Plac 23 stycznia zmieni się na Plac Edelmana? aktualizacja

Znajdujący się w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, znany wszystkim mieszkańcom, Plac 23 stycznia został wstępnie zmieniony na Plac Edelmana. Taką decyzję podjął wojewoda. Z nią nie zgadza się część ostrowskich radnych.

+

Data 23 stycznia (1945 r.) kojarzy się w Polsce z „wyzwoleniem” przez Armię Czerwoną. Zgodnie z Ustawą z 1 IV 2016 r. zakazuje się propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Część ostrowskich radnych, a wśród nich Marian Herwich, przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wlkp., przytacza kontrargument, że przecież do Ostrowa Wlkp. Rosjanie weszli dopiero 2 dni później. I tym samym nazwa nie ma nic wspólnego z komunizmem. 23 stycznia Armia Krajowa miała wyzwolić nasze miasto – zdaniem tych radnych.

Marek Edelman – polski działacz polityczny i społeczny żydowskiego pochodzenia, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawaler Orderu Orła Białego.


Wojewoda wielkopolski pozostawił bieżącą nazwę Placu 23 stycznia.

CZYTAJ  Majostaszki 2023 odbędą się. Kto wystąpi?

104 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
krzysztof
5 lat temu

Co ten lewicowy terrorysta ma wspólnego z Ostrowem????????

Sumienie Hitlera
5 lat temu

Tak dla zrozumienia dlaczego narodowi Żydowskiemu należą się w Polsce nazwy placów, ulic, itp. : https://m.youtube.com/watch?v=Vujv5IwrR7U

Politykująca babcia klozetowa
5 lat temu

A ja ten budynek na zdjęciu nazwałabym im. pana Herwicha, który do księdza zwraca się per pan i jest mocno zdziwiony, że w polskiej tradycji do duchownego zwraca się „proszę księdza”.

Szymon
5 lat temu

A ja uważam, że Plac Edelmana byłby dobry dla Ostrowa. https://www.youtube.com/watch?v=MV0zY_795qg

Kintakinte
5 lat temu

23 Grudnia 1945 dla Ostrowa Wlkp na około 50 lat nastąpiła zmiana Okupanta

stary ostrowianin
5 lat temu

Proponuje nazwać Plac Gajgowej .Starsi ostrowianie wiedzą o co chodzi.

bibrerbach
odpowiada  stary ostrowianin
5 lat temu

bardzo słuszna propozycja, nie jestem Ostrowianinem ale ten przybytek na środku jest z tradycjami.

procent
5 lat temu

Dobra potrzebny jest kompromis nie będzie Plac 30 lutego

Olo
5 lat temu

A dlaczego nie mozna placu nazwac placem czlowieka milosciwego , uczynnego pomagajacego zagubionym czarnym / kolor wlosow / kobietom . plac Zbigniewa Raczaka bo to o naszym ziomalu przez pare dni mowili w calym naszy kraju , a w obrebie placu otworzyc sklepiki z obuwiem . Zapewne interes sie rozkreci wiec szybko wybudowac trase od plac Cesarza Raczak do ksiestwa Szurawice

zara
5 lat temu

Jak tak czytam niektóre komentarze to myślę sobie że to piszą prawdziwi patrioci no i katolicy którzy na niedzielnych mszach przekazują sobie znak POKOJU -nic nie zmieni drodzy Państwo faktu że Armia Radziecka wyzwoliła nasze miasto jak i szereg innych -pomyśleliście że oni oddawali swoje życie za nas a tak na prawdę nie mieli wielkiego wyboru bo jak nie od Niemca to od NKWD dostali kule jak by nie chcieli dalej iść.Dobrze że pozostanie obecna nazwa a takie dyskusje zawsze wywołują demony a stąd już krótka droga do fanatyzmu radzę zajrzeć w głąb swojego sumienia .

zibi
odpowiada  zara
5 lat temu

…natomiast hitlerowscy dowódcy wrzucali granaty do niemieckich okopów aby zmusić żołnierzy do walki z przeciwnikiem….i zawsze taki był tragiczny los szeregowych żołnierzy wszystkich formacji zbrojnych w dziejach świata aż po dzień dzisiejszy.

Ja
5 lat temu

Dera to anachronizm Ostrowiaka. Lepiej o człowieku zapomnieć.

104
0
Napisz co o tym sądziszx