Plac 23 stycznia zmieni się na Plac Edelmana? aktualizacja

Znajdujący się w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, znany wszystkim mieszkańcom, Plac 23 stycznia został wstępnie zmieniony na Plac Edelmana. Taką decyzję podjął wojewoda. Z nią nie zgadza się część ostrowskich radnych.

+

Data 23 stycznia (1945 r.) kojarzy się w Polsce z „wyzwoleniem” przez Armię Czerwoną. Zgodnie z Ustawą z 1 IV 2016 r. zakazuje się propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Część ostrowskich radnych, a wśród nich Marian Herwich, przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wlkp., przytacza kontrargument, że przecież do Ostrowa Wlkp. Rosjanie weszli dopiero 2 dni później. I tym samym nazwa nie ma nic wspólnego z komunizmem. 23 stycznia Armia Krajowa miała wyzwolić nasze miasto – zdaniem tych radnych.

Marek Edelman – polski działacz polityczny i społeczny żydowskiego pochodzenia, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawaler Orderu Orła Białego.


Wojewoda wielkopolski pozostawił bieżącą nazwę Placu 23 stycznia.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  BMW wjechała do rowu. Znamy przyczynę
Subskrybuj
Powiadom o

104 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
krzysztof
6 lat temu

Co ten lewicowy terrorysta ma wspólnego z Ostrowem????????

Sumienie Hitlera
6 lat temu

Tak dla zrozumienia dlaczego narodowi Żydowskiemu należą się w Polsce nazwy placów, ulic, itp. : https://m.youtube.com/watch?v=Vujv5IwrR7U

Politykująca babcia klozetowa
6 lat temu

A ja ten budynek na zdjęciu nazwałabym im. pana Herwicha, który do księdza zwraca się per pan i jest mocno zdziwiony, że w polskiej tradycji do duchownego zwraca się „proszę księdza”.

Szymon
6 lat temu

A ja uważam, że Plac Edelmana byłby dobry dla Ostrowa. https://www.youtube.com/watch?v=MV0zY_795qg

Kintakinte
6 lat temu

23 Grudnia 1945 dla Ostrowa Wlkp na około 50 lat nastąpiła zmiana Okupanta

stary ostrowianin
6 lat temu

Proponuje nazwać Plac Gajgowej .Starsi ostrowianie wiedzą o co chodzi.

bibrerbach
odpowiada  stary ostrowianin
6 lat temu

bardzo słuszna propozycja, nie jestem Ostrowianinem ale ten przybytek na środku jest z tradycjami.

procent
6 lat temu

Dobra potrzebny jest kompromis nie będzie Plac 30 lutego

Olo
6 lat temu

A dlaczego nie mozna placu nazwac placem czlowieka milosciwego , uczynnego pomagajacego zagubionym czarnym / kolor wlosow / kobietom . plac Zbigniewa Raczaka bo to o naszym ziomalu przez pare dni mowili w calym naszy kraju , a w obrebie placu otworzyc sklepiki z obuwiem . Zapewne interes sie rozkreci wiec szybko wybudowac trase od plac Cesarza Raczak do ksiestwa Szurawice

zara
6 lat temu

Jak tak czytam niektóre komentarze to myślę sobie że to piszą prawdziwi patrioci no i katolicy którzy na niedzielnych mszach przekazują sobie znak POKOJU -nic nie zmieni drodzy Państwo faktu że Armia Radziecka wyzwoliła nasze miasto jak i szereg innych -pomyśleliście że oni oddawali swoje życie za nas a tak na prawdę nie mieli wielkiego wyboru bo jak nie od Niemca to od NKWD dostali kule jak by nie chcieli dalej iść.Dobrze że pozostanie obecna nazwa a takie dyskusje zawsze wywołują demony a stąd już krótka droga do fanatyzmu radzę zajrzeć w głąb swojego sumienia .

zibi
odpowiada  zara
6 lat temu

…natomiast hitlerowscy dowódcy wrzucali granaty do niemieckich okopów aby zmusić żołnierzy do walki z przeciwnikiem….i zawsze taki był tragiczny los szeregowych żołnierzy wszystkich formacji zbrojnych w dziejach świata aż po dzień dzisiejszy.

1 6 7 8
104
0
Napisz co o tym sądziszx