Jest decyzja w sprawie stadionu lekkoatletycznego

To będzie jedna z największych inwestycji sportowych w historii Ostrowa Wielkopolskiego. Rusza kompleksowa modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Kusocińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Potrwa 20 miesięcy i kosztować będzie niebagatelną kwotę ponad 28 milionów złotych. Miasto na tę inwestycję pozyskało 12 milionów złotych dofinansowania. Dziś na stadionie, prezydent miasta Beata Klimek podpisała umowę z wykonawcą. Spełnia się tym samym kolejne inwestycyjne marzenie.

11 lipca 2023 roku, to data, która zapewne zapisze się na kartach historii Ostrowa Wielkopolskiego. Na tę inwestycję czekało kilka pokoleń wychowanków Klubu Sportowego Stal LA oraz młodych piłkarzy Centry. To również jedno z priorytetowych zadań obecnych władz miasta, na czele z prezydent Beatą Klimek.

– Modernizacja stadionu przy ulicy Kusocińskiego jest spełnieniem marzeń. To kolejny, szósty sportowy obiekt, któremu chcemy przywrócić świetność. Stadion Miejski, basen “Olimpijska”, “Za parowozownią” to niemal zupełnie nowe miejsca. Do tego mamy nową 3MK Arenę Ostrów i Lodowisko Miejskie. To punkty, które cieszą się ogromną popularnością. Mam nadzieję, że stadion, z którego korzystają nasi lekkoatleci i piłkarze również będzie takim miejscem. Na tę inwestycję pozyskaliśmy 12 milionów złotych. Powstanie tu stadion godny naszych mistrzów! – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Dziś stadion przy Kusocińskiego daleki jest od ideału. Modernizacja będzie zatem bardzo gruntowna. Jak zapowiada Mikołaj Kostka, z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego każdy element tego obiektu będzie nowy, bo wymaga tego ten bardzo zdegradowany przez dziesięciolecia stadion.

– Przede wszystkim obiekt spełni oczekiwania lekkoatletów i piłkarskiej Centry. Powstanie tutaj pełnowymiarowe boisko o wymiarach 60×100 metrów. Boisko będzie mieć instalacje odwadniającą i nawadniającą. Nie zabraknie infrastruktury towarzyszącej, w tym między innymi oświetlenia boiska. Jeśli chodzi o część poświęconą lekkoatletom tutaj zakres prac będzie dużo szerszy. Kluczowym elementem tej inwestycji będzie 5-torowa bieżnia o długości 400 metrów o nawierzchni poliuretanowej oraz budynek zaplecza sportowego wraz z trybunami – tłumaczy Mikołaj Kostka, z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Kierowca zawodowy oszukiwał

Budynek będzie miał dwie kondygnacje. Zaprojektowany został w kształcie litery L. Postanie wzdłuż stadionu. Dzięki niemu młodzi sportowcy będą mogli trenować przez cały rok, bez względu na pogodę. To właśnie w tym budynku wybudowana zostanie między innymi tzw. bieżnia rozbiegowa o długości 100 metrów. Dodatkowo będą szatnie wraz z zapleczem sanitarnym, osobne dla Centry i lekkoatletów. Powstanie jadalnia, sala konferencyjna, sala do ćwiczeń, rehabilitacji, siłownie, biuro zawodów. Lekkoatleci zgodnie podkreślają, że to dla nich inwestycja strategiczna. Dzięki niej zmieni się całkowicie przygotowanie zawodników. Jedno jest pewne – spełnia się największe marzenie KS Stal „LA”.

– Jestem wniebowzięta. Tyle czasu spędziliśmy w tych bardzo ciężkich warunkach, szczególnie zimą, kiedy na zewnątrz temperatura była minusowa, padał śnieg, a my nie mieliśmy gdzie trenować. Teraz nareszcie będziemy mieć super warunki. Bardzo się cieszę i już nie mogę się doczekać otwarcia – mówi Olga Szlachta, utytułowana zawodniczka KS STAL „LA” w Ostrowie Wielkopolskim.

– Po zakończonej modernizacji tak naprawdę będziemy mieć jedne z najlepszych warunków w Wielkopolsce, a nawet w Polsce. Nie będziemy musieli się już o nic martwić. Myślę, że to w znacznym stopniu wpłynie na wyniki sportowe. Już pokazaliśmy, że w trudnych warunkach potrafimy zdobywać medale, a teraz gdy będziemy mieć warunki na tak wysokim poziomie, to myślę, że tych medali będzie jeszcze więcej. Najbardziej cieszę się z krytej bieżni w hali, bo jednak te przygotowania zimą są dla nas najtrudniejsze – dodaje Patryk Wykrota, utytułowany zawodnik KS STAL „LA” w Ostrowie Wielkopolskim.

W ramach inwestycji powstanie także skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do rzutu młotem i dyskiem, skocznia do skoku wzwyż i rzutu oszczepem . Będzie też trybuna na 500 miejsc, zarówno dla gości jak i gospodarzy. Po zakończonym remoncie stadion będzie spełniał kategorię VA Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Taka kategoria oznacza, że na obiekcie mogą być rozgrywane zawody sportowe mistrzostw Polski czy mityngów ogólnopolskich. Modernizacja potrwa 20 miesięcy. Przetarg w formule Zaprojektuj – Wybuduj wygrało warszawsko – ostrowskie Konsorcjum Gardenia Sport.

CZYTAJ  Zażądali 4500 dokumentów od OZC

– Jestem niezwykle z tej inwestycji, i bardzo się cieszę z takich dni jak dzisiaj. Jestem także niezwykle dumna z pracy, którą na rzecz sportowego Ostrowa Wielkopolskiego wykonaliśmy. Kiedyś sportowcom, którzy tutaj trenują, a więc piłkarzom z Centry oraz lekkoatletom, powiedziałam, że dotrzymuję słowa, i ten dzisiejszy dzień jest tego potwierdzeniem. Już za 20 miesięcy ten zdegradowany obecnie obiekt, który jest w fatalnym stanie i tak naprawdę nie nadają się nawet do treningu będzie jednym z piękniejszych obiektów w Polsce – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Dziś z obiektu przy ulicy Kusocińskiego korzystają dwa ostrowskie kluby: KS STAL „LA” oraz KP Centra 1946. W każdym z nich trenuje 160 zawodników. Stadion powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku. Od tego czasu nie przechodził tak gruntownej modernizacji. Remont kosztować będzie ponad 28 milionów złotych. Miasto na tę inwestycję z sukcesem pozyskało 12 mln złotych z Rządowego Programu Polski Ład.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: wiceprezydenci Mikołaj Kostka oraz Sebastian Górski, przedstawiciele klubów – KS STAL „LA” trenerzy Marek Walczak, Michał Walczak oraz Kamila Grzegorowska oraz zawodnicy Olga Szlachta, Dagmara Adamcio, Patryk Wykrota, Grzegorz Muss prezes KP Centra 1946, Dariusz Gołdyn wiceprezes KP Centra 1946 wraz z zawodnikami Dawidem, Jakubem i Aleksandrem. Obecni byli również przedstawiciele wykonawcy na czele z Tomaszem Biernatem prezesem Gardenia Sport Sp. oraz współwłaściciele Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Stanisław Pułkownik oraz Henryk Szulc.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

65 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rondowy
7 miesięcy temu

wiecej ROND ! to miasto potrzebuje większej ilości rond !!!

Młody
8 miesięcy temu

W Ostrowie potrzeba gospodarza, który będzie umiał ogarnąć to co dla ludzi jest ważne czyli infrastruktura, miejsca pracy dobrze płatne, edukacja. Patrząc na nasze miasto to widzimy tylko seniorów i sport a gdzie pozostałe dziedziny życia miasta. Leżą i kwiczą.

66666
9 miesięcy temu

Czyli szykują się nam kolejne podwyżki bo miasto już i tak mega zadłużone. Czemu nie zrobią u nas bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców jak zrobiono to choćby u naszych sąsiadów w Kaliszu? Czemu znajdują się pieniądze na takie fanaberie dla kilku osób, a reszta leży i kwiczy. Kiedy remonty ulic i chodników? Kiedy jakieś sprzątanie miasta? Kiedy jakieś inwestycje dające prace? NIC TU NIE MA i z takim podejściem władz NIC W OSTROWIE NIE BĘDZIE!!!

Ja obywatel
odpowiada  66666
8 miesięcy temu

To jest kpina tylko sport i sport w tym mieście. Tak naprawdę ilu ostrowian uprawia ten sport? a z dróg i chodników korzystamy wszyscy. Czas na zmiany władzy w Ostrowie!!!!!!!!!!!!!!

sportowiec
odpowiada  66666
8 miesięcy temu

Dlatego tak jest bo pani prezydent chce przeciąć wstęgę przed wyborami a to że z tego obiektu będzie korzystało parę osób a koszty poniesiemy wszyscy liczone w grubych milionach, to się nie liczy.

Mario
9 miesięcy temu

Stadion potrzebny jak TUTCE majtki. Lepiej drogi róbcie w tej dziurze bo nie da się tu jeździć!!!!

You
9 miesięcy temu

Masz rację z tą windą. Ale to sprawa pkp.

Nawet w Pabianicach jest. A u nas trza dźwigać walizy
Porażka

Szkoda kasy
9 miesięcy temu

Windy na Dworcu PKP zróbcie rządzące Ostrowem POpaprańcy.N a schodach na perony,z bagażem , można się zabić.WIĘKSZOŚCI Ostrowian ,ten stadion WISI.MARNOTRAWICIE MILIONY.Może lody przy okazji ktoś kręci na tym. Bo OKAZJA jest bez wątpienia.

PKS
odpowiada  Szkoda kasy
9 miesięcy temu

Oczywiście miasto może wnioskować, ale za budynek dworca odpowiada PKP.

Jan
odpowiada  Szkoda kasy
9 miesięcy temu

Kolejny kxxtyn sugerujący, że Ostrowem rządzi PO. To rządzi pani Klimek, sama swoja, przyjazna dla PiS i lewicy. nieważne, że chodniki coraz bardziej garbate, ze po każdym większym deszczu zalewa woda nowo modernizowane budynki, Nie ważne w końcu, ze dziury w ulicach coraz większe, a nowo wybudowane bloki mieszkalne, ze względów „oszczędnościowych” zaczynają się po roku zapadać.. Ważne, żeby w trzeci stadion wpompować 16 milionów z budżetu.

xyz
9 miesięcy temu

dla pytających, przetarg wygrało:
Konsorcjum firm:
Gardenia Sport Sp. z o.o. – Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o.
LIDER:
Gardenia Sport Sp. z o.o.
ul. Kłobucka 13
02-699 Warszawa
PARTNER:
Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o.
ul. Staroprzygodzka 117
63-400 Ostrów Wielkopolski

ex ostrowianka
9 miesięcy temu

Naprawdę to jest najpotrzebniejszy wydatek dla miasta w chwili obecnej? Wyjechałam z Ostrowa kilka lat temu i za każdym razem jak tu przyjeżdżam płakać mi się chce. Opustoszałe lokale, zaśmiecone centrum. Ludzi coraz mniej, a coraz więcej aut. Upadające kluby, firmy. Sami emeryci na ulicach. Wszędzie zaniedbane podwórka, krzywe chodniki i dziurawe ulice. Kiedyś Ostrów żył, był wesoły. Teraz to obraz nędzy i rozpaczy. Wszyscy znajomi stąd uciekli nawet nie ma się z kim spotkać. Kiedyś tu był jakiś przemysł teraz kompletnie nic. Zburzyli także browar i mają robić market. To jest jakaś porażka. Nigdy tu nie wrócę bo po prostu nie ma do czego. Ostrów nie zachęca, nie przyciąga. Czemu ktoś miałby tu zostać? Przecież tu nie ma ani kultury, ani uczelni wyższych ani rozrywki (plus że w końcu 4salowe kino otworzyli bo to też przez lata była porażka). Co można studiować w Ostrowie? Gdzie potem tu pracować? Brakuje tu naprawdę wszystkiego. Jak przywiozłam tu pierwszy raz mojego chłopaka to skomentował to prosto „dziura”. Niestety taka prawda i takie realia. Brakuje tu chyba pomysłu i dobrego gospodarza. Miasto ma potencjał, dobre położenie obok większy Kalisz, gdzie można skoczyć do filharmonii, teatru, popływać rowerkami wodnymi na rzece, do aquaparku czy do dobrej knajpy. Ale niestety w ogóle tego nie wykorzystuje. Czemu nie dba się w Ostrowie o kamienice? Opustoszałe, powybijane szyby, puste witryny i sypiący się tynk.. ech

Mateusz
odpowiada  ex ostrowianka
9 miesięcy temu

generalnie czytając wpis – dobrze że wyjechałaś. Ja i moja rodzina czujemy się w Ostrowie wyśmienicie i mamy wszystko co potrzeba do życia dla średniej klasy rodziny. A stadion tak jak i inne inwestycje ostatnich lat są nowoczesnymi obiektami które dają możliwość realizacji pasji dla naszych dzieci.

Ostrowianin
odpowiada  ex ostrowianka
9 miesięcy temu

Do dobrej knajpy to ludzie z Kalisza do nas przyjeżdżają. Skąd twój chłopak pochodzi. Jeżeli z miasta powyżej 100 tys. to nie zrobił odkrycia, że dziura? Ile wg ciebie miast o podobnej wielkości funkcjonuje dużo lepiej. Tylko nie porównuj nas do Lubina, Bełchatowa czy innych bogatych miast powiatowych. Nawet byłe miasta wojewódzkie z Wielkopolski narzekają na odpływ ludności i stagnację. Konin miał ponad 84 tys. a teraz niewiele więcej od Ostrowa, ok 74 tys. Kalisz też traci mieszkańców, a jego bliskie położenie nie jest zaletą a raczej wadą. Wiele instytucji i inwestycji lokuje się tam bo to byłe miasto woj. i jednak większe. gdyby nie sąsiad bylibyśmy pewnie kiedyś miastem wojewódzkim, bo zostawały nim o wiele mniejsze miasta, które dzięki temu bardzo się rozwinęły. Browar nie działa wiele lat i nie był miejski, wiec o co hałas. Masz pieniądze trzeba było zainwestować, samorząd nie jest w stanie zrobić wszystkiego. I na koniec pytanie, jeżeli jest tak bardzo źle, to dla kogo buduje się tyle mieszkań, dla emerytów i rencistów?

Wika
odpowiada  Ostrowianin
9 miesięcy temu

Ostrowianin, jedź do Kalisza do Calisia One przy Hiltonie. Polecam Ci choćby „Chleb i Wino” albo „Modo Pazzo” – restauracje na prawdziwie światowym poziomie, których u nas niestety nie ma bo u nas Hiltony itd. nie powstają 🙁

jogi
odpowiada  Wika
8 miesięcy temu

A ceny na jakim poziomie. Narzekanie, że u nas nie ma firm, słabe zarobki, ciekawe kogo stać na taki światowy poziom. Tu chodzi o dobre ale też dostępne do przeciętniaka.

Elmo
odpowiada  Ostrowianin
9 miesięcy temu

Z tą dużą liczbą budowanych mieszkań w Ostrowie to byłbym ostrożny. Jeśli chodzi o mieszkania oddane do użytku w 2022 roku, w Ostrowie oddano ich wg. GUSU 127.
Dla porównania w innych miastach:
Kalisz 517
Koszalin 538
Słupsk 280
Płock 439
Opole 881
Konin 278
Radom 986
Kołobrzeg 681
Elbląg 566
Piła 396
Gorzów Wlkp. 522

Stalowy
odpowiada  Elmo
8 miesięcy temu

Nie wiem skąd te dane o mieszkaniach oddanych do użytkowania ale wg GUS w 2022 roku w powiecie ostrowskim oddano ich do użytkowania 899 (drugie miejsce po Poznaniu) w Wielkopolsce. W tym roku po maju to już 388 mieszkań oddanych do użytkowania. Akurat Kalisz w tych statystykach wypada słabo. Dodatkowo Kalisz wyludnia się duzo szybciej niż Ostrów.

Kasik
odpowiada  Stalowy
8 miesięcy temu

Stalowy- ale sam Ostrów oddał 127. Nie interesuje nas powiat czyli sąsiednie miejscowości. w granicach miasta mieszkań malutko i ostrów się wyludnia i starzeje. Dziś oficjalnie mamy 66 tys. mieszkańców, a pewnie realnie będzie to z 50 tys.

Stalowy
odpowiada  Kasik
8 miesięcy temu

127 mieszkań w Ostrowie na 900 w powiecie nie wydaje mi się realne chyba, że nagle Raszków Odolanów itd zaczął rozwijać się w tempie Warszawy😀. Sprawdziłem dostępne dane za 2021 rok i w Ostrowie na 10 000 mieszkańców oddano więcej mieszkań niż w Kaliszu. Ja z kolei widzę dużo osób, które przyjechały do Ostrowa z innych regionów Polski i stąd może spadek liczby mieszkańców w Ostrowie jest relatywnie mały. Poza tym kupno działki budowlanej w granicach miasta w rozsądnej cenie graniczy z cudem.

Stalowy
odpowiada  Kasik
8 miesięcy temu

Z ciekawości sprawdziłem sobie dane GUS za 2022 rok i Ostrów gmina miejska w 2022 roku oddała do użytkowania 409 mieszkań. 127 dotyczy gminy wiejskiej Ostrów Wlkp. Chyba nie jesteś z Ostrowa skoro nie rozróżniasz tych dwóch jednostek, a przeglądasz szczegółowe dane statystyczne. Dla porównania Gniezno oddalo 200 mieszkań, Piła 378, Kalisz 516, Konin 286. Ostrów w tej statystyce wygląda bardzo dobrze, zresztą wystarczy spojrzeć na ilość rozpoczętych budow. Teza Ostrów się zwija, a Kalisz kwitnie nie jest zatem prawdziwa.

Ostrowianin
odpowiada  Elmo
8 miesięcy temu

nie sprawdzałem danych, ale bardziej obiektywna byłaby statystyka kilku lat, a nie tylko roku. Poza tym moja uwaga dotyczy wielu wpisów, które sugerują, że w Ostrowie nikt nie chce mieszkać, wszyscy uciekają, zostają tylko seniorzy. Chyba jednak nie

aga
odpowiada  Ostrowianin
8 miesięcy temu

Zobacz ile jest pustostanów w centrum. Ostrów się wyludnia na potęge. Ludzie kupują mieszkania inwestycyjne ale stąd uciekają. Na samej kaliskiej przy Rynku multum pustych mieszkań.

Stalowy
odpowiada  aga
8 miesięcy temu

Kalisz wyludnia się szybciej i podobnie jak w calejj Polsce w miastach tej wielkości w centrum jest pełno pustostanów. Konin, Piła również wyludniają się szybciej niż Ostrów. Patrząc na statystyki za kilka lat Ostrów może być trzecim miastem w Wielkopolsce pod względem liczby mieszkańców, bo inne miasta wyludniają się szybciej niż my. Poza tym Ostrów ma bardzo małe granice administracyjne miasta niezmieniane od 50 lat. Kalisz powiększał się w tym czasie parokrotnie. Gdyby Ostrów wchłonął bezpośrednio graniczące miejscowości np Zacharzew to różnica na korzyść Kalisza byłaby naprawdę niewielka.

Ostrowiak
9 miesięcy temu

Tak mnie zastanawia jeden problem, Wyjaśnię o co chodzi. Teren stadionu przez lata został okrojony przez kierownictwo K.S. Stali które sprzedażą terenów ratowało budżet i swoje pensje. Na obecnym terenie karkołomną wręcz rzeczą jest zaprojektowanie pełnowartościowego stadionu lekkoatletycznego, boiska piłkarskiego, hali ze stumetrowa bieżnią, trybun. sanitariatów i szatni oraz zaplecza dwóch klubów. Czy nie lepiej byłoby przenieść stadion w nową lokalizację i projektować go bez ograniczeń terenowych? Np. na drugą stronę al. Słowackiego obok przedszkola?

65
0
Napisz co o tym sądziszx