Dożynki z europejskim folklorem

Udostępnij
Tweet

VI Swojskie Spotkanie z Folklorem odbywające się w Skrzebowej i Moszczance towarzyszyły w tym roku gminnym obchodom Święta Plonów. Startujące w przeglądzie zagraniczne zespoły miały okazję podziwiać polski obrzęd dożynkowy.

+

Uroczystość Święta Plonów w Gminie Raszków w niedzielę, 7 sierpnia 2016r. rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Skrzebowej, gdzie starostowie dożynek: Dariusz Dera i Arleta Maciak wraz z sołtysami, „Swojakami”, gośćmi z zagranicy i mieszkańcami podziękowali Bogu za tegoroczne plony. Ks. prob. Rafał Kryś poświęcił tradycyjny wieniec dożynkowy oraz chleb, którym zostali poczęstowani uczestnicy nabożeństwa. Po nabożeństwie wszyscy przeszli korowodem na boiska sportowe, gdzie rozpoczęła się część artystyczna uroczystości. Obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”, po czym odśpiewane zostały przyśpiewki dla gości i gospodarzy oraz rozdano wiązanki z tegorocznych zbóż.

zdjecie

Po części dożynkowej rozpoczęły się prezentacje w ramach VI Swojskich Spotkań z Folklorem oraz Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Największym zainteresowaniem cieszyły się występy gości z zagranicy: Zespołu Tańca Ludowego „Maros” z Mako (Węgry) oraz reprezentantów gruzińskiego zespołu „Mertskhali”. Udział wzięli także: Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok”, Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego, zespoły śpiewacze: „Lutogniewiacy” i „Wróżewianki” a także Zespół i Kapela z Kociny, które na koniec uroczystości poprowadziły „potańcówkę”.

zdjecie

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć atrakcyjnych stoisk z rękodziełem, kulinariami i regionalnymi zbiorami.

– „Miłośnicy rzemiosła ludowego mogli podziwiać wyroby z wikliny, słomy i bibuły, hafty i inne wytwory prezentowane w ramach targów sztuki ludowej. Można było nabyć lokalne publikacje a także otrzymać odnowioną wersję questu „Tajemne ruiny i podziemne przejście”. Wiele atrakcji czekało na dzieci. W loterii fantowej wygrać można było ponad sto cennych nagród” – informuje Karol Marszał, ze Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Pawła Rajskiego – Starosty Ostrowskiego oraz Jacka Bartczaka – burmistrza Gminy i Miasta Raszków. Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa we współpracy z kaliskim Centrum Kultury i Sztuki, KGW i OSP z Moszczanki i Skrzebowej. Wsparcia finansowego bądź rzeczowego udzielili: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Ostrowski, Gmina i Miasto Raszków, „Weko” Polska Sp. z o.o., Eurotrader123 – Przedstawiciele Handlowi, Bank Spółdzielczy w Raszkowie, Przetwórstwo Mięsne „Franka”, „Elzbych” z Moszczanki, Sklep Spożywczy Jarosław Wachowiak, „Eko-Kar” w Raszkowie oraz Litex-Promo z Ostrowa Wielkopolskiego.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do marlen
7 lat temu

Zazdrość to choroba, lepiej coś dobrego zrobić. Na przykład odwiedzić lekarza.

marlen
7 lat temu

swiety roki ktoremu pani biustem z racji wzrostu przykrywa czolo i jacus placus ktory nalezy zawsze do partii ktora ma najlepsze notowania co za fachowcy rzadza gmina raszkow?

Fiutpol
7 lat temu

Najbardziej mi się podoba nazwa firmy „Elzybych”.

Nauczyciel
7 lat temu

Nie ważny nabór, nie ważne przyczyny „nieznane” kiepskiego naboru. Ważne, że wiła wianki i rzucała je do falującej wody. Człowiek bez charakteru i kręgosłupa moralnego. Palant który nigdy nie miał swojego zdania i nigdy nie powinien zostać dyrektorem, no chyba że w PGR, czyli w Państwowym Gospodarstwie Rolnym za komuny!

DORZYNAJĄ ,KOGO?
7 lat temu

Kogo na tych dożynkach DORZYNAJĄ? Bo rolników tu nie ma są tylko chałturnicy.

5
0
Napisz co o tym sądziszx