Wybrano model elektrycznych autobusów

Miejski Zakład Komunikacji rozstrzygnął przetarg na dostawę czterech niskopodłogowych, autobusów elektrycznych. Jedynym oferentem na dostawę pojazdów oraz systemu do ładowania baterii trakcyjnych była firma Solaris Bus & Coach. Kwota, którą spółka przeznaczy na ten nowoczesny tabor to blisko 10 milionów złotych. Autobusy pojawią się w Ostrowie w grudniu tego roku, a ich użytkownicy będą mogli m.in. doładować sobie telefon lub skorzystać z darmowego Wi-Fi.

+

85 procent kwoty, którą spółka wyda na zakup elektrycznych Solaris Urbino 12 electric pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To część wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe. Dotyczy on unowocześnienia transportu miejskiego i innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza.

– Kwota, jaką szacowaliśmy na zakup tych autobusów to ponad 10 milionów złotych. Oferta złożona przez Solaris była o ponad 80 tysięcy niższa. Oznacza to pewną oszczędność, ponieważ wkład własny naszej spółki w ten projekt będzie niższy, niż pierwotnie szacowano – tłumaczy Bartosz Ziółkowski, prezes MZK.

12-metrowe, 3-drzwiowe autobusy będą mieć minimum 75 miejsc, w tym co najmniej 24 siedzących o pełnowymiarowych fotelach pasażerskich oraz minimum 5 miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Będą także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Co istotne, w naszych autobusach będą dwa miejsca na wózki inwalidzkie z pasami bezpieczeństwa. W większości pojazdów stosuje się jedno. Poza funkcją „przyklęku”, czyli obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, w autobusie będzie wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Przyciski „STOP” oznaczone będą brajlem – wymienia prezes MZK.

Poza takimi usprawnieniami w Solarisach zamontowane będą m.in. ładowarki USB.

– Podczas jazdy będzie można doładować sobie telefon, bądź tablet, a także skorzystać z darmowego Wi-Fi. To kolejne elementy, które mają zachęcić do wyboru komunikacji miejskiej w miejsce samochodów – tłumaczy Janusz Marczak, wiceprezes spółki. – W autobusach będzie także całopojazdowa klimatyzacja. Co ważne, po całonocnym ładowaniu, autobusy będą wyjeżdżać w trasę już nagrzane, co ma szczególne znaczenie zimą.

CZYTAJ  Zdał prawko i tego samego dnia spowodował wypadek

Pojazdy będą również wyposażone w dwa wewnętrzne monitory oraz monitoring zewnętrzny.

Poza dostarczeniem autobusów, wykonawca na własny koszt przeszkoli co najmniej 8 kierowców w zakresie obsługi pojazdów i systemu ładowania oraz 7 pracowników Stacji Obsługi MZK w zakresie obsługi i napraw. Wyposaży też spółkę w narzędzia specjalistyczne do naprawy i obsługi autobusów oraz urządzenia do diagnozowania układów pojazdu.

Projekt, poza zakupem elektrycznych autobusów, zakłada też inne działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.

– W ramach tego projektu w Ostrowie powstaną dwie stacje roweru miejskiego – w okolicach dworca PKP oraz Stadionu Miejskiego. Tę sieć chcemy następnie rozwijać, również z pieniędzy unijnych, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Obok stadionu powstanie również parking buforowy. Kolejnym naszym działaniem w tym zakresie będzie wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem drogowym, który pozwoli uzyskać dla jeżdżących autobusów efekt „zielonej fali” na sygnalizacjach świetlnych. W ramach projektu rozbudujemy i zmodernizujemy oświetlenie uliczne w osiedlach: Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie – wymienia Jakub Szczurek, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Warto dodać, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy również jest częścią omawianego projektu. Spółka jeszcze w tym roku doprowadzi własną linię kablową do MZK, aby zasilać ekologiczną energią autobusy elektryczne. Będzie to tak zwana zielona energia powstająca w wyniku spalania biomasy, a nie wegla, co również będzie miało pozytywny wpływ na ostrowskie powietrze.

Elektryczne autobusy pojawią się na ostrowskich ulicach w grudniu tego roku. Wcześniej, bo już w sierpniu, w taborze spółki jeździć będą trzy nowe autobusy z silnikiem diesla, które spełniać będą niskoemisyjną normę Euro 6. Otwarcie ofert w przetargu na te pojazdy nastąpi już 8 marca.

– Proces produkcyjny autobusów elektrycznych jest dłuższy, dlatego trafia do nas później – wyjaśnia Janusz Marczak.

Wszystkie nowe autobusy wyglądać będą jednakowo. Ich kolorystyka oparta będzie o nowe logo miasta.

Foto: www.solarisbus.com

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
?
7 lat temu

Ile będzie kosztować przyłącze z Ozc do MZK? Nie byłoby taniej ładować te autobusy w Ozc?

ciekawski4
7 lat temu

A poda ktoś cene wymiany takiego akumulatora ?? Czy to czasem nie będzie podobna kwota co zakup nowego Diesla?? Może ktoś kto sie zna,odpowiedzieć na to pytanie ??

czytelnik
odpowiada  ciekawski4
7 lat temu

Koszt akumulatora 40 kWh Li-ion, doliczając podatek VAT to około 28 000 zł. /w grudniu 2015 /ale do… osobówki elektrycznej! Do autobusu to ok.100tys.
Są wprowadzane baterie Metal-Air Ionic Liquid o 11 razy większej pojemności niż Li-ion i wtedy tylko i wyłącznie auta alektryczne będą miały racje bytu.Ale czy je Solaris oferuje?

Marian
7 lat temu

z tego darmowego Wi-Fi powinni zrezygnować, to była dobra opcja ale 6 lat temu, teraz w dobie tanich pakietów internetowych „darmowe Wi-Fi” jest całkowicie zbędnym bajerem

Urbaniak
7 lat temu

…bravo Ostrów za rozsadny wybór gratuluję Jarosław.

King
7 lat temu

Dlaczego nazwiska miejskich oficjeli są pogrubione? Ziółkowski i ta jego autostrada w pole, powinien już się nie lansowac.

Laus
7 lat temu

A w jaki sposób autobus miejski załaduje batarie, prąd nie bierze się przecież z powietrza? Ile trzeba w polskich warunkach spalić węgla w elektrowni, żeby wyprodukować wymagany prąd?

ANDY
7 lat temu

Można? Można…… Brawo dla firmy SOLARIS.
Dobra firma bo prywatna, gdyby była skarbu państwa to już by ją dawno misiewicze
zawładnęli i doprowadzili do bankructwa.

karol3414
odpowiada  ANDY
7 lat temu

Tak, Solaris to dobra firma, marzyłoby mi się żeby w końcu sami zajęli się nie tylko montażem ale też ważnymi podzespołami, jak np. silnik. Wiem że to trudne i chwała im za to, że się tak rozwinęli, ale fajnie by było w końcu móc powiedzieć, że te autobusy są naprawdę polskie, bo teraz te najważniejsze i co za tym idzie najdroższe elementy tych pojazdów kupowane są od zachodnich producentów.

PS
7 lat temu

Śmiech i kpina.”rozstrzygnięto przetarg przy jednym oferencie”co to za przetarg?Skoro wiedzieli że są jedynym oferentem to mogli powiedzieć 10mln za sztukę.A 2,5 mln za sztukę to i tak kwota z kosmosu.Z ekologią te autobusy mają tyle wspólnego co ja z hydrauliką.Wyprodukowanie,ekspluatacja,konserwacja i wymiana zużytych baterii jest dużo bardziej szkodliwa dla środowiska niż ekspluatacja diesli z silnikami w normie euro5.Należy również zwrócić uwagę na to,by naładować te autobusy trzeba korzystać z energii elektrycznej ,która w naszym kraju w 99,9%produkowana jest z węgla co też zatruwa środowisko.

Kat
odpowiada  PS
7 lat temu

Gosciu przestań pitolic bo uszy wiedną abnegacie techniczny i eksporcie od gumowych dydkow…buhaha Europa nowoczesna idzie w tym kierunku nawet jesli oalisz węglem jelopie do kwadratu. Sluszny wybór popieram wybor Solarisa.

oo
odpowiada  Kat
7 lat temu

do Kat.Na pewno wszyscy w domu zdrowi?Jesteś głupi jak but i wiem że ty masz i to duże pojęcie o gumowych dydkach,bo co wieczór masz przynajmniej pięć takich w swoim tyłku.

kefir
odpowiada  PS
7 lat temu

Masz rację. Nie przejmuj się opinią tego niżej speca od gumowych dydków. To się opłaca w cholerę taki zakup – tylko nie wiadomo komu. Tym którzy to finansują, czyli mieszkańcom, na pewno nie. Ktoś na tym nieźle pociągnie sianko.
Wszystkie te dotacje unijne to jest jeden gigantyczny przekręt. Dotacje mordują wolny rynek i zdrowy rozsądek. Gminy, powiaty się zadłużają, żeby tylko „korzystać z funduszy”. Te ich inwestycje czasami są sensowne, ale rzadko, przeważnie z dupy wzięte. Po to żeby się wykazać „realizacją projektów”. I oczywiście skasować pensyjkę i premię za te „realizacje”. Daj Boże niech szlag trafi UE jak najszybciej razem z ich funduszami za nasze pieniądze.

pietrek
7 lat temu

ziolek =PIS , matczak= PŁO , szczurus = SLD ale wyrazistość łączy koryto

ona
odpowiada  pietrek
7 lat temu

Napisz jeszcze 3 razy wasze ulubione słowo „lewactwo” i już dalej nie musisz makówki wytężać. Przecież jak napiszesz więcej – wcale nie znaczy ze masz coś więcej do powiedzenia. Nie zasmradzaj Forum debilu – marsz do Gazety Polskiej lub ojdyra!

Nowomir Słowak
odpowiada  ona
7 lat temu

Nikt cię o zdanie nie pytał feministyczna malpo z marszu sznat

ja
odpowiada  Nowomir Słowak
7 lat temu

Szowinista się znalazł che…che.. .Widać po godzinie wpisu że lubisz kloakę to idź i pracuj dalej jako szambelan.

żbik
7 lat temu

Zakup elektrycznych autobusów to kolejny przejaw braku umijętności gospodarowania pieniędzmi społecznymi, a jedynie chęć lansu i zaistnienia pewnych osób, których nie trzeba wymieniać.

Thunder
odpowiada  żbik
7 lat temu

I co jeszcze dodasz uczony w pismie faryzeuszu ….jakimi glupotami sie tu jeszcze podzielisz na forum ekspercie.

Piotr i Paweł
odpowiada  żbik
7 lat temu

Każda firma komunikacyjna w Wielkopolsce, która dostała się do WRPO kupuje autobusy albo elektryczne albo hybrydowe. Inaczej z UE nie dostalibyśmy ani grosza.

22
0
Napisz co o tym sądziszx