Prokuratura w sprawie EKK Wagon wydała postanowienie

Udostępnij
Tweet

Prokuratura Okręgowa z Ostrowa Wlkp. prowadziła sprawę wyjaśniającą możliwość przywłaszczenia składek od pracowników przez Zarząd Europejskiego Konsorcjum Kolejowego „Wagon” Sp. z o. o. Sprawa miała dotyczyć prawie tysiąca pracowników, a fakt nieuiszczania składek zgłosił Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp.

+

Wczoraj opublikowano komunikat, z którego wynika, że Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie naruszenia przez ZEKK „Wagon” Sp. z o.o. w Ostrowie Wlkp. praw pracowniczych w okresie od 8 lutego 2012 r. do czerwca 2015 r. poprzez nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników oraz przywłaszczenia składek z tego ubezpieczenia w części opłacanej przez ubezpieczonych – tj. o czyn z art. 218 § 1a k.k. i art. 284 § 2 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. i w zw. z art. 11 § 2 k.k. wobec braku ustawowych znamion czynu zabronionego.

Z treścią tego postanowienia można zapoznać się w Sekretariacie Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. w godzinach 8.00-14.00 w terminie do dn. 15 października 2017 r.
Na postanowienie o umorzeniu śledztwa pokrzywdzonym przysługuje prawo do wniesienia zażalenia w terminie 7 dni. Termin do złożenia zażalenia będzie liczony od dnia 15 października 2017 r.


Przypomnijmy, że w 2010 roku EKK Wagon zostało kupione przez przedsiębiorcę Andrzeja Świerczaka. Zanim to nastąpiło, zakład należał do Słowaków i Szwajcara. Oni stanęli w 2009 roku przed kaliskim sądzie w związku z zarzutem wprowadzenia ze spółki ponad 20 milionów złotych i działania na szkodę firmy poprzez podpisywanie niekorzystnych umów.

Skutek był smutny, ponieważ fabryka została zadłużona i tym samym upadła. Pracownicy nie otrzymywali przez miesiące wynagrodzeń.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

27 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ecik
6 lat temu

Co to za firma Belvedere ? Przecież Belvedere to nazwa hotelu w Zakopanem, A właściciele mają kilka hoteli i są bankrutami dłużnikami podobno na 300 milionów zl .Myśle ze te osoby jak pani Chechlińska i Chrzanik nie sa powiązani z firmą Wagon w Ostrowie .

ko cur
6 lat temu

Belwedere ,co to za firma ? Picuś glancuś ,i tak to w Polsce kwitną interesa.

Waldek
6 lat temu

To co w końcu z ta firmą ? padła czy nie padła ? Czy to jakaś ściema . Kto tam w końcu teraz szefuje

Bogdan
6 lat temu

Czy dyrektor tej firmy wie ,i zdaje sobie sprawę ze to właśnie pracownicy fizyczni wypracowują zysk dla tej firmy i pracowników fizycznych powinno się bardzo szanować ,robić wszystko żeby ulżyć im w codziennym życiu i w pracy , pracownik fizyczny powien być najważniejszy w zakładzie pracy. Tak się dzieje w Niemczech ,tam się bardzo szanuje i motywuje pracownika fizycznego , robi się udogonienia w firmach, ( MAJĄ PIĘKNE STOŁÓWKI, W KTORZYCH ZJADAJĄ SNIADANIA , NASTEPNIE KATERING DOWOZI OBIADY ,DLA TYCH W FIRMIE KTORZY SOBIE OBIAD ZAMÓWILI , I DO TYCH OBIADÓW DOPŁACA FIRMA , MAJĄ RÓWNIEZ ŁAZIENKI ,Z CIEPŁA WODA ,GDZIE MOGA WZIAC PRYSZNIC PO PRACY. CZY W TEJ FIRMIE RÓWNIEŻ DYREKTOR PRACOWNIKOM STARA SIE ULZYĆ W ICH PRACY ?

Kazik G
6 lat temu

W tej firmie przydałby się remont ,obiektów i faktycznie biur ,bo wygląd ciągle taki sam od 50 ciu lat . Masakra. Znam te budynki od podszewki pracowałem na ZNTK .Myśle że właściciel odpowiednio zadba ,o cała firme a nie tylko ,o jeden budynek

Stefan emeryt
6 lat temu

Nie potrafie zrozumieć jednej sprawy .Nikt z pracowników przez 3 lata nie zorietował się ze zakład pracy nie odprowadza za pracownika skladek ZUS ? Przeciez co miesiąc każdy pracownik otrzymując pensje ,czy na konto bankowe ,czy w kasie do reki ,musi OTRZYMAĆ OSOBIŚCIE PASEK ZE SWOIMI POBORAMI ODCIĄGNIECIAMI ,JAKIE MA OD PENSJI . Przeciez taki proceder nie otrzymywania paska ,jaką otrzymuje pracownik pensje i odciągnięcia od tej pensji jest karalne. to nie te czasy ,gdzie za komuny podpisywało się liste pobierało się pensje ,i nastepny ,szedł w kolejce po odbiór .Mam pytanie do dyr. firmy . CZY W FIRMIE EKK WAGON czas się zatrzymał ? i rozliczanie pracownika za prace jest jak za Komuny? Byłem w tej firmie kilka krotnie ,i mam wrazenie że czas się tam zatrzymał patrząc na wygląd wewnętrzyny biur, i hali pracowników fizycznych . O CO WKOŃCU SIE DBA W TEJ FIRMIE ?

sasquad
odpowiada  Stefan emeryt
6 lat temu

Pracownicy wiedzieli jaka jest sytuacja firmy i że ZUS nie jest odprowadzany. Wybór był prosty – albo płacimy ZUS albo ogłaszamy upadłość i wtedy wszyscy na bruk

PS
odpowiada  Stefan emeryt
6 lat temu

@sasquad ty jesteś jakimś po.ebem?

roman
6 lat temu

Panie Redaktorze, zgubił Pan jeszcze innych „inwestorów” !!!! Przed Świerczkiem byli jeszcze: pani Kosewska – syndyk i sprzedaż przez nią tzw. złomiarzom z ANTRY – Józef Grymel i synowie ! Zapomniał Pan, a to nie byli szwajcarzy czy słowacy, tylko nasi „kochani” rodacy z Rudy Śląskiej…… Za ich działalności to dopiero się działo !

27
0
Napisz co o tym sądziszx