Centrum kształcenia fachowców

W dniu 31 października 2017 r. wmurowano uroczyście kamień węgielny pod rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego. To największa w historii odrodzonego samorządu powiatowego inwestycja oświatowa. Placówka ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, który potrzebuje specjalistów różnych branż.

+

zdjecie

Oświata ponadgimnazjalna Powiatu Ostrowskiego, ma swoją markę a inwestycja, na której się znajdujemy z pewnością przyczyni się do tego, aby te pozycję jeszcze wzmocnić!

zdjecie

zdjecie

– ‘’Kiedy bezrobocie jest na poziomie nieco ponad 3 proc. brakuje fachowców do pracy. Od kilku lat konsekwentnie podejmujemy działania, żeby zmienić tendencję i wspieramy rozwój szkolnictwa technicznego. Jednym z elementów tej strategii jest właśnie budowa nowoczesnego Centrum Kształcenia Praktycznego, placówki która dysponować będzie wysokiej klasy sprzętem. Szkoląc uczniów w różnych branżach będzie odpowiadać na zmieniające się potrzeby rynku pracy. Centrum Kształcenia Praktycznego to największa inwestycja oświatowa realizowana przez Powiat Ostrowski. Wartość całkowita przedsięwzięć skierowanych na rozwój kształcenia zawodowego na terenie Powiatu Ostrowskiego wynosi 16,313 mln zł’’– powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

 

Marzena Wodzińska Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego przekazując na ręce Starosty Ostrowskiego symboliczny czek na kwotę 12,436 mln zł, tyle bowiem wynosi dofinansowanie unijne, podkreślała zarówno wartość przygotowanego projektu, jak i znaczenie, jakie CKP mieć będzie dla gospodarki całego regionu.

zdjecie

W rozbudowywanym Centrum Kształcenia Praktycznego odbywać się będą zajęcia dydaktyczne, praktyczne, zawodowe dla uczniów trzech ostrowskich zespołów szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski: Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Do tych celów wykorzystany zostanie także w części dach Centrum, na którym zlokalizowane będą instalacje do fotowoltaiki.

W wyniku zrealizowania całego przedsięwzięcia  (budowy nowego budynku i przebudowy już istniejących) powstanie 10 nowych pracowni do kształcenia zawodowego w specjalnościach: obróbki skrawaniem, budowlano-instalacyjna, projektowania i programowania komputerowego, energetyki odnawialnej i mechatroniki, pracownia obróbki ręcznej, szkoleń BHP, chłodnictwa i mechatroniki, elektrotechniki, elektroniki i elektroenergetyki, pojazdów motocyklowych oraz spawalnicza.

CZYTAJ  Urodziny najstarszej mieszkanki powiatu

zdjecie

Umowa na rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego została podpisana 5 czerwca 2017 roku w Starostwie Powiatowym, a główne prace budowlane wykonuje firma Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim. Wartość całego przedsięwzięcia przebudowy, rozbudowy istniejących budynków ZSTE CKU celem utworzenia Centrum Kształcenia Praktycznego wraz z wyposażeniem wynosi 13,188 mln zł. Inwestycja objęta jest wsparciem w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 z dofinasowaniem w wysokości 9,623 zł. Integralną częścią budowanego CKP będzie program szkoleń i kursów zawodowych uczniów i nauczycieli szkół powiatowych pod nazwa „Kompleksowy programu rozwoju kształcenia zawodowego młodzieży w Powiecie Ostrowskim”, który będzie wsparty dofinansowaniem zewnętrznym w wysokości 2,812 mln zł.

zdjecie

zdjecie

Po odczytaniu aktu erekcyjnego i złożeniu na nim podpisów przez uczestników uroczystości, akt został poświęcony przez ks. Witolda Szalę proboszcza parafii pw. św. Antoniego i wraz z monetami 1,2 i 5 groszowymi, zdjęciami z budowy CKP oraz informacjami z Powiatu Ostrowskiego w wersji elektronicznej został wmurowany w ścianie CKP. W tubie znalazł się także wyjątkowo osobisty dar, kamień z pierścionka Ireny Psikus, wdowy po byłym kierowniku warsztatów szkolnych.

zdjecie

Symbolicznego wmurowania dokonali: Posłowie Tomasz Ławniczak i Jarosław Urbaniak, Senator Łukasz Mikołajczyk, Marszałek Marzena Wodzińska, Starosta Paweł Rajski, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Leraczyk, Wicestarosta Roman Pacholczyk, Dyrektorzy szkół: Marek Wojtasz, Eugeniusz Namysł i Honorata Sachowska-Barańczak oraz Irena Psikus.

zdjecie

W uroczystości udział wzięli także Rafał Paterek z Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowani w Kaliszu, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Ostrowie Ryszard Glapa, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski Tomasz Adamek, Dyrektorzy szkół i placówek powiatu, przedsiębiorcy oraz młodzież.

zdjecie

Planowane zakończenie inwestycji to połowa przyszłego roku.

CZYTAJ  Wyłączą ciepłą wodę na tych ulicach

12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztoft
5 lat temu

A kaski i kamizelki tych świętych krów nie obowiązują?

bibrus
5 lat temu

Ilu absolwentów tej placówki wyjedzie za granicę nie chcąc tyrać za 2000 tysiące?
Większość.
Powiat Ostrowski jak i cała Polska potrzebuje wzrostu płac pracowników będących dziś przystawki do maszyn.

Pracownik
odpowiada  bibrus
5 lat temu

Płace są duże ale Państwo wtrąca się między wódkę a zakąskę i z tego co pracownik kosztuje pracodawcę zostaje mu netto jakaś połowa. Zmniejszyć opodatkwanie pracy!

Olek
5 lat temu

W jakim mieście taka inwestycja i przy jakiej ulicy? Możecie podpisywać zdjęcia, bo nie znam żadnej mordy, a tak może na zaś się przydać

Małpka
5 lat temu

Dlaczego w Polsce odstawia się takie szopki? Nauczyciele musieli przerwać lekcje i przyprowadzić młodzież. Ksiądz przyjechał poświęcić. Wszystko po to żeby „ktoś” miał ładne zdjęcia. Zastanawiam się dlaczego tych miejskich rowerów nie poświęcono?

senior
odpowiada  Małpka
5 lat temu

Bo nie wielu będzie jeździć, przeważnie ateiści.

G.
5 lat temu

Pułkowniku Kwiatkowski CKP chyba buduje major Szulc.

Suzuki
5 lat temu

Pomysł Starosty Jędrzejaka doczekał się realizacji lepiej późno niż wcale, tylko lokalizacja inna bo pierwotnie projekt zakładał budynek po jednostce wojskowej na ul. Kolejowej

senior
5 lat temu

Obudzili się! My seniorzy wiedzieliśmy że taki będzie scenariusz.

pułkownik Kwiatkowski
5 lat temu

A kto to buduje? O wykonawcach ani słowa. Samo powstaje?

zdradziecka mordeczka
odpowiada  pułkownik Kwiatkowski
5 lat temu

„…..a główne prace budowlane wykonuje firma Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim”…..
Czytanie tekstu dłuższego od SMSowego to problem?????

12
0
Napisz co o tym sądziszx