Jedna impreza dziennie przez cały rok

Ubiegły rok był bardzo pracowity dla Ostrowskiego Centrum Kultury – instytucja zorganizowała 366 imprez, co statystycznie daje jedną imprezę dziennie. Większość z tych imprez to imprezy organizowane lub współorganizowane przez OCK.

+

Ostrowskie Centrum Kultury ma w swoim dorobku wiele imprez cyklicznych – począwszy od Wielkiego Koncertu Noworocznego po Gwiazdkę z Bluesem, która zamyka rok kalendarzowy. Początek roku to także Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który organizowany jest siłą ostrowskich artystów, aby zbierać pieniądze, a nie je wydawać. To sprawdza się od lat. Ubiegły rok to także 27. Międzynarodowy Przegląd „Wszyscy Śpiewamy na Rockowo”, w którym od kilku już lat uczestniczą także zespoły z partnerskiego miasta Nordhausen. W ramach ubiegłorocznej „Nocy w teatrze” zaprezentowano nie tylko dokonania ostrowskich pracowni teatralnych, ale także sztukę na podstawie poezji Wisławy Szymborskiej, a w rolach głównych wystąpiły Joanna Żółkowska oraz Paulina Holtz. 3. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy to wizyta w Ostrowie Wielkopolskim Roberta Więckiewicza oraz pozyskanie do współpracy Pawła Sztompke, jednego z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy radiowych i muzycznych w naszym kraju. W ubiegłym roku po raz drugi zorganizowano również festiwal poświęcony kulturze, tradycji i historii narodu żydowskiego „Mazel Tov”.

Oprócz starych, sprawdzonych formatów, OCK pokusił się również o organizację nowego przedsięwzięcia, jakim był projekt „Ostrów Artystów”. Impreza odbywała się na przestrzeni pół roku – od czerwca do grudnia, a w jej ramach organizowano wernisaże, koncerty, spotkania, rozmowy oraz dysputy z udziałem ostrowskich artystów – zarówno tych bardziej zaangażowanych i znanych, jak i tych, którzy tworzą do szuflady.

– Nową inicjatywą jest także powołanie pracowni teatralnej adresowanej do ludzi dorosłych – mówi Sebastian Górski, dyrektor OCK. – Jej uczestnicy to w większości ludzie, którzy nie mieli wcześniej styczności ze sceną, ale mieli potrzebę, aby się spotkać i wspólnie coś zrobić. Pracownia wystawiła już jedną sztukę i pracuje nad kolejną.

Nowością podczas akcji letniej był projekt „Literatura jest zawsze na miejscu”. W wakacyjne czwartki OCK prezentował największych autorów literatury polskiej, a prezentacji tych dzieł towarzyszyły zawsze dyskusja na temat tego, co zostało przeczytane.

CZYTAJ  Straż pożarna została wezwana do potrąconego zwierzątka

Ostrowskie Centrum Kultury nie zamyka się na artystów lokalnych. W ramach festiwalu „Wszystko jest poezją” odbył się suplement i premiera musicalu Teatru Piosenki pod dyrekcją Adama Wasieli „Gdy się wierzyło w sny”. W Forum Synagoga odbył się również koncert muzyki wielkopostnej przygotowany przez Andrzeja Henryka Bączyka oraz koncert zespołu „U Studni”, który poprzez udział Oli Kiełb i Wojciecha Czemplika również można nazwać ostrowskim.

Stałym rezydentem Małej Sceny jest Mariusz Czelny, który prezentuje muzykę elektroniczną. Ta propozycja znalazła już grono stałych odbiorców i koncerty zaczęły odbywać się regularnie.

Ostrowskie Centrum Kultury zorganizowało w ubiegłym roku również dwadzieścia wystaw – dwanaście w Galerii PIK oraz osiem w Forum Synagoga. Na stałe prezentowana jest również wystawa prac Piotra Łopatki.

Działalność Forum Synagoga to również wiele projektów ze spotkaniami „Szuflada”, jako najbardziej rozpoznawalnym cyklem. To propozycja adresowana do mieszkańców naszego miasta, ale też przedsięwzięcie, które prezentuje najbardziej uzdolnionych mieszkańców naszego miasta: młodych literatów, prozaików, autorów kompozycji słowno-muzycznych.

– Tymi spotkaniami niezawodnie zawiaduje Aleksandra Kiełb-Szawuła – mówi dyrektor OCK, Sebastian Górski. – Co ważne, tym spotkaniom zawsze towarzyszy wydanie takiej antologii rocznej, która stanowi nie tylko pamiątkę dla samych artystów, ale również taki dokument historyczny tych dokonań tych młodych ostatnich czasach twórców.

OCK to również działające w jego strukturach Kino Komeda, które w ubiegłym roku wyświetliło 168 tytułów filmowych w ramach ponad tysiąca projekcji.

Podkreślę to bardzo wyraźnie, że w Kinie Komeda odbywają się w większości premiery krajowe w tym samym czasie, co w innych miastach Polski – mówi dyrektor OCK. – Prezentujemy najważniejsze filmy, nie tylko w ramach regularnych projekcji, ale także w ramach regularnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego i Klubu Filmowego Seniora. Jeżeli chodzi o ilość uczestników DKF, podczas branżowego spotkania w Łodzi, jeden z dyrektorów największego kina studyjnego w Krakowie był pod wrażeniem, bo statystycznie średnia liczba uczestników DKF to u nas jest 70 osób. Ona jest nieosiągalna w takim mieście jak Kraków i plasuje się tam na poziomie połowy tej liczby. Praca, którą wykonuje pani kierownik Ewa Smolińska jest w tym zakresie znakomita.

Oprócz regularnych projekcji dwa razy do roku kino zaprasza odważniejszych kinomanów na „Noc Horrorów”. Co miesiąc odbywa się także akcja „Nasze kino – mój film”, gdzie to widzowie decydują o tym, jaki film zostanie wyświetlony. Kino cały czas pracuje nad uatrakcyjnieniem swojej oferty. Jedną z takich propozycji jest Akademia Młodego Widza – przy niedzielnych projekcjach filmów dla dzieci odbywają się animacje tematycznie związane z projekcją.

CZYTAJ  Wygraj BMW podczas majówki. Ale bryka
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx