OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Plac 23 stycznia zmieni się na Plac Edelmana? aktualizacja

Znajdujący się w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, znany wszystkim mieszkańcom, Plac 23 stycznia został wstępnie zmieniony na Plac Edelmana. Taką decyzję podjął wojewoda. Z nią nie zgadza się część ostrowskich radnych.

+

Data 23 stycznia (1945 r.) kojarzy się w Polsce z “wyzwoleniem” przez Armię Czerwoną. Zgodnie z Ustawą z 1 IV 2016 r. zakazuje się propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Część ostrowskich radnych, a wśród nich Marian Herwich, przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wlkp., przytacza kontrargument, że przecież do Ostrowa Wlkp. Rosjanie weszli dopiero 2 dni później. I tym samym nazwa nie ma nic wspólnego z komunizmem. 23 stycznia Armia Krajowa miała wyzwolić nasze miasto – zdaniem tych radnych.

Marek Edelman – polski działacz polityczny i społeczny żydowskiego pochodzenia, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawaler Orderu Orła Białego.


Wojewoda wielkopolski pozostawił bieżącą nazwę Placu 23 stycznia.

104 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
krzysztof
odpowiada  alfa
3 lat temu

ja mam może i więcej, a moja Babcia zawsze używała dla tego placu nazwy: Zielony Rynek!!!!!! Po co wymyślać co nowego i drażliwego????????

bibrerbach
odpowiada  stary ostrowianin
3 lat temu

bardzo słuszna propozycja, nie jestem Ostrowianinem ale ten przybytek na środku jest z tradycjami.

krzysztof
3 lat temu

Co ten lewicowy terrorysta ma wspólnego z Ostrowem????????

Sumienie Hitlera
3 lat temu

Tak dla zrozumienia dlaczego narodowi Żydowskiemu należą się w Polsce nazwy placów, ulic, itp. : https://m.youtube.com/watch?v=Vujv5IwrR7U

Politykująca babcia klozetowa
3 lat temu

A ja ten budynek na zdjęciu nazwałabym im. pana Herwicha, który do księdza zwraca się per pan i jest mocno zdziwiony, że w polskiej tradycji do duchownego zwraca się “proszę księdza”.

Szymon
3 lat temu

A ja uważam, że Plac Edelmana byłby dobry dla Ostrowa. https://www.youtube.com/watch?v=MV0zY_795qg

Kintakinte
3 lat temu

23 Grudnia 1945 dla Ostrowa Wlkp na około 50 lat nastąpiła zmiana Okupanta

stary ostrowianin
3 lat temu

Proponuje nazwać Plac Gajgowej .Starsi ostrowianie wiedzą o co chodzi.

procent
3 lat temu

Dobra potrzebny jest kompromis nie będzie Plac 30 lutego

zibi
odpowiada  zara
3 lat temu

…natomiast hitlerowscy dowódcy wrzucali granaty do niemieckich okopów aby zmusić żołnierzy do walki z przeciwnikiem….i zawsze taki był tragiczny los szeregowych żołnierzy wszystkich formacji zbrojnych w dziejach świata aż po dzień dzisiejszy.

104
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x