OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Historyczna lokomotywa odzyskała blask

PKP CARGO przywróciło historyczne barwy kolejnej lokomotywie. Prezentacja odnowionej lokomotywy ET41-153 odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 lipca, na terenie Zakładu Napraw Taboru Spółki PKP CARGO-TABOR w Ostrowie Wielkopolskim.

+

To już 15. lokomotywa odmalowana w historyczne barwy przez PKP CARGO S.A. Tym razem chodzi o lokomotywę elektryczna ET41-153, której przywrócono zieloną malaturę z okresu lat 90. ubiegłego wieku, z obowiązującym wówczas charakterystycznym żółtym czołem. To także trzeci pojazd tej serii, któremu w trosce o zachowanie historii polskich kolei przywrócono tradycyjne barwy. Wcześniej były to ET41-001 i ET41-186, a każda z nich różni się kolorystyką w zależności od epoki, którą reprezentuje.

ET41-153 to dwuczłonowa lokomotywa elektryczna, która została wyprodukowana w 1981 r. w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu. Jest przeznaczona do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych.

Pracę w służbie PKP rozpoczęła 7 sierpnia 1981 r. w lokomotywowni Stargard Szczeciński, skąd po 12 latach trafiła do lokomotywowni Szczecin Port Centralny, a od 4 sierpnia 1999 r. miejscem jej stacjonowania jest Wrocław. W ciągu 37 lat pracy przejechała 1 452 840 km, a od ostatniej naprawy rewizyjnej – 367 173 km. W zakładzie w Ostrowie Wielkopolskim przeszła naprawę główną (Poziom P5).

– PKP CARGO konsekwentnie przywraca historyczne barwy wybranym egzemplarzom lokomotyw. Ale malatura to nie wszystko, łączymy te prace także z naprawami naszych lokomotyw, w przypadku lokomotywy ET41-153 była to naprawa główna – powiedział Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

Zakład Napraw Taboru w Ostrowie Wielkopolskim jest jednym z 15 zakładów działających w PKP CARGO TABOR Sp. z o.o. Specjalizuje się w naprawie i modernizacji lokomotyw elektrycznych serii EU07, ET41 oraz ET22. Pierwsze naprawy lokomotyw serii EU07 na poziomie P5 połączone z gruntowną modernizacją rozpoczęto tu w 2012 r. otwierając tym samym nowy etap w historii zakładu. Do tej pory ostrowski zakład opuściło 6 zmodernizowanych  lokomotyw EU07. Kolejnym ważnym etapem w historii Zakładu było rozpoczęcie w 2016 r. napraw głównych lokomotyw serii ET41 na poziomie P5 wraz z ich modernizacją. Łącznie oddano do eksploatacji 24 odnowione pojazdy ET41. W 2018 r. ofertę poszerzono o naprawy lokomotyw serii ET22 na poziomie P4.

Miłośników kolei, którzy chcieliby zobaczyć odnowioną lokomotywę ET41-153, zapraszamy w najbliższą sobotę, w godzinach od 11.00 do 14.00, do naszego Zakładu w Ostrowie Wielkopolskim, który mieście się przy ul. Ks. Skorupki 2b.

11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
adam
2 lat temu

Nie chcecie wiedzieć jak ta maszyna wyglądała po przyjęciu na zaklad. 80% blachy do wymiany i na dobrą sprawę gość już przy niej z palnikiem stał ale ktoś w warszawie się ocknoł i maszyna została zrobiona po ciężkich niedzielach i sobotach w syfie

Cag
2 lat temu

Ciekawe czy na p5 skręcili wszystko tak jak trzeba bo jak nie będzie stać na gwarancji

Gtr
2 lat temu

Mogliby odnowić wąsko Torowa kolejkę z Piasków i ją uruchomić tak jest to zrobione w krośnicka kolejka wąskotorowa

Mm
odpowiada  Gtr
2 lat temu

Ale co ma do tego Cargotabor?

Y
odpowiada  Gtr
2 lat temu

No przecież z budżetu obywatelskiego była robiona. Gdzie jest???

ramzes wędzony
2 lat temu

Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa.
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!
Już ledwo sapie, już ledwo zipie,
A jeszcze palacz węgiel w nią sypie.

adam
2 lat temu

Powrot do przeszlosci…

75thecrow
2 lat temu

Patyki mogli już wymienić na nowe

Pener z Nowotki
odpowiada  75thecrow
2 lat temu

Po czym wnonisz że pantografy nie wymienione jeśli można wiedzieć?

rom
odpowiada  75thecrow
2 lat temu

Jak się przywraca historyczny wygląd to się nic nie zmienia ! Nawet farba – gatunek powinna być taka sama…. A dobrze by ubiór maszynisty, i kurz osiadły na lokomotywie też były z tej epoki…… 🙂

75thecrow
odpowiada  75thecrow
2 lat temu

Rom zauważ że jest tylko malowanie oryginalne, klima na dachu w starej maszynie nie występowała, podejrzewam że pulpit sterowniczy też został wymieniony, oraz oświetlenie, więc patyki na pojedyńcze bardziej aerodynamiczne nie zaszkodziły by tej maszynie

11
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x