OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Mikołajczyk dla seniorów – pomysły

Kolejne spotkanie przedwyborcze dotyczyło polityki senioralnej. Poniżej prezentujemy zapis konferencji prasowej z pomysłami mającymi wspierać środowisko Seniorów.

+

Łukasz Mikołajczyk przytoczył jeden ze swoich ulubionych cytatów dotyczących starości. – Nie żałuj, że się starzejesz, bo to przywilej nie wszystkim dostępny.

– Wszyscy się starzejemy. W związku z tym to co zaproponujemy dotyczy nie tylko obecnych seniorów, ale również tych młodszych wiekiem, którzy za kilka, kilkanaście lat staną się seniorami. Bardzo bliscy mi są seniorzy. Bardzo ich cenię. Mam ogromny sentyment do nieżyjących już moich dziadków, którzy nauczyli mnie pewnych wartości, pokazali jak żyć i co robić, żeby te relacje z bliskimi, ludźmi, wielopokoleniowe wybrzmiewały bardzo dobrze. Szanuję ostrowskich seniorów za to, że to oni kształtują to miasto w przestrzeni czasowej. Po drugie za ich ogromną mądrość życiową, z której każdy z nas powinien czerpać. Przez wiele lat prowadziłem zajęcia informatyczne na Uniwersytecie III Wieku. To niezwykłe doświadczenie, to ogromna radość, którą czerpałem z tych zajęć, towarzyszy mi do dziś.

Stowarzyszenie Ludzie dla Ludzi

Miałem przyjemność zakładać i tworzyć to stowarzyszenie, prowadzi jedyny w mieście Klub Seniora. Tutaj odbyłem wiele godzin rozmów z seniorami, spowodowało napisanie programu dla tej senioralnej części społeczeństwa Ostrowa Wlkp. W naszym programie drużyny Mikołajczyka mamy:

Klub Seniora w każdej części miasta

Klub przy ul. Piłsudskiego pokazuje , że jest zapotrzebowanie na tego typu inwestycje, na takie działania. Jest to program rządowy, kierowany przez ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej. Tutaj założono, że będzie ok. 30 seniorów dziennie. Średnia pokazuje, że jest ich aż 60 i jest to ogromne zainteresowane. Skłania to nas do uruchomienia takich klubów w innych dzielnicach. Chcemy wykorzystać powstałe, ale niewykorzystywane świetlice. Przykładowo przy ul. Krętej, Poziomkowej – tam one od rana do późnych godzin wieczornych żyć w kontekście Klubów Seniorów. Planuję rozbudowę obecnego punktu Seniora wraz z punktem bibliotecznym. Chciałbym utworzyć również klub przy ul. Rataja. Te są priorytetowe.

Kompleksowa opieka specjalistyczna w domu dla Seniorów

Mam na myśli opiekę pielęgniarską, rehabilitacyjną czy dostarczanie zakupów. Senior ma mieć zapewnioną opiekę w codziennym funkcjonowaniu, w warunkach domowych.

Planujemy poprawiać warunki zamieszkania seniorów

Często nie wiemy z czym ci starsi ludzie się borykają. Mówię tu o więźniach 4. piętra, o barierach architektonicznych, które na bieżąco niepełnosprawni i seniorzy mają. Pragniemy stworzyć więcej mieszkań dla seniorów, aby były dla nich wygodne.

Planujemy wydzielenie środków na Senioralny Budżet Obywatelski

Seniorzy będą składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego w tym konkretnym dziale.

Biesiady Senioralne

Będą odbywać się w Ostrowie biesiady senioralne. To miejsce szerokiej integracji, zabawy i relaksu. Organizujemy w klubie seniora takie biesiady i mamy problem z wolnym miejscem z powodu dużego zainteresowania.

Programy profilaktyczne

W ramach białych niedziel, które po zwycięstwie drużyny Mikołajczyka, będą w Ostrowie regularne.

Dostępność+

Zapewnimy sprawne działanie programu dostępność+. Po konsultacjach z seniorami, w kontekście m.in. zniesienia barier architektonicznych.

Wolontariat

Mamy na terenie Ostrowa prężnie działające organizacje pozarządowe, sprawdzające się na różnych obszarach. Chcemy powołać tzw. asystentów seniora, mogłyby liczyć na szybką pomoc.

Koperta/pudełko życia

Pomysł funkcjonuje już w Polsce. Chcielibyśmy, żeby każdy senior miał takie pudełko w lodówce. Kiedy coś mu się stanie, ratownicy zajrzą do niej i uzyskają ważne informacje nt. stanu zdrowia.

164 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jestrm
2 lat temu

Piosenka: Dziwny jest ten świat… a dziwniejszy jest p.senator obiecuje tylko kiełbasę wyborczą bez flaka.

Fakt
2 lat temu

Bzdury pan pisze roli opiekunek mało kto podejmuje niska płaca itd

Komuch
2 lat temu

Ostrów zawsze był SL:D i pozostanie ! Pani Klimek na ostatnich wyborach to potwierdziła ! I teraz ani PO,ani PiS się nie przebije. Po co tracić czas na debaty,jak wynik przesądzony !!! Tracić kasę na bilbordy ! A to,że Beata z SLD – prawie każda rodzina w Ostrowie, ma wśród krewnych kogoś z SLD. To znaczy, że mają go wykluczyć z rodu ! Puknijcie się w Wasze zakute łby – czy tylko w PiS -ie i PO są szlachetne postaci ! Partia to szyld a osobowość kształtujemy wobec wyborców,jak nas postrzegają ! Widocznie wyborcom w Ostrowie przeszłość Klimek nie przeszkadza a tych kilku tu na forum – to pikusie !

Ostrowiak
2 lat temu

Panie Mikołajczyk. Może zamiast na bilbordy pieniądze przeznaczyć na seniorów.

Prawowierny
odpowiada  seniorka
2 lat temu

Tylko PiS podniósł Polskę z kolan, nie jesteśmy Podnóżkiem UE !! Rządy PO i Nowoczesnej = to co teraz Niemiaszki mają…NIE dla multi-kulti i tęczowych chorągiewek ! To jedyny rząd który spełnia obietnice, lokalnie będzie tak samo TYLKO SANATOR !

Prawowierny
odpowiada  Dd
2 lat temu

Tylko PiS podniósł Polskę z kolan, nie jesteśmy Podnóżkiem UE !! Rządy PO i Nowoczesnej = to co teraz Niemiaszki mają…NIE dla multi-kulti i tęczowych chorągiewek ! To jedyny rząd który spełnia obietnice, lokalnie będzie tak samo TYLKO SANATOR !

Rewitalizowany Reksio
odpowiada  MARYCH
2 lat temu

Mikołajczyk zaznacza partię z której się wywodzi na bilbordzie. Gorzej jest z Beatą Klimek, która udaje niezależną chociaż wszyscy wiedzą o jej SLD-owskim rodowodzie o czym świadczą chociażby kolejni jej zastępcy wywodzący się z tej partii i z całej Polski.

Weselnik
odpowiada  biesiadnik
2 lat temu

Czasy kiedy szedłeś do knajpy z własną wódką kupioną w sklepie dawno minęły. No chyba, że zagłosujesz ze swoimi kumplami na Klimkową, która z komuną jest za pan brat.

MARYCH
2 lat temu

Na bilbordach Mikołajczyka w narożniku jest taki mały znak PiS.Czyżby się tego wstydził ?

biesiadnik
2 lat temu

biesiady senioralne to je to. Alkohol własny czy zapewniony?

164
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x