Ważna wskazówka dla pieszych

Udostępnij
Tweet

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

+

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

* * *

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np.: szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie  –  świeć przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych,  jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz  – zadbaj o bezpieczeństwo!

CZYTAJ  Bus zapalił się po wypadku (ZDJĘCIA)

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!

Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gazetkowicz
6 lat temu

I choć padało, choć było ślisko,
to się przywlekło to świniorzysko.. Mam na myśli Kornaszewskiego, którego młodzież określiła jako hamulcowego gazety szkolnej „bez cenzury”, a teraz dopina się do osób które były przeciwko niemu i go mało dobrze wspominają.

czepiacz
6 lat temu

Pieszy niestety myśli, że kierowca Go widzi doskonale, jednak prawda jest zgoła inna. Zza kierownicy, po zmierzchu, kierowca widzi nieoznakowanego pieszego jakieś maksymalnie 30 m przed pojazdem. Jeżeli dodatkowo troszkę kropi deszcz i jedzie z naprzeciwka inny pojazd, widoczność spada jeszcze bardziej. PIESI, NOŚCIE ODBLASKI !!!!

ccc
6 lat temu

Dzisiaj taksiarz w lagunie na pasach rozjechał by ludzi ul konopnicka godzina 16 widoczność świetna .

A
6 lat temu

Tak jak pisałem wcześniej. Przy deszczu zmierzchu osób ubranych na szaro lub czarno nie widać nawet w mieście na źle oswietlonych ulicach. Nie wielki Koszt odblasku a zdrowie i życie najważniejsze. Nawet jeśli wina kierowcy, to czy dla tej satysfakcji warto się narażać ???

BMW
odpowiada  A
6 lat temu

Piszesz redaktorze o terenie nie zabudowanym. A jaka sytuacja jest w terenie zabudowanym? Na ostrowskich ulicach. Z rana, zanim świt nastanie, i o zmroku. Oszczędzanie cholernych świateł? Mimo że są zainstalowane LEDy to i tak oszczędzają! Ja wam napiszę po co są LEDy! PO TO SĄ LEDY, ŻEBY BYŁA OSZCZĘDNOŚĆ! Właśnie po to.I teraz, będąc pieszym w obszarze zabudowanym mimo chodników mam nosić kamizelkę bo szanowne grono PRINCIPAŁÓW postanowiło oszczędzać energie elektryczna? Za chwile jakiś czubek napisze mi że automat zapala i gasi oświetlenie. A jak ten automat jest zaprogramowany?? Poprawnie? KAŻDA osoba, KAŻDY pieszy ubrany jest w kolorach szarości. Czarne spodnie, czarna kurtka, co w połączeniu z ciemnicą daje zero widzialności pieszego.

5
0
Napisz co o tym sądziszx