73. rocznica Wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego

Udostępnij
Tweet

We wtorek, 23 stycznia, zorganizowane zostały uroczyste obchody 73. rocznicy wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego spod okupacji hitlerowskiej.

+

Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych, kombatanci, nauczyciele, a także młodzież szkolna.

Wiązanki kwiatów zostały złożone na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, na mogile żołnierzy, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Ostrowa. Obchody przeniosły się następnie na ostrowski Rynek, gdzie czekały już poczty sztandarowe z ostrowskich szkół. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy.

– Tradycyjnie, 23 stycznia każdego roku – spotykamy się, aby upamiętnić wyzwolenie naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej. Po 73 latach od tego wydarzenia, po raz kolejny razem oddaliśmy hołd i szacunek – bohaterom tamtych: dni, miesięcy i wojennych lat. Ludziom, których życie przypadło w tak bolesnym i tragicznym okresie naszej historii. Wielu z nich nie doczekało wyzwolenia naszego miasta i zakończenia II wojny światowej – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Kwiaty i znicze zostały złożone także pod tablicami pamięci umieszczonymi na frontowej ścianie Ratusza. W ten sposób oddano cześć żołnierzom Armii Krajowej walczącym z okupantem podczas II wojny światowej oraz miejscowej ludności, która miała istotny udział w oswobodzenia miasta.

Szacuje się, że około tysiąc mieszkańców naszego miasta nie przeżyło II wojny światowej. Dziś pamiętajmy o nich szczególnie.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Ciężarówka w rowie na trasie Ostrów - Pleszew
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janek
6 lat temu

Panie dyrektorze muzeum w Ostrowie – prosze spisac i sfilmowac rozmowy z ludzmi którzy opowiedzą jak wygladał wejscie rosjan do Ostrowa i okolicznych wiosek, bo niedługo już tych ludzi nie bedzie, a tak co roku uroczystosci pod tablicą i nic wiecej! Chcemy wiedziec co sie działo dzien przed wkroczeniem i jak to wygladało

ciekawy
odpowiada  Janek
6 lat temu

To dobry pomysł! Jak wyglądało? Jestem ciekaw!

23
0
Napisz co o tym sądziszx