Balonem do gwiazd

W dniu 14 października 2017 r. odbyła się 7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Atrakcją tegorocznej konferencji było wysłanie krótkofalarskiego balonu stratosferycznego.

+

zdjecie

Już po raz czwarty miejscem spotkania był Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. ARISS czyli Amateur Radio on the International Space Station to międzynarodowa grupa zajmująca się umieszczaniem sprzętu radioamatorskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz organizowaniem szkolnych telekonferencji dla uczniów szkół, z wykorzystaniem tego sprzętu. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

zdjecie

* ariss__109_.jpg

W tegorocznej konferencji uczestniczyło ok. 90 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 prelekcji i prezentacji. Wśród nich obecni byli pracownicy naukowi z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Centrum Badań Kosmicznych, a także mentor ARISS Europa.

zdjecie

zdjecie

Wiele emocji i zaciekawienia wywołał star balonu stratosferycznego. Jego podróż była śledzona przez radioamatorów, na podstawie wysyłanej radiowo przez niego telemetrii. Balon osiągnął imponującą wysokość ponad 36 km.  Podczas jednej z prezentacji można było się dowiedzieć, jak taką misję stratosferyczną zorganizować u siebie w szkole w celu przeprowadzenia eksperymentów uczniowskich w wyższych warstwach atmosfery.

zdjecie

Jak się okazało, informacja o konferencji ARISS w Polsce dotarła nawet na stację kosmiczną. Włoski astronauta Paolo Nespoli połączył się ze stacją naziemną i przekazał pozdrowienia i kilka słów dla uczestników spotkania w Ostrowie Wielkopolskim. Połączenie odbyło się z wykorzystaniem amatorskiego sprzętu do przekazu telewizji cyfrowej (HamTV).

Fot. Marcin Plewa.

CZYTAJ  Wiedział, że to rondo jest kolizyjne a mimo to...

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
arekboogi
5 lat temu

ch 47 chinook przelatywal nad ostrowem o 14 20 ,ktos widzial ?lecial z kierunku od wroclawia na kalisz

czytelnik2
odpowiada  arekboogi
5 lat temu

Widziałem,stara sprawdzona maszyna Boeinga w 16stu krajach świata.
W Polsce na usługach tylko armii Amerykańskiej /niestety/……

driver-kto dmuchał balon i czy był trzeżwy
5 lat temu

Ja pierdziu ostrowski karolak jest wszędzie blee .

!!!

W kosmosie jeszcze nie był -stąd jego wizyta..
ale nie wydało….

4
0
Napisz co o tym sądziszx