Poznaj swój Powiat Ostrowski- konferencja wyjazdowa w Odolanowie

Konferencja wyjazdowa na terenie jednej z gmin Powiatu Ostrowskiego to coroczny element przedsięwzięcia „Poznaj swój Powiat Ostrowski”. Przedsięwzięcie edukacyjno- promocyjne odbywa się pod Przewodnictwem Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka. W tym roku grupa 35 nauczycieli ze szkół z całego powiatu oraz radnych powiatowych z Komisji Edukacji, Kultury i Sportu odwiedziło gminę Odolanów.

+

zdjecie

Do udziału w konferencji wyjazdowej zaproszeni zostali nauczyciele ze wszystkich szkół funkcjonujących na terenie gmin powiatu ostrowskiego. Zamysłem jest prezentowanie najciekawszych zakątków powiatu wychowawcom, którzy organizują wszelkie wyjazdy i wycieczki dla uczniów.

Konferencja na ziemi odolanowskiej pokazała bogactwo zarówno przemysłowe (baza gospodarcza jest w Odolanowie bogato rozbudowana chociażby za sprawa kopalni gazu, palarni kawy Woseba), jak również turystyczno- przyrodniczą.

zdjecie

Gości przywitał oficjalnie Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki oraz Wiceburmistrz Krystyna Wiertelak. Przewodnikiem znającym doskonale historię i wszelkie ciekawostki był Rafał Walkow, na co dzień nauczyciel historii w odolanowskim liceum, pasjonat i miłośnik lokalnej historii. Podzielił się z grupą swoją wiedzą, przybliżając w ten sposób obraz Odolanowa sprzed lat. Opowieści, anegdoty, wspomnienia dotyczyły najciekawszych miejsc.

zdjecie

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić kościół p.w. św. Marcina, który mieści się przy odolanowskim rynku,  kościoła p.w. św. Barbary – położnego na Górce, obejrzeć mijany na wjeździe do centrum pomnik św. Nepomucena, pomnik św. Marcina mieszczący się w Parku 600- lecia, wysłuchać historii o związanym z Odolanowem generale- Kazimierzu Glabiszu. Życiorys, jego losy na uchodźctwie oraz historię związaną ze sprowadzeniem prochów generała z Londynu do Odolanowa przybliżył Józef Wajs- Radny Rady Powiatu Ostrowskiego, wieloletni Burmistrz Gim Odolanów.

Odolanów ma bogatą, wielokulturową tradycję. Do dziś zachował się kościół poewangelicki, który obecnie przechodzi gruntowny remont i odzyska dawny blask pełniąc funkcje edukacyjno- reprezentacyjne, niedaleko centrum można dostrzec jeszcze dawną synagogę. W zamierzchłych czasach, na tyłach zabytkowego Ratusza, stał tu również zamek. Stare fotografie, grafiki obrazujące tamte czasy znajdują się w Muzeum Regionalnym Odolanowskiego Domu Kultury. Miejsca oczywiste ale i mniej znane- równie interesujące- nakreśliły obraz i charakter tego oddalonego od Ostrowa o 14 km miasteczka.

CZYTAJ  Powiat nagrodził ludzi sportu

zdjecie

Odolanów to nie tylko historia. To również niezwykłe bogactwo przyrodnicze związane z położeniem na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Niespodzianką było spotkanie i warsztaty z rękodzieła z Państwem Lesiak. Na co dzień zajmują się uprawą ozdobnych traw i roślin. Susz, byliny i wyroby jakie potrafią z tego wykonać uzyskały certyfikat jakości „Dolna Baryczy Poleca”. To wyjątkowi pasjonaci, którzy kilkanaście lat temu z pasji uczynili swój zawód. Wieńce, stroiki, palmy, czy wianki wymagają ciężkiej pracy przez cały rok, o czym mogli przekonać się uczestnicy konferencji wyjazdowej. Pole z kwitnącym lnem, lawendą lub innymi trawami ozdobnymi to początek przygody z rękodziełem. Później jest zbieranie plonów, odpowiednie suszenie a następnie ręczne wyplatanie ozdób. Warsztaty odbyły się w Restauracji Zagroda- Nadbaryczna na terenie Parku Natury w Odolanowie.

zdjecie

Konferencja udowodniła, że wystarczy kilka kilometrów, a przenosimy się do innego świata, niby znanego, ale jeszcze nie odkrytego– powiedział radny Dariusz Pryczak.

zdjecie

Wycieczka zakończyła się poczęstunkiem oraz zwiedzaniem ośrodka jeździeckiego LBN Huta. To przepiękny, rozległy ośrodek, który może być znakomitym miejscem docelowym wypadów rowerowych lub nawet wycieczek pieszych. W imieniu Przewodniczącego Rady Andrzeja Leraczyka podsumowania wycieczki i wręczenia powiatowych gminnych materiałów edukacyjno-promocyjnych dokonał Grzegorz Finke- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego. Organizacją konferencji wyjazdowej „Poznaj swój Powiat Ostrowski” zajmuje się Biuro Promocji i Relacji Społecznych.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sierpomłot
5 lat temu

Jakie piękne lokalne życiorysy. Leraczyk, Janicki…

1
0
Napisz co o tym sądziszx