Czy Ostrów będzie współpracować z Chinami?

Udostępnij
Tweet

List intencyjny o nawiązaniu przyjacielskiej współpracy między Ostrowem Wielkopolskim a dystryktem chińskiego miasta Chengdu stał się faktem. Dokument podczas oficjalnego spotkania w Warszawie podpisali: prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek oraz Ren Zhiyong, członek Stałego Komitetu Qingbaijiang, dystryktu miasta Chengdu będącego stolicą prowincji Syczuan. Podpisany list intencyjny to pierwszy krok do dalszego współdziałania między Ostrowem Wielkopolskim a dystryktem Chengdu.

+

– Bardzo się cieszę, że w imieniu Ostrowa Wielkopolskiego mogliśmy potwierdzić chęć współpracy z naszymi przyjaciółmi z Chin – podkreśla Beata Klimek, prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Są obszary, w których dostrzegamy podobieństwa w naszych dążeniach, a także szanse na osiągnięcie wzajemnych korzyści. Te podobieństwa to chociażby ważne znaczenie infrastruktury kolejowej, a także nacisk na szeroko pojęty rozwój. Ostrów Wielkopolski to ważny węzeł kolejowy oraz miasto położone w odległości około 100 km od Poznania, Wrocławia i Łodzi, do której z Chin przyjeżdża pociąg towarowy – właśnie z miasta Chengdu. Jeśli nasi partnerzy z Chin chcieliby rozwijać swój szlak kolejowy na zachód Europy, my chcielibyśmy zawczasu wiedzieć o takich planach i aktywnie promować walory naszego subregionu. M. in. temu służyć będzie podpisany list intencyjny, który otwiera drogę do dalszych rozmów i współpracy w takich dziedzinach jak inwestycje, handel czy logistyka –zauważa Beata Klimek.

Dystrykt Qingbaijiang, jak i całe miasto Chengdu to prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy w Państwie Środka. Rozwinięty przemysł i wysokie technologie m. in. w branżach elektronicznej i maszynowej, a także położenie na szlaku kolejowym do Europy – sprawiają, że jest on atrakcyjny pod względem poszukiwania współpracy i wymiany gospodarczej. Podpisany list intencyjny to pierwszy krok w tym kierunku.

– Niezmiernie cieszę się, że mogłem przyjechać na dzisiejsze spotkanie z Panią Prezydent. Od razu poczułem dużą otwartość ze strony Ostrowa i dlatego uważam, że to dobry zwiastun na samym początku naszej współpracy. Nasze miasta położone są w ważnych z punktu widzenia logistyki miejscach i niewykluczone, że w przyszłości będziemy zainteresowani wykorzystaniem tego faktu, rozwijając szlak kolejowy na zachód. Chciałbym w ogóle podkreślić, że Polska w tym kontekście odgrywa kluczową rolę w Europie. Możemy rozwijać nasze relacje handlowe, biznesowe, inwestycyjne, a także współpracę w innych – istotnych dla nas dziedzinach – powiedział Ren Zhiyong – członek Stałego Komitetu Qingbaijiang, Dystryktu Miasta Chengdu

CZYTAJ  W hali arena przeprowadzono chrzest

Zhiyoung podkreślał nakłady Chińczyków w terminal kolejowy w Kutnie a odległość do Ostrowa Wielkopolskiego ocenił jako relatywnie bliską. Prezydent miasta Beata Klimek zaleca jednak umiarkowany optymizm i wyjaśnia, że nowy Jedwabny Szlak przebiegający przez południową Wielkopolskę to wciąż jedna z wizji, wobec których nie podjęto żadnych rozstrzygnięć.

– Podpisanie listu intencyjnego nie wiąże się jeszcze z żadnymi zobowiązaniami co do konkretnych projektów. Jest to natomiast wyrażenie naszej pełnej gotowości do współpracy i naszego zainteresowania planami Chińczyków, które rozważane są w tym regionie i które za jakiś czas mogą przybrać konkretny kształt . Dlatego od samego początku chcemy w tym dialogu uczestniczyć i móc zabiegać o korzyści. Zależy nam również na promocji ofert i potencjału firm zlokalizowanych w naszym subregionie, jak i artykułów spożywczych, o których opowiadaliśmy Chińczykom tuż po podpisaniu listu intencyjnego. Deklarujemy pełną współpracę i zaangażowanie, dlatego zaprosiliśmy już naszych chińskich przyjaciół do Ostrowa Wielkopolskiego, aby móc dokładnie przedstawić nasze miasto, jego ofertę i potencjał – informuje prezydent miasta Beata Klimek.

W spotkaniu poświęconym podpisaniu listu intencyjnego o współpracy, oprócz przewodniczącego delegacji chińskiej, uczestniczyli również: Wang Xianghui, przedstawiciel dystryktu Qingbaijiang, Feng Xuan – zastępca dyrektora Komitetu Zarządzającego Międzynarodowym Portem Kolejowym w Chengdu oraz Feng Ya – zastępca dyrektora Biura Promocji Handlu i Inwestycji Qingbaijiang – dystryktu Miasta Chengdu.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jak idzie lepsze:
6 lat temu

Iluzja mity utopii fonia
Miała być druga Japonia
Co takie zdziwione miny ?
Idzie zmiana będą Chiny !

Zbawiciel wstaje z mroków cienia
Stolicę przeniosą do Lichenia
Niczym gwiazdeczka z Żoliborza
Świecić nam będzie jasna zorza

Posady fuchy swoim wreszcie
Jak u bratanków w Budapeszcie
Chuci folgować Tańce i picie
Pracą to sobie krzywdę zrobicie

Forsy
6 lat temu

Doszły mnie słuchy, że będą masowo importować do Ostrówka skośnookich seniorów bo nawet w Chinach wiedzą, że Ostrów to miasto seniorów.
Na wstępie, już na lotnisku mają dostać kartę seniora, całoroczny karnet do „aquaparku” na Olimpijską o nazwie „MORS”, kartę stałego klienta do świetlicy dla seniorów no i oczywiście karnet na żużel.
A prezydent BK ma witać naszych szanownych chińskich emerytów na Okęciu tradycyjnie chlebem i solą.
Przy czym podkreślam – takie chodzą słuchy na mieście …

20
0
Napisz co o tym sądziszx