Pojemnik na odpady niebezpieczne dla mieszkańców

Udostępnij
Tweet

Uruchomiono nowy, dostępny całą dobę, punkt przyjęć wybranych odpadów niebezpiecznych, powstających w gospodarstwach domowych. Z taką inicjatywą wyszedł naprzeciw potrzebom mieszkańców Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim.

+

Zużyte żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty CD/DVD, tusze i tonery powstają niemalże w każdym domu, biurze czy szkole. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, jak niebezpieczne substancje gromadzimy. Trucizny takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom, znajdują się w wielu produktach takich jak baterie, świetlówki, opakowania po farbach czy leki.

Jeśli odpady te nie zostaną odpowiednio zagospodarowane i trafią na składowisko lub bezpośrednio do gleby, spowodują nieodwracalną degradację środowiska naturalnego, wpływając mutagennie na rośliny, zwierzęta i oczywiście ludzi, powodując trwałe zmiany w ich organizmach (m.in. nowotwory).

Świadomość ekologiczna zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania z odpadami rośnie wśród mieszkańców z roku na rok, co pokazują okazjonalne zbiórki odpadów niebezpiecznych organizowane np. podczas majOstaszków. W 2017 roku podczas majowej imprezy zebrano prawie 2,5 tony baterii i 700 kg płyt CD/DVD.

Od kilku dni przed siedzibą Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. przy ul. Staroprzygodzkiej 138 stoją specjalne pojemniki przeznaczone na zużyte tusze, tonery, żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty CD/DVD, gdzie praktycznie przez całą dobę 7 dni w tygodniu mieszkańcy mogą dostarczać odpady.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Rolnik szuka żony. Ostrowianin znalazł rolniczkę?
Subskrybuj
Powiadom o

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wladymir
5 lat temu

Kiedyś chciałem odstawić do nich uszkodzone drzwi od samochodu jako wielkogabaryt. To powiedzieli że części samochodowych nie przyjmują? Co ja biedny żuczek mam z tym zrobić? Przegonili mnie przez całe miasto i Staroprzygodzka NIE Batorego też NIE

driver - ten prawdziwy driver
odpowiada  Wladymir
5 lat temu

Może i tak było. Ale czemu nie pojechałeś na złom? Jeszcze by Ci zapłacili.
Nie wiem czy tak było, dziwi mnie to, sprzedali by ten złom, ale wierzę, bo nasz kraj to Kraina Absurdu.
Jedź na złom, może dychę dostaniesz. A jak nie to wyp***dol w lesie.

Janek
5 lat temu

A co z butelkami po oleju???

alf
odpowiada  Janek
5 lat temu

do pieca …………..

psełdo ecolog
odpowiada  Janek
5 lat temu

Pieca nimosz?Czy sie druna boisz?

SYSTANE
5 lat temu

Bardzo fajna inicjatywa, mam nadzieję, że z czasem będzie pojawiać się więcej takich punktów w innych częściach miasta !

córka leśniczego
odpowiada  SYSTANE
5 lat temu

Przecież w każdym markecie można to samo zrobić,przy wejściu są takie pojemniki więc to nie samowita inicjatywa hahaha

JP
5 lat temu

W centrum miasta i to w kilku miejscach ustawić.

Maniek
5 lat temu

Prawdopodobnie świetlówka pęknie przy wrzucaniu do takiego pojemnika, co skutkuje wydostaniem się rtęci, co jest niestety bardzo szkodliwe dla zdrowia i środowiska

mieszkanka
5 lat temu

A kto pojedzie specjalnie na Staroprzygodzką wyrzucić i posegregować odpady ?

KOMENTUJĄCY
odpowiada  mieszkanka
5 lat temu

O jej, tragedia tuż to koniec świata ta Staroprzygodzka.
Niektórym widać też się nie chce jechać tak „daleko” do PSZOK bo śmieci walają się po lasach, polach i rowach, a tam można bezpłatnie je zostawić.
Polakowi nie dogodzisz, źle bo za daleko, źle bo to bo tamto i jak później ma być dobrze ???
Dla mnie nie problem podjechać żeby wyrzucić np. zużyte baterie, które zbieram i nie wyrzucam z innymi śmieciami, ale dla niektórych troska o wspólne środowisko do życia to abstrakcja.

kierowca
5 lat temu

A gdzie pojemnik np na zużyte strzykawki opakowania po środkach ochrony roslin itp

12
0
Napisz co o tym sądziszx