OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Firma twierdzi, że odświeżyła ścionkę pomiędzy Rynkiem, a Placem 23 stycznia

Ścionki znają chyba wszyscy ostrowianie – tajemnicze przejścia umożliwiają szybkie dotarcie ze Starego Rynku do przyległych kwartałów. Piesi i rowerzyści korzystają z nich niezwykle często. Dlatego wspaniałą wiadomością dla mieszkańców jest renowacja w ramach akcji „Cif. Witaj, piękna Polsko!” tej najbardziej klimatycznej ścionki umiejscowionej przy Starym Rynku 33. Ostrowska lokalizacja znalazła się bowiem w prestiżowym gronie czterech miejsc odnawianych podczas 1. etapu programu.

+

Zdjęcia przed:

Pierwotnie ten 15-metrowej długości tunel miał łączyć Stary Rynek, który pełnił funkcję targowiska, z jego magazynem. Dziś łączy płytę rynku ze skwerem będącym terenem rekreacyjnym, znacznie skracając odległość między nimi. Wejście stanowi brama prowadząca do wysoko sklepionego tunelu. Dalej przechodzi on w niezwykle klimatyczną wąską uliczkę. Z tego skrótu chętnie korzystają zarówno piesi, jak i rowerzyści. Jednak ścionka, tak chętnie użytkowana i rozpoznawalna przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, długi czas pozostawała w opłakanym stanie. Powierzchnia ścian i sklepienia były mocno zabrudzone, a dodatkowo szpeciły ją napisy wykonane sprayem.

Dziś ścionka na Starym Rynku wygląda zupełnie inaczej. – twierdzi organizator akcji. W pierwszej połowie maja 2018 w ramach akcji „Cif. Witaj, piękna Polsko!” została przeprowadzona jej renowacja. “Efekt robi wrażenie – wyczyszczone zostały ściany, sklepienie i portal tunelu oraz chodnik. Łączna powierzchnia tych elementów wynosi ok. 180 m2. Co więcej, zastosowano powłokę antygraffiti, zapobiegając przyszłym dewastacjom. Ponadto przed ścionką ustawione zostały donice z kwiatami, które znakomicie wskazują wejście. „Rozpoznawalność miejsca, częstotliwość jego użytkowania wskazują na ważną rolę, jaką w życiu miejskiej społeczności odgrywa ta ścionka. Tym bardziej cieszy nas fakt, że mogło zostać ono odnowione dzięki akcji „Cif. Witaj, piękna Polsko!”” –  opowiada Teresa Latuszewska-Syrda, prezes zarządu Fundacji Urban Forms, partnera programu.

Badania potwierdzają, że otoczenie ma znaczenie

Estetyka miejsc, w których funkcjonuje dana społeczność, może mieć dla niej niezwykle duże znacznie. Wpływa bowiem na jakość życia mieszkańców oraz buduje zaangażowanie społeczne. Ponadto życie w zadbanym, estetycznym otoczeniu pozwala na właściwy odpoczynek i regenerację. Takie wnioski płyną z badań nad projektami rewitalizacyjnymi na całym świecie. Badania te wykazały, że poprawa wyglądu otoczenia pozytywnie wpływa na lokalne społeczności – wzrasta zadowolenie z życia w miejscu zamieszkania i, co niezwykle ciekawe, satysfakcja z życia całej społeczności.

Przykładowo, realizując projekt odnawiania przestrzeni w jednym z australijskich miast badano stosunek mieszkańców do najbliższego otoczenia przed i po wprowadzeniu ulepszeń. Po renowacji znacząco wzrosła liczba mieszkańców mówiących, że w ich sąsiedztwie znajdują się atrakcyjne budynki (64% vs 18%), o wiele częściej mówili o poczuciu przynależności do społeczności sąsiedzkiej (70% vs 48%), a swoje otoczenie określali jako bezpieczne (27% vs 8%). Co też niezwykle ważne, więcej osób przybywających do tej okolicy z zewnątrz chciałoby tu pozostać (54% vs 13%).

Podobne wnioski płyną z przeprowadzonego niedawno eksperymentu. Zbadano wówczas reakcje ponad 2 tysięcy uczestników obcujących z rzeczami codziennego użytku, wśród których znajdowały się przedmioty „piękne”, „funkcjonalne” i „piękne i funkcjonalne”. Monitorowano rytm serca badanych oraz wydzielanie potu. Okazało się, że obiekty czysto funkcjonalne, które nie były piękne, powodowały wzrost złych emocji o 23%. Natomiast obcowanie z rzeczami jednocześnie pięknymi i funkcjonalnymi wywoływało pozytywne emocje, takie jak spokój i zadowolenie, redukując aż o 33% takie odczucia jak gniew czy irytacja . Te wnioski płynące z badań potwierdzają ważną funkcję, jaką spełnia program „Cif. Witaj, piękna Polsko!” oraz właściwy dobór miejsc do renowacji – zarówno pięknych, jak i funkcjonalnych. Dzięki temu przeprowadzone remonty będą poprawiać jakość życia i samopoczucie mieszkańców.

„Cif. Witaj, piękna Polsko!” to akcja społeczno-edukacyjna, której misją jest uświadamianie Polakom, jak ważne jest, by dbać o swoje otoczenie – nie tylko we własnym domu, ale także na zewnątrz, w miejscu zamieszkania. Przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, wpływa bowiem na jakość i komfort życia. Marka Cif realizuje ten cel, odnawiając w polskich miastach te miejsca, które odgrywają ważną rolę w życiu lokalnych społeczności. W ramach akcji w 2018 r. zostanie przeprowadzonych 8 renowacji. Podejmowane działania mają na celu stwarzanie mieszkańcom warunków, w których mogą poprawić komfort swojego życia oraz budować wzajemne więzi. Program ma charakter edukacyjny, mając inspirować Polaków do aktywnego działania na rzecz zmian w swoim otoczeniu.

21 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wax
odpowiada  obserwator
3 lat temu

zieleń w takiej ilości zawsze tak działa .

wic do bserwatora....
odpowiada  Kinga
3 lat temu

Można zwiększyć siłę rażenia ławki przez dodanie do niej dmuchanego klęcznika. Taki offset.

rr
3 lat temu

kasa w bloto

Ka
odpowiada  Zyga
3 lat temu

Sionka i ścionka… to dwie odrębne “rzeczy”, swego czasu bardzo dokładnie wytłumaczył to Pan Maciej Maśliński.

Zyga
3 lat temu

Co znowu za sionka? To jest ścionka – po poznańsku droga na skrót.

obserwator
3 lat temu

efekt zapiera dech w piersi

ślepa kura
3 lat temu

Ja tam nie widzę różnicy,nawet za donicą ten sam chwast rośnie 🙂

pisiorex
3 lat temu

szok k ….wa szok

ben do obserwatora kuriozalnych..
odpowiada  Kinga
3 lat temu

Ławeczki to teraz będą ale multimedialne bo taki jest pęd pierwszego sekretarza PiS. Proponuję ustawić 2-3 ławeczki patriotyczne w Ostrowie pod ratuszem i podkręcić nieco głośność. Będą doskonale zagłuszać pojękiwania krzyżaków sekty smoleńskiej zgromadzonej w pobliskim kościele. No i teraz cała Polska będzie walić do ostrówka aby sobie na ławeczkach posiedzieć i na nich popierdzieć..

Obserwator kuriozalnych rzeczy
odpowiada  Kinga
3 lat temu

Oj tak. Pewien Ostrowski ArcHiTeKt zaprojektował w zeszłym roku ławki, które zaczynają gnić. Nie dosyć że deski gniją , ocynk śniedzieje, to jeszcze na tym nie sposób usiąśc. Pytanie: Po co są te ławki? Odpowiedź jest łatwa. Po to żeby szpeciły miasto, a architekt dostał wynagrodzenie za projekt. Taka moja drobna rada dla was architekci ostrowscy: KIBEL SE ZAPROJEKTUJCIE, a nie coś co powinno spełniać swoją funkcję! Proponuje przejść sie Paderewskiego i zobaczyć w jakim są stanie. Wiwat Ostrowsy Architekci. Z koziej dupy trąbka lepsza niż z was “architekci”.

21
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x