Ruszyła budowa Centrum Przesiadkowego

Udostępnij
Tweet

Rozpoczęły się prace przy budowie Centrum Przesiadkowego, które powstanie na terenach pomiędzy ulicą Wojska Polskiego i Dworcową. Inwestycja to część ogromnego projektu – Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi – na który miasto pozyskało blisko 32 miliony złotych.

+

Zadaniem nowego Centrum będzie zapewnienie wygodnej przesiadki i oczekiwania pomiędzy komunikacją miejską, regionalną i dalekobieżną.

– Chcemy zaoferować mieszkańcom alternatywę dla samochodu, czyli osiągnięcie celu podróży w jak najdogodniejszych warunkach – dzięki skróceniu czasu podróży i poprawieniu komfortu podróżowania. Gdyby część podróżujących po mieście, zamiast swojego samochodu wybrało alternatywny sposób przemieszczania, pozytywnie wpłynęłaby na jakość naszego powietrza – tłumaczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Budowa Centrum Przesiadkowego to inwestycja w rozwój ostrowskiej infrastruktury transportu publicznego, system roweru miejskiego, parking. To wszystko ma zachęcić mieszkańców do odbywania podróży wieloetapowych przy wykorzystaniu czterech form transportu: komunikacji autobusowej, rowerowej, samochodowej i kolejowej (odległość 300 m od dworca PKP). Centrum będzie koordynować zakres usług różnych przewoźników oraz ich rozkłady jazdy tak, by jak najlepiej dopasować godziny odjazdów i przyjazdów do potrzeb użytkujących. Poza tym dostępny tam będzie również rozkład jazdy PKP, by jak najlepiej skoordynować proces przesiadania się.

– Z i do centrum będą jeździć autobusy podmiejskie, co ułatwi przesiadanie się również osobom spoza Ostrowa, by mogły kontynuować podróż do centrum lub do innej części miasta – dodaje Beata Klimek.

Środki na powstanie Centrum pochodzą z tzw. ZITów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do ogłoszonego przez miasto przetargu zgłosiły się dwa podmioty. Korzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm, którego liderem jest DROMEX Firma Handlowo – Usługowa Roboty Drogowo – Budowlane Robert Pleśnierowicz, a jego członkiem WERBUD Roboty Drogowo – Budowlane Piotr Pleśnierowicz. Siedziba obu firm jest w Koźminie. Oferta opiewa na nieco ponad 6 mln zł.

W ramach inwestycji w rejonie ulic Wojska Polskiego i Dworcowej powstanie:

CZYTAJ  Ciężarówka w rowie na trasie Ostrów - Pleszew

– budynek obsługi centrum przesiadkowego,

– wiata przesiadkowa,

– 5 przystanków autobusowych,

– 2 stacje ładowania autobusów,

– parking dla 37 samochodów osobowych (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych),

– 2 miejsca do ładowania samochodów osobowych,

– parking Kiss & Ride na 6 stanowisk (bardzo krótki czas postoju),

– stacja roweru miejskiego,

– parking na 50 rowerów,

– droga rowerowa i chodniki,

– zjazd z placu manewrowego na drogę lokalną,

– zieleń parkowa,

– mała architektura.

W sumie ponad 8700 m2 powierzchni.

Autorem projektu Centrum Przesiadkowego jest ostrowski architekt  Wojciech Lepszy. Projekt zawiera również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, m.in.: dostosowanie krawędzi chodników/peronów do poziomu podłogi obsługującego linię taboru, a także wyznaczenie miejsc do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami w najbardziej dogodnych miejscach.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na jesień bieżącego roku.

Działania zawarte w miejskim projekcie, którego częścią jest budowa Centrum, a którego wartość całkowita to ponad 42 miliony złotych, mają na celu ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery. To zakup kolejnych autobusów elektrycznych i niskoemisyjnych (6 „elektryków i 3 diesel Euro 6 oraz infrastruktura – 5 biletomatów stacjonarnych i 50 mobilnych), modernizacja infrastruktury transportu publicznego (50 wiat przystankowych, 25 tablic elektronicznych), budowa ścieżek rowerowych z punktami napraw rowerów, rozbudowa systemu roweru miejskiego (kolejne dwie stacje), wdrożenie systemu zarządzania i organizacji ruchu (ITS), modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie osiedli: Śródmieście oraz im. Jana Pawła II (wymiana 1158 szt. opraw oświetleniowych i 338 słupów oświetlenia drogowego).

– Część autobusów z przestarzałymi silnikami zastąpiona zostanie autobusami niskoemisyjnymi, czyli zmniejszy się emisja komunikacyjna. Wpływ na nią będzie mieć także wykorzystania transportu rowerowego i budowa Centrum Przesiadkowego – będziemy zatem namawiać do ograniczenia liczby podróży wykonywanych samochodami na rzecz rowerów i komunikacji publicznej. Modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne to z kolei zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Inwestycje to jedno, jednak równolegle prowadzić będziemy działania informacyjne i promocyjne. Do walki o czyste powietrze podchodzimy kompleksowo – zapewnia prezydent miasta.

CZYTAJ  Zderzenie busa i osobówki o świcie
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
48 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gdzie logika
6 lat temu

To całe centrum przesiadkowe to.chyba po to żeby pochwalić się kolejna inwestycja, kolejnymi środkami unijnymi… Szkoda takiego.cennego terenu,.to jeszcze trzymaloby się kupy gdyby powstał przy tym parking buforowy na 200 pojazdów, przy dobrze smigajacej komunikacji cześć dojezdzajacych do Ostrowa może by skorzystała z takiego rozwiązania (oczywiście parking musi być bezpłatny, jak w wielu miastach europejskich)..w proponowanym kształcie ta inwestycja raczej jest tylko na pokaz

amigo
6 lat temu

Ostatnie miejsce na hale zajęte na projekt bubel vice prezydenta Borowczaka który szastał nieprzemyślanymi projektami, nieprzystosowanymi do ostrowskich realiów. Szczerze mówiąc myślałem, ze jego wizje upadły razem z jego odejściem. Teraz będziemy ponosić konsekwencje jego wesołej twórczości, pozostawi swój pomnik w Ostrowie.

roman
6 lat temu

Swego czasu dworzec PKSu też pobudowano z rozmachem „na miarę naszych możliwości – nie potrzeb” ! Teraz , a praktycznie od samego początku już nie wykorzystany, zbędny…. . To centrum podzieli jego los?

engeenierrr
6 lat temu

Z ekonomicznego i inżynieryjnego punktu widzenia lokalizacja jest nie trafiona. Aż prosiło się wziąć pod uwagę teren koło dworca (między pocztą a socjalem) jest duża zatoka. Tam spokojnie by takie centrum zdało egzamin i nie zostałby zmarnotrawiony taka połać ziemi, która i tak jak była kupowana od „wojska” miała być przeznaczona na m.in. sport. Nikt nie udowodni i nie przekona mnie ,że to zda egzamin,bo nie zda i tyle. Nikt nie poleci ,nie zostawi auta i przesiądzie się w autobus,bo to nie opłacalne. Nie dość że korki w centrum to jeszcze kiepska organizacja połączeń. Lata miną zanim dorówna się miastu Wrocław itp. Oni rozwiązali ten problem stosując m.in. połączenia co kilkanaście minut i pasażer nie musiał się zastanawiać czy zdąży czy nie. CENTRUM PRZESIADKOWE OSTRÓW – kiepski pomysł… prywatnie szef by mnie zrugał za brak wizji, publicznie wygląda to troche inaczej 🙂

darwin 2
odpowiada  engeenierrr
6 lat temu

Przepraszam do kogo mamy dorównać? Do Wrocławia ………………. to Pan ma fantazje 🙂

Slawek
6 lat temu

Spoko… Przypuśćmy ze znajdzie sie w danej chwili 5 osób ktore postanowia z tej inwestycji sporzystac, zostawia auta w domu ograniczajac emisje co2 i innych szkodliwych związków, ale w tym czasie jeden sasiad wrzuci do swojego starego pieca oponę … I na nic poswiecenie tych pięciu klientów… Wniosek jak wyżej… Winne smogowi jest głównie palenie smieciami w starych piecach. Gdyby miasto pomogło w ich wymianie to na pewno poprawilaby sie jakość powietrza w Ostrowie.

A
6 lat temu

wielka ekologia. a podłączenie do cieplika kasa niesamowita, a miesięczne opłaty wysokie. walczymy ze smogiem a ogrzewanie gazem olejem czy elektryczne nawet eko go=roszek to jakaś kasa obłedna. do puki nie bedzie ekologia tansza od mialu drewna to nigdy walki ze smogiem nie wygraja. udostęponie swój dach niech miasto załozy panele prdoukuje prad a ja chce miec go za darmo nadwyrzka niech idzie do innych.

starszy ostrowianin
6 lat temu

Kolejna bezsensowna inwestycja w Ostrowie. Typowy PR przedwyborczy.
Pani Prezydent mamy większe problemy niż dworzec autobusowy z zanieczyszczeniem powietrza. Dzisiaj jest alarm smogowy przekroczone wszystkie normy. Załączam link https://map.airly.eu/pl/#latitude=51.64372&longitude=17.81489&id=2575.
Szanowna Pani prezydent apeluję do Pani chcemy żyć w Ostrowie Pani nic nie robi aby temu zapobiec. Banery i zamontowanie czujników temu nie zapobiegnie.Czekamy na profesjonalne konkretne przeciwdziałania tj. zakaz wjazdu tirów do miasta po to mamy obwodnicę za 300 mln zł, Mahle największy truciciel musi ograniczyć emisję szkodliwych związków. Proszę nie tłumaczyć ze to dym z piecy bo to jest stopniowo ograniczane a zanieczyszczenie rośnie. Pana redaktora proszę o podjęcie tematu Mahle bo widzę że apele w Tej sprawie do Pani Prezydent nie skutkują. Pani Prezydent za Pani kadencji zanieczyszczenie rośnie lawinowo.Dlaczego w takim dniu jak dzisiaj nikt z Urzędu Miasta nie alarmuje o zagrożeniu smogowym dlaczego nie ma darmowej komunikacji miejskiej. Do dzieła Pani Prezydent!!!.

młodszy ostrowianin
odpowiada  starszy ostrowianin
6 lat temu

Zakaz wjazdu ciężarówek nie rozwiąże problemu, DK 36 z Krotoszyna nie ma obwodnicy, zresztą ruch tam jest wręcz mały do tego, który odbywa się na DK 11,25.
Teraz ruch tranzytowy przez miasto to tyle co nic.
Problemem smogu nie jest szeroko pojęty transport i samochody tylko palenie w piecach i duże zakłady przemysłowe.
Minie sezon grzewczy i problem smogu sam się rozwiąże, a montowanie czujników smogu czy innych banerów „chcemy oddychać w Ostrowie” rzeczywiście nie zmniejsza smogu w żaden sposób.
Latem, we wakacje ruch samochodowy jest dużo większy, a problemu smogu nie ma, ktoś w mieście na siłę próbuje nam wmówić, że jeśli zostawimy samochody w domach to smog minie, a to nie prawda bo auta teraz są coraz bardziej nowoczesne i ekologiczne, a w tym czasie sąsiad napali w piecu śmieciami lub złej jakości opałem i wytruje powietrze za te wszystkie zostawione w domu samochody razem wzięte …

Ostrowianin
6 lat temu

Czy to ma zwiazek z budowa w tym miejscu przez firme Katharsis malego centrum handlowego HopStop z centrum przesiadkowym?

niestety
odpowiada  Ostrowianin
6 lat temu

temat nieaktualny 🙂

Strażnik Texasu
6 lat temu

Takie rzeczy to w dużych miastach typu Wrocław czy Poznań, a nie w Ostrowie.
Chybiona inwestycja, tak samo jak „aquapark” czynny miesiąc w roku i to przy dobrej pogodzie.

jj
6 lat temu

Kto zadecydował o tej inwestycji, no bo chyba nie jednoosobowo pani prezydent. Sama tego nie wymyśliła i nie realizuje. Co na to rada miasta?

48
0
Napisz co o tym sądziszx