OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Najstarsza kamienica odzyskuje blask

Trwają prace remontowe kamienicy usytuowanej przy ulicy Wrocławskiej 46. Jest to najstarszy budynek przy tej ulicy i jeden z najstarszych zachowanych domów mieszkalnych w Ostrowie Wielkopolskim. W ubiegłym roku budynek został wpisany do rejestru zabytków, co umożliwiło jego właścicielom wystąpienie o miejskie dofinansowanie na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.

+

Budynek mieszczący się pod adresem Wrocławska 46 ma zachowaną oryginalną substancję budowlaną, z wyjątkiem stolarki okiennej, która została wymieniona na nową. Z zachowanych zabytkowych elementów o wartościach artystycznych na szczególną uwagę zasługują schody wewnętrzne klasycystyczne, stolarka drzwiowa, podłoga fryzowa, piec z kafli zielonych – secesyjnych, skromny detal architektoniczny fasady i elewacji szczytowej południowej, wgłębny ganek z niszami i drewnianymi schodami. Wewnątrz zachowany jest dwutraktowy układ wnętrz. Elewacja symbolicznego budynku wymagała jednak modernizacji.

– Dzięki wpisaniu kamienicy do rejestru zabytków jego właściciel mógł ubiegać się o dofinansowanie miejskie na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. I z możliwości takiej skorzystał. Dzięki zaangażowaniu właściciela i miejskiemu wsparciu w wysokości połowy wartości inwestycji, Ostrów zyska kolejną odrestaurowaną kamienicę. W ubiegłym roku z miejskiego dofinansowania skorzystała wspólnota budynku przy ulicy Zamenhofa 13-13A. Było warto – kamienica stała się architektoniczną wizytówką naszego miasta – mówi Elżbieta Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Rozplanowanie, bryła, elewacje z wystrojem architektonicznym i elementy wyposażenia i wystroju wnętrz budynku przy Wrocławskiej posiadają wartości artystyczne. Jak podkreśla Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, budynek jest dziełem stanowiącym świadectwo minionej epoki, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość artystyczną i historyczną.

– W Ostrowie mamy wiele wyjątkowych kamienic, niekiedy wręcz perełek architektonicznych. Niestety, również wiele z nich wymaga remontów lub nawet kompleksowych modernizacji. Tym bardziej cieszy fakt, że ich właściciele decydują się na wykonanie tego typu prac, a miasto wspiera ich w tych działaniach – tym razem inwestycję przy ulicy Wrocławskiej kwotą w wysokości 31 tys. zł. Prace trwają i niebawem ten symboliczny budynek odżyje i wypięknieje. Wszystko to wynikiem tych wspólnych działań – podsumowuje Beata Klimek, prezydent miasta.

16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maxi
3 lat temu

Akurat nie zgadzam się z Gochą odnośnie koloru. Jest to moim zdaniem kolor idealny, bo po pierwsze- nie będzie na nim widać kurzu i brudu, a po drugie – ten odcień brązu jest naprawdę ładny. Wreszcie coś ciekawego po epoce bohomazów takich jak chociażby bloki na Wrocławskiej 52, 54 itd. Ale nie wszędzie z tym konie, bo wieżowiec przy Szamarzewskiego, dopiero co ocieplony ma taki zaj…..sty kolor, że chyba z kosmosu go widać. Niestety, tu projektant się nie popisał, a plastyk miejski to niestety zatwierdził.

123
odpowiada  ...
3 lat temu

Stoi bo są światła co 100 metrów.

mia
odpowiada  Zdzichu
3 lat temu

Dobrze, że przynajmniej klawiatura jest u ciebie inteligentna.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elewacja

Mieszkaniec
3 lat temu

Na stronie urzędu jest info, że najstarszy budynek mieści się przy ul. Kaliskiej jest z 1797r. Teraz ten też jest najstarszy? http://umostrow.pl/dom-burmistrza-z-1797-roku-ul-kaliska-4.html

gocha
3 lat temu

Nie żebym się czepiała, ale jest tyle ładnych kolorów, a ten jest brzydki

ziomek
odpowiada  Znajomy biolog :)
3 lat temu

pozdrawiam braci

Znajomy biolog :)
3 lat temu

Pięknie Rafcio będziesz miał!

75thecrow
3 lat temu

Super, ale uważam że jeszcze jednej kamienicy przydałby się remont, nad filarami centrum miasta a obraz nędzy i rozpaczy okna pozabijane dechami odpadający tynk masakra

...
3 lat temu

to akurat na wielki plus, słowa uznania dla osób, które się do tego przyczyniły. Może nie wszystkie decyzje rządzących w tym mieście przypadają mi do gustu, ale nieraz naprawdę robią wielką robotę, mam nadzieję, że na tapetę powróci północna rama (Krotoszyńska nadal stoi !) Nasz Ostrów ładnieje, już wiem czemu Ukraińcy wołają na nas prawdziwy Zachód 🙂

Tom
3 lat temu

Bardzo ładnie wygląda. Cieszy to, że w Ostrowie takie budynki odzyskują piękny wygląd ale jeszcze wiele jest w opłakanym stanie.

16
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x