Wyłączyli światła. Zniknęły korki

Z powodu awarii słupa od sygnalizacji świetlnej zniknęły korki w newralgicznym miejscu. Mowa o skrzyżowaniu ulic Raszkowska/Dworcowa/Aleja Słowackiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wiatr uszkodził ramię od sygnalizatorów w niedzielny poranek. 

+

Po zdemontowaniu ramienia przy pomocy strażaków, serwisant wyłączył sygnalizację na całym skrzyżowaniu. Wtedy jeszcze nikt nie był w stanie przewidzieć skutków. Te okazały się bardzo pozytywne. Nie dość, że nie doszło do żadnej kolizji, to jeszcze z każdej strony zniknęły korki. Nawet po godzinie 15:00 od ulicy Krotoszyńskiej ruch odbywał się bardzo płynnie. Na lewoskręcie w Aleję Słowackiego stało maksymalnie po 10 aut, które na bieżąco opuszczały pobliskie skrzyżowanie. Niestety wszystko ma powrócić do normy w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Mniej szczęścia mieli kierowcy jadący w stronę ulicy Krotoszyńskiej. Tutaj standardowo korek sięgał samolotu, patrząc od skrzyżowania z ulicą Poznańską. Tam urzędnicy do dzisiaj nie byli w stanie zmienić priorytetu przejazdu, po tym gdy otwarto obwodnicę Ostrowa. Wiadomą rzeczą jest, że jest zdecydowanie mniej pojazdów jadących od ulicy Poznańskiej i zdecydowanie więcej przemieszczających się ul. Krotoszyńską.

Marcin Wieruchowski z Miejskiego Zarządu Dróg zapewnia, że wysłano materiały do analizy ruchu, by prawidłowo zaprogramować sygnalizację koło KRUS-u. Zobaczymy ile czasu kierowcy będą musieli czekać na finał tych wielomiesięcznych prac.

CZYTAJ  Ostrowianie skomentowali mecz Polski z Francją

41 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
1
4 lat temu

Ciekawe na jakiej podstawie decydują, że postawią światła ?!
Nie chce mi się wierzyć, że to przypadek decyduje – wiadomo, że trzeba to wyprodukować, zamontować i później obsługiwać, a wszystko kosztuje i to nie mało – ktoś ma w tym interes na 100 %.

rondo
4 lat temu

Po co światła na Dembińskiego, dobry kierowca nie miał większych problemów z wyjazdem – nawet skręcając w lewo! Jak już ktoś coś chciał zmienić to wystarczyłby mały okrąg z kamienia i rondo gotowe. Nooo…ale to by była tańsza opcja, a nie o to tu przecież chodzi, bo ktoś musi zarobić. Teraz bedzie dodatkowe stanie w korkach, rano pustka na ulicy, ale co światło czerwone to czerwone :/

Kystian
4 lat temu

Na tym skrzyżowaniu powinno być rondo i to już dobre 10-15 lat temu. Zastanawia mnie to dlaczego to jest taki problem? Kolejnym przykładem jest skrzyżowanie Wrocławskiej z Sadową/Brzozową. Tam też pierwotnie miało powstać rondo i plany odłożono do szuflady… Wracając do skrzyżowania Raszkowska-Krotoszyńska / Al. Słowackiego-Dworcowa jeżeli to taki kolosalny problem zrobić tam rondo to mam kolejne pytanie. Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł żeby jadać ulicą Krotoszyńską i chcąc skręcić w lewo w Słowackiego nie można zrobić do skrętu w lewo dwóch pasów? Tzn. lewy skrajny tylko w lewo, środkowy pas natomiast prosto lub w lewo. Wystarczyło by zlikwidować tą wysepkę przy wlocie na Aleje i mamy prosty sposób na zwiększenie przepustowości skrzyżowania na jednej zmianie świateł. To samo się tyczy jadąc od strony Słowackiego prosto w kierunku Dworcowej. Lewy pas powinien mieć kierunkowość lewo-prosto-prawo (tak w prawo po skręcie w Krotoszyńską są idealnie 2 pasy ruchu) natomiast prawy pas na Słowackiego powinien kierować ruch prosto (bo na Dworcowej są również od samego początku tej ulicy wyodrębnione 2 pasy ruchu) oraz w prawo. Przepraszam, za długi wywód ale krew mnie zalewa gdy muszę stać często w korkach, a widzę, że można wprowadzić drobne korekty w organizacji tego skrzyżowania które bardzo upłynniły by ruch. Tylko nikomu się nie chce ruszyć głową bo dobrze jest jak jest…Skoro stali tyle lat, niech stoją dalej…

1
odpowiada  Kystian
4 lat temu

Brzozowa/Sadowa powstało miejsce pod rondo bo takie były pierwotne plany – miejsca w brud i przestawiono nawet płoty.
Podobnie światła „tymczasowo” miały być na Osiedlowej/Wrocławskiej – to „tymczasowo” trwa już kilka lat, a stawiane są nowe światła i o Ostrowie przyjezdni mówią nawet „miasto świateł …”.

kaz
4 lat temu

jestem ZA rondem!

Kamil
4 lat temu

Światła ruszyły i korki po 2 kilometry. Może znowu trzeba będzie je uszkodzić? 😀

1
4 lat temu

W Ostrowie większość sygnalizacji świetlnej działa również w nocy i to jest tragedia.
Pusta droga – żywej duszy nigdzie, a trzeba się zatrzymać i dopiero ruszyć.
Przykładowo światła na Strzeleckiej, Długiej itp.

rondo
odpowiada  1
4 lat temu

I na krotoszynskiej tez tak jest

henryk
4 lat temu

A gamonie z zarzadu dróg siedzą i co robią?
Takich newralgicznych punktów jest masa w Ostrowie, ale trzeba trochę pogłówkować, jakiś projekt przebudowy drogi zrobić….ale po co kasa na kolejny miesiąc i tak się zgadza.
Tak samo z ulicami jednokirunkowymi. Ludzie kto widział żeby pół Ostrowa przejechać w centrum żeby dojechać do celu….

Kamil
4 lat temu

Przecież nie od dziś wiadomo, że sygnalizacja świetlna powoduje korki i nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem bo zawsze zdarzy się ktoś kto przejedzie na czerwonym lub późnym żółtym …
Co do Krotoszyńskiej to zdecydowanie jest tam za mała przepustowość skrzyżowań nie wspominając już o światłach co 200 m.

popowicz
odpowiada  Kamil
4 lat temu

Przed chwilą szedłem Krotoszyńska-Poznańska i żaden z sygnalizatorów nie powodował korków, ba nawet samochody stojące na pobliskim placu nie powodowały korków. Inaczej było po 15, bo w tym samym miejscu byli też ludzie. Tak jak napisał ktoś wcześniej „Korki powodują nie światła tylko i wyłącznie sami kierowcy zajęci wszystkim innym tylko nie tym czym powinni. „

1
odpowiada  Kamil
4 lat temu

Dziwne żeby w Ostrowie były korki po godzinie 21 no, ale jeśli ktoś nie jeździ autem tylko chodzi pieszo to co może wiedzieć o korkach ???

c4
odpowiada  Kamil
4 lat temu

A właśnie stawiają słupy pod światła na poznańskiej koło lidla (wyjazd z Manhattanu).

pisiorex
4 lat temu

Jasnie Pan WIERUCHO SKI cos wymysli bierze wypłatę myśle ze sporą .a cos słabo mu idzie działanie wiele ulic w Ostrowie nie widziało w tym roku odsnieżonych dróg . Ludziska sami ubili snieg autami i jakos tam bylo .

joseph
4 lat temu

Mam nadzieję, że ZDM przy swoich analizach uwzględni synchronizację nowych świateł przy Dembińskiego/Poznańskiej, które powstaną w ramach budowy Intermarche/Bricomarche ze światłami na Krotoszyńskiej/Poznańskiej

41
0
Napisz co o tym sądziszx