Zaskakująca praca leśnika. Ciekawostki

Udostępnij
Tweet

Praca leśnika dla wielu żartobliwie kojarzona jest z liczeniem drzew, wąchaniem kwiatków i chodzeniem po lesie z dubeltówką. Rzeczywistość jest nieco inna. Pół roku pracy za nimi, więc spróbujmy podsumować co działo się w tym czasie w lesie w Nadleśnictwie Antonin.

+

Czasem trzeba sobie jakoś radzić:) Taki off road mamy czasami na co dzień.

Do dziś nieznany jest dokładny bilans strat, gdyż wciąż są powierzchnie, na których nie zakończono prac uprzątających. Sytuacje klęskowe wymuszają zaniechanie działań planowanych i przestawienie się na „awaryjny” tryb pracy. W pierwszej kolejności pozyskuje się drewno pochodzące z wywrotów. Działania na takich powierzchniach są utrudnione, co wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Duży wpływ na postęp prac ma pogoda. Zima w tym roku nas nie rozpieszczała, gdyż po prostu….jej nie było. Drewno uszkodzone przez wiatr przy dodatnich temperaturach i dużej wilgotności powietrza bardzo szybko siniało (zaatakowane przez grzyby, które zabarwiają drewno na siny kolor), co obniżyło jego wartość.

Kolejnym problemem były drogi wywozowe, które w skrajnych przypadkach znikały…Nadmiar opadów spowodował, że wywóz drewna w pewnym momencie stał się niemożliwy. Na obszarach, gdzie drzewa tworzą płytki system korzeniowy przy nadmiernym uwilgotnieniu podłoża już niezbyt silne wiatry powodowały, że kolejne drzewa się wywracały, osłabione podmuchami „Grzegorza”. To może rodzić problemy z realizacją naszych zobowiązań wobec odbiorców drewna.

Warunki atmosferyczne panujące w tym roku sprzyjają rozwojowi różnych gatunków owadów i grzybów uznawanych za szkodliwe. W kwietniu obserwowaliśmy zwiększone występowanie osutki sosny, która w połączeniu z majową suszą znacznie osłabiła nasze najmłodsze drzewostany. Wiosna przeszła niezauważalnie, po łagodnej zimie przyszło lato.

Kumulacja niekorzystnych czynników atmosferycznych sprawiła, że owad, który do tej pory miał marginalne znaczenie, zaczął pojawiać się masowo i czynić znaczne szkody. Mowa o smoliku znaczonym. Aktualnie prowadzimy zabiegi mające ograniczyć jego występowanie.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
min.Jurgiel
5 lat temu

ooossoo tu chchoosi???

Lech
5 lat temu

W klinice kardoichirurgi na 23 pacjentów (mężczyzn) było trzech leśników. A przecież to bardzo nieliczna grupa zawodowa. Wymowne.

Marcin
5 lat temu

Rodzice zawsze mi mówili, że kolejarz i leśnik to ch.. nie rzemieślnik, dlatego studiowałem marketing i zarządzanie na łódzkiej uczelni w Ostrowie przy ulicy Wrocławskiej.

marydół
odpowiada  Marcin
5 lat temu

…gratuluję, prawdziwy student, to widać po wpisie…

Marcin
odpowiada  Marcin
5 lat temu

I dlatego pracujesz w Biedronce.To nie wina Tuska

Marcin do Marcina
odpowiada  Marcin
5 lat temu

Ty mi tu z premierem Tuskiem nie wyjeżdżaj, bo prawie wszyscy studenci i wykładowcy byli za PO, a samego premiera Tuska gościliśmy z uznaniem w murach naszej uczelni.

koment
odpowiada  Marcin
5 lat temu

a koledzy widzę, że nie zrozumieli ironii komentarza heheh

ojciec Belzebub
odpowiada  Marcin
5 lat temu

Trzeba było przyjechać do Torunia do naszej uczelni marketingu??

8
0
Napisz co o tym sądziszx