OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Jeśli kochasz dzieci, nie pal… odpadami

14 listopada ruszyła XIII edycja Dnia Czystego Powietrza wymyślonego i realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.

+

Akcja już odbędzie się w prawie 100 miastach w całym kraju, a jeszcze można się do nas zgłosić po bezpłatne pakiety edukacyjne. Całość projektu zakończy się w lutym konkursem „Kawałek błękitnego nieba”, w którym wybierzemy 10 najciekawszych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkoły.

W tym roku Partnerem Strategicznym akcji jest grupa PGNiG, realizująca kampanię „Powietrze bez śmieci”.

Bezpłatne pakiety edukacyjne czekają

Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami. Gminy, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się zgłaszać po bezpłatne materiały. Wystarczy przysłać maila na adres  [email protected] i prześlemy szczegóły.

„ Dzień Czystego Powietrza” i nasza kampania „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” w tym roku odbędzie się w ponad 100 miastach. To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. W tym roku w akcji współpracujemy z PGNiG, co pozwoli na włączenie w akcję kolejnych miast” – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

„Nadrzędnym celem kampanii, takich jak ta fundacji Arka, jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych przyczyn, na które mamy największy wpływ – czyli tak zwanej niskiej emisji (piece, kominki, spaliny samochodowe, ścierające się opony). To przecież niska emisja jest jednym z głównych źródeł smogu w Polsce, a jednocześnie to z nią najłatwiej jest walczyć. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że Polakom nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG S.A.

Brudne powietrze powoduje raka

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.

Powietrze w Polsce zabija

Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.

Edukowanie ma sens

Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maxi
3 lat temu

Jak zwykle mówicie o walce ze skutkami, a nie z przyczynami. Ludzie będą palić tym czym się da, bo GAZ JEST ZA DROGI, a nie dlatego, że tak bardzo kochają piece na węgiel i miał. To jest jedyna prawda. I droga do poprawy tego stanu jest tylko jedna: obniżka akcyzy tak, aby cena opalania węglem i gazem była podobna. I ludzie sami zmienią sposób ogrzewania. Ale to naszych wszystkich rządów jest za trudne.

koko
3 lat temu

Nie obrazaj kur bo jajeczka to zresz huhu.

huhu
odpowiada  koko
3 lat temu

Fakt,mój błąd. Przepraszam bardzo kury. One przy tobie to geniusze 🙂

Albert
3 lat temu

Powoduje raka… Ludzie też umierają z powodu ciężkich warunków do życia albo wcale ich nie mają niech rząd obniży podatki i inne bo do tej pory to jest rak który powoli zjada polaków

eko Ostrów
3 lat temu

Wszyscy na rowery – dwa koła jedna pasja .

koko
3 lat temu

No huhu uwazaj bo juz masz z 5 nowotworow. Radze isc zrobic badania ty czubku.

Huhu
odpowiada  koko
3 lat temu

Koko czyli głupi jak kura. Zwojów brakuje?

koko
3 lat temu

To czym ludzie maja palic? Gaciami swoimi?! Wszystko wam przeszkadza. Niech kazdy pali czym chce i po sprawie..bardziej sie ludzie truja tymi papieroskami niz jakims dymem z pieca.

Huhu
odpowiada  koko
3 lat temu

Ale pitolisz. Pal dalej, raka lecz na swój koszt cymbale

35
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x