4 lat temu

Oznaczaja tych co nic nie robili a my uczniowie pracowalismy ito nie jest 40 tylko wiecej lat co za apsurt

Jankes
odpowiada  Absolwent 1972-1975
4 lat temu

Widać, że Ty pracowałeś a nie uczyłeś się „apsurdów” 🙂

olo1
4 lat temu

RTV 85-89

absolwent TKMK
4 lat temu

A 51 lat temu….. dobudowano nową część Technikum Kolejowego i gruntownie zmodernizowano starą część, potem salę gimnastyczną . Budynek stoi ! Ale po Technikum Kolejowym……nie ma śladu, ……A też miało swoją orkiestrę dętą i białe mundury !!!….

Józwa Butrym
odpowiada  absolwent TKMK
2 miesięcy temu

Jak to nie ma? Nie ma nazwy, ale maszynistów od kilku lat znowu kształcą.

Absolwentka MAP 1986-1989
4 lat temu

Podziękowania dla Pana Jana Wawrzyniaka . Wspaniały człowiek o wielkim sercu . Dziękuję .

31
0
Napisz co o tym sądziszx