Pałac w Lewkowie do remontu

Udostępnij
Tweet

Kompleksowym remontem drugie życie rozpoczyna pałac w Lewkowie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na ten cel ok. 28 mln zł. Ten jeden z najcenniejszych architektonicznie i historycznie obiektów chce przejąć Powiat Ostrowski.

+

Pałac w Lewkowie to dla mieszkańców powiatu coś więcej niż tylko zabytkowa architektura. Wiąże się z nim bowiem historia rodu Lipskich zasłużonych w walce o polskość. Stąd wywodził się pierwszy polski starosta Wojciech Lipski. Mimo tak dużego bagażu historii obiekt podległy przez lata Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej popadał stopniowo w ruinę.

Szansę na nowe dała decyzja Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w dalszej kolejności idące za tym zapewnieniem środki finansowe z funduszy unijnych oraz budżetu Województwa Wielkopolskiego.

W piątek 12 października 2018 r. w pustym i przygotowanym już do remontu pałacu odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą oraz przekazanie symbolicznego czeku na prawie 28 mln zł.

Prawie po połowie środki te pochodzą z funduszy unijny, a druga część z budżetu Województwa Wielkopolskiego. To jest znaczna kwota, która pozwala zmienić oblicze obiektu i całego terenu wokół. Wystarczy na utrzymanie wiodących funkcji muzealnych, ale również wprowadzenie zupełnie nowej oferty.

– ‘’Jestem przekonany, że dziś rozpoczyna się nowe życie pałacu. To moment, kiedy Rada Powiatu odniosła sukces, bo najpierw udało się problemem zainteresować władze wojewódzkie. Sukcesem są na razie pieniądze i wykonawca gotowy podjąć się prac budowlanych, co także wcale nie było łatwe biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia aż trzech przetargów. O pełnym sukcesie będziemy mogli powiedzieć za ok. 2 lata kiedy wszytko zostanie wyremontowane

Oprócz wiodącej funkcji muzealnej wprowadzone zostaną nowe. Powstanie multimedialne centrum edukacji historycznej oraz hotel i restauracja. Wprowadzenie funkcji komercyjnych wymagało uzyskania zgód w organach historyczno-konserwatorskich.

– ‘’Mieliśmy duży udział w przekonaniu wybitnych historyków sztuki, aby dzieło architekta Jana Kamzecera zostało odtworzone i przystosowane do współczesnych warunków. Rozmawialiśmy z wieloma osobami, wybitnymi specjalistami przekonując, że obiekt musi odzwierciedlać współczesne potrzeby i funkcje. Pałac w Lewkowie zostanie w stanie nienaruszonym, ale dawna zabudowa folwarczna, musi być inaczej zagospodarowana, tak by mogła przynosić środki.’’ – powiedział Tomasz Ławniczak były wicestarosta ostrowski obecnie Poseł na Sejm.

CZYTAJ  Co się dzieje z cenami paliw?

Projekt obejmuje również wymianę ogrodzenie, przebudowę tzw. części zielonej. Rekultywacja obejmować będzie dużą ingerencję, ale także nawiązanie do niezrealizowanych projektów z czasów Lipskich. Teren przez pałacem obniżony zostanie o kilkadziesiąt cm.

– ‘’To są radosne dla nas informacje. Ten obiekt nigdy nie miał szczęścia do kompleksowego remontu. Powstał pomysł, ale przede wszystkim znalazły się pieniądze unijne oraz marszałkowskie. Zarząd Województwa i Pan Marszałek, radni Sejmiku, przegłosowali co było podstawą działań. Wsparł nas Starosta Rajski, Zarząd Powiatu Ostrowskiego, radni powiatowi, którzy podejmując uchwałę uruchomili lawinę kolejnych kroków, dzięki którym doszliśmy do dnia dzisiejszego podpisania umowy z wykonawca. Przed nami ogromne zadanie, a przed nim wielka odpowiedzialność’’ – powiedziała Agnieszka Gibasiewicz – dyrektor Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie.

Remont wykonywać będzie firma Kanbruk, która zaangażowana była m.in. w odrestaurowanie ostrowskiej Synagogi.

Kilka dni po podpisaniu umowy podczas sesji w dniu 16 października 2018 r. Rada Powiatu podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie przejęcia pałacu w Lewkowie przez Powiat od Urzędu Marszałkowskiego. Szczegóły i warunki przejęcia określone zostaną w stosownej umowie.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
piko
4 lat temu

Do Wyborcy!!!.Z Tego co mi wiadom to siedza i czekaja na Ciebie;)

AAs
4 lat temu

Oczywiście najbardziej zasłużeni w odbudowie pałacu są Rajski i Ławniczak. Tak wynika przynajmniej ze zdjęć gdzie pozują na pierwszym planie…
A niech wielmożny starosta odpowie kiedy w końcu doczekamy się normalnej drogi od Kościelnej Wsi do Szczur. Nawet na Ukrainie są lepsze drogi.

wyborca
4 lat temu

Pałac zamknęli już wiosna , ciekawe co robiła obsada tego pałacu i kto wydaje zezwolenia na imprezy kameralne na tym terenie.

Stasiu
4 lat temu

Wolałbym zakład pracy w Lewkowie…

4
0
Napisz co o tym sądziszx