OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
STAL S.A. alarmuje o przyszłość klubu. Czy zarząd zbyt wcześnie wydał pieniądze, których jeszcze nie miał?

STAL S.A. alarmuje o przyszłość klubu. Czy zarząd zbyt wcześnie wydał pieniądze, których jeszcze nie miał?

Opublikowane przez STAL S.A. oświadczenie wywołało spore poruszenie wśród kibiców. Zarząd klubu przekonuje, że brak dodatkowych środków z budżetu miasta może zagrozić występom drużyny w sezonie 2026/2027. Jednak treść komunikatu rodzi również pytania o odpowiedzialność za zarządzanie finansami klubu.

W oświadczeniu klub informuje, że jeszcze przed podjęciem decyzji przez Radę Miejską rozpoczął budowę zespołu na nowy sezon. Jak czytamy, podpisano kontrakty z zawodnikami, prowadzono rozmowy transferowe oraz – co szczególnie istotne – „zaciągnięto zobowiązania organizacyjne i finansowe”, kierując się przekonaniem, że wieloletnia współpraca z Miastem będzie kontynuowana.

To właśnie ten fragment budzi największe wątpliwości. Trudno nie zadać pytania, dlaczego profesjonalna spółka akcyjna zdecydowała się na podejmowanie zobowiązań finansowych bez posiadania pisemnych gwarancji otrzymania środków publicznych. W biznesie, podobnie jak w sporcie zawodowym, planowanie budżetu w oparciu o oczekiwania, a nie zawarte umowy, wiąże się z dużym ryzykiem.

1,5 miliona jako „podstawa funkcjonowania”?

Zarząd STAL S.A. przekonuje, że brak środków, które miały zostać rozdysponowane po ostatniej sesji Rady Miejskiej, stawia pod znakiem zapytania udział drużyny w rozgrywkach.

Warto jednak przypomnieć, że chodzi o pulę 1,5 mln zł, która miała zostać podzielona pomiędzy różne ostrowskie kluby sportowe. Oznacza to, że do STAL S.A. trafiłaby jedynie część tej kwoty, a nie całe 1,5 mln zł.

Jednocześnie należy dodać, że w samym 2026 roku miasto przeznaczyło już około 6 mln zł na finansowanie ostrowskich klubów sportowych. W tym kontekście zaskakuje stwierdzenie zawarte w oświadczeniu, z którego wynika, że właśnie kolejna transza środków – będąca jedynie częścią z planowanych 1,5 mln zł – miała stanowić podstawę funkcjonowania męskiej drużyny koszykarskiej.

Jeżeli rzeczywiście brak tej części finansowania uniemożliwia udział zespołu w rozgrywkach, pojawia się pytanie o konstrukcję całego budżetu klubu oraz stopień jego uzależnienia od miejskich pieniędzy.

CZYTAJ  Co robić w weekend? W Ostrowie Wielkopolskim nie będzie czasu na nudę! (26-27-28 czerwca)

Klub apeluje do radnych

W dalszej części oświadczenia STAL S.A. apeluje do radnych o pilne podjęcie rozmów i wypracowanie rozwiązania, które pozwoli utrzymać seniorską koszykówkę na najwyższym poziomie w Ostrowie Wielkopolskim. Zarząd ostrzega również, że każdy kolejny dzień niepewności utrudnia kompletowanie składu i może doprowadzić do rezygnacji z udziału w rozgrywkach sezonu 2026/2027.

Nie ulega wątpliwości, że ewentualne wycofanie zespołu byłoby ogromnym ciosem dla kibiców i całego ostrowskiego środowiska koszykarskiego. Jednocześnie trudno pominąć fakt, że sam klub przyznaje się do podejmowania zobowiązań finansowych bez wcześniejszego zapewnienia sobie formalnych gwarancji finansowania. To okoliczność, która z pewnością stanie się przedmiotem publicznej dyskusji, niezależnie od dalszych decyzji miasta.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
6 komentarzy
Olgierd
28 minut temu

Od kiedy prywatne kluby sportowe są utrzymywane z publicznych pieniędzy????

Maks
50 minut temu

Zmniejszyć wypłaty o połowę radnym i pani prezydent i przekazać wtedy środki na sport zresztą większość radnych w Ostrowie wielkopolskim to emeryci

Tomix
odpowiada  Maks
19 minut temu

na sport czy na ludzi którzy żyrują na tym sporcie……???mieszkańcy mają płacić na garstkę ludzi biegających za piłką???niech się wezmą do uczciwej pracy….i sami odkładają na przyjemności….

Ja
56 minut temu

Dlaczego miasto ma finansować prywatne spółki ?? Wyjątkowo mądrze radni zrobili i wkoncu postawili się carycy roztwaniajacej miejskie pieniądze niech idą do Krasińskiego tyle nakradł to może im dołożyć

Dario
1 godzina temu

Mało to było nie porozumień wokół klubu . Klub jest spółką ? Jeżeli tak nie powinni dostać pieniędzy miejskich. Pieniądze, które ma urząd miasta to są pienidze mieszkańców.

Ostrowiak
2 godzin temu

Może wystarczyłoby troszkę obniżyć swoje wynagrodzenia i już będą pieniądze na wyjazdy,nooo chyba że to jest tak odpowiedzialne zadanie prowadzic klub że takie kwoty muszą otrzymywać to i planować powinni umieć,wystarczy nie dzielić skóry na niedźwiedziu
Koszykówka zawodowa to i trzeba samemu ruszyć się i pozyskać nowych sponsorów

6
0
Napisz co o tym sądziszx
×