Wojskowa sztafeta

Udostępnij
Tweet

10 kwietnia z cmentarza w Spale wystartowała już po raz piąty Sztafeta Pamięci im. Generała Broni Tadeusza Buka. Po raz piąty odwiedziła Ostrów Wielkopolski. W środę 15 kwietnia członkowie sztafety zostali przywitani na rogatkach miasta przez ostrowskich maratończyków oraz na ostrowskim Rynku przez przedstawicieli władz miasta. W czwartek żołnierze wzięli udział w uroczystym apelu zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 11.

+

10 kwietnia o godz. 9.00 z miejsca gdzie znajduje się grób Generała, niedaleko stacjonującej 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, w której kilka lat pełnił służbę rozpoczęli swój bieg uczestnicy V Sztafety Pamięci im. Generała Broni Tadeusza Buka. Bieg zakończy się 24 kwietnia 2015 roku w Żaganiu podczas święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc.), w której generał Buk zaczynał służbę i otrzymał później szlify generalskie.

Żołnierze po drodze odwiedzą min.: Spałę, Zelów, Szadek, Błaszki, Ostrów Wielkopolski, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Sławę, Nową Sól i Żagań. Łącznie przebiegną prawie 500 km.

Głównym celem imprezy jest, poprzez bieganie oraz aktywny styl życia, utrwalać pamięć       o generale. Sztafeta ma także swój wymiar edukacyjny. Jej uczestnicy będą prowadzić pogadanki w szkołach i instytucjach, spotykać się z władzami i przedstawicielami stowarzyszeń. Dzięki temu przybliżą sylwetkę wielkiego polskiego dowódcy.

W Ostrowie uczestnicy sztafety zostali przywitani na rogatkach miasta przez maratończyków z Ostrowa, którzy dołączyli do biegu. Na ostrowskim Rynku uczestników Sztafety przywitała Ewa Matecka, zastępca prezydenta miasta.

W czwartek uczestnicy sztafety wzięli udział w uroczystym apelu zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 11. Biegaczy powitała Małgorzata Lubojańska, dyrektor szkoły. Na apelu obecna była także Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, która wręczyła biegaczom miejskie upominki.

To znakomity sposób, by okazać szacunek i pamięć osobom, których nie ma już wśród nas. Bez waśni i kłótni. Zamiast tego żołnierze pojawiają się w kolejnych miastach i miejscowościach, by uczcić pamięć swojego dowódcy. Uczestnicy Sztafety są w Ostrowie już po raz piąty i bardzo chcielibyśmy gościć ich również w kolejnych latach – mówiła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, która otrzymała od żołnierzy pamiątkowy medal oraz koszulkę.

Podczas spotkania uczniowie szkoły przedstawili program artystyczny dotyczący zdrowego odżywiania i ruchu promujący akcję „Stop zwolnieniom z WF-u”, a kapitan Tomasz Siemion przybliżył uczniom postać generała Tadeusza Buka. Informacje na temat działań polskich żołnierzy w akcjach militarnych na całym świecie przedstawiła dr Anna Pastorek, przedstawiciel Centrum Weterana Działań Poza Granicami Kraju.

W skład Sztafety weszli: kapitan Tomasz Siemion, podporucznik Michał Sasinowski, starszy chorąży sztabowy Wojciech Ziółkowski, starszy chorąży sztabowy Mirosław Stachowski, sierżant Krzysztof Jaworski, kapral Aneta Czekan, starszy szeregowy Przemysł Rachtan.

Po uroczystym apelu żołnierze wyruszyli w trasę do kolejnego punktu Sztafety.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx