Ciepło produkowane z ekologicznego paliwa w Elektrociepłowni Ostrów płynie już do nowych odbiorców w rejonie ulicy Wrocławskiej i Miłej. Dzięki budowie kolejnego odcinka sieci ciepłowniczej przy ulicy Wiosny Ludów podłączone do niej zostaną cztery następne kamienice w centrum miasta.
+
Podłączeni odbiorcy skorzystali z miejskiej dotacji w ramach likwidacji pieców węglowych i zastąpienie ich ekologicznym źródłem ciepła. Program dofinansowania wymiany węglowych systemów ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła prowadzony jest w naszym mieście od 2015 roku.
– Nie uchylamy się od tematu złej jakości powietrza w Ostrowie. Wręcz przeciwnie – walczymy z tym problemem, choć przez lata udawano, że go w naszym mieście nie ma. To właśnie w obecnej kadencji uruchomiliśmy program dopłat do wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne, który w tym roku osiągnął kwotę 900 tys. złotych i na podobnym poziomie zaplanowaliśmy ją w przyszłym roku – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Program wymiany pieców węglowych to łącznie ponad 300 zlikwidowanych palenisk na terenie miasta – ponad 300 dymiących kominów mniej.
– To rzeczywista, namacalna walka z niską emisją – likwidujemy piece, które w największym wymiarze odpowiedzialne są za emisję szkodliwych pyłów – dodaje prezydent miasta.
Obecnie trwają prace wzdłuż ulicy Ledóchowskiego. Spółka podjęła decyzję o realizacji tej inwestycji po przeprowadzeniu ankiety i deklaracjach mieszkańców tego rejonu o podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej.
– Budowa nowego odcinka sieci ciepłowniczej jest niezbędna, aby ekologiczne ciepło sieciowe, produkowane w naszej elektrociepłowni, trafiało do coraz większej liczby mieszkańców Ostrowa – mówi Marian Kupijaj, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. – Warto podkreślić, że mimo tego, że ceny ciepła w mieście utrzymywane są na stałym poziomie, przez cały czas modernizujemy i rozbudowujemy sieć ciepłowniczą, aby zachęcać mieszkańców do korzystania z tej formy ogrzewania. Od trzech lat na remonty sieci przeznaczamy kwoty na poziomie 1-2 mln zł rocznie.
W listopadzie realizowana jest również budowa odcinka sieci ciepłowniczej, wraz z przyłączami, w ulicy Wiosny Ludów. Wybudowanie tego odcinka sieci pozwoli na podłączenie czerech dużych kamienic w centrum miasta.
– Dzięki takim inwestycjom mieszkańcy śródmiejskich kamienic mogą zamienić swoje ogrzewanie z pieców kaflowych na bezpieczne, ekologiczne ciepło sieciowe. Inwestycje te realizowane są z myślą o ograniczeniu poziomu zanieczyszczeń w naszym mieście – podsumowuje prezes OZC.