Problematyczne fajerwerki podczas Majostaszków

Pokazy fajerwerków od lat przyciągają tłumy gapiów. Potrafią zaskakiwać rozmachem, różnorodnością i synchronizacją z muzyką. Jest jednak jeden i to nie mały problem. Otrzymaliśmy sygnały od mieszkańców mocno zaniepokojonych odpalaniem fajerwerków w wysokim sezonie lęgowym ptaków. Kiedy dodamy do tego panującą, niską temperaturę 6 st. Celsjusza, przepis na ptasią tragedię mamy niemal gotowy.

+

Decyzja o organizowaniu dużego pokazów fajerwerków, kiedy zrezygnowano z niego podczas nocy sylwestrowej może zastanawiać. 31 grudnia miasto nie organizuje już pokazu fajerwerków, ponieważ płoszyło to zwierzęta domowe takie jak psy czy koty. Te same osoby nie potrafią zrozumieć jak dużą krzywdę wywołuje huk i rozbłyski petard w samym środku zwierzęcego świata.

Początek maja to czas kiedy większość gatunków ptaków wysiaduje jaja. Ogrzewają je swoim ciałem. Tylko ignorant nie dostrzeże, że huk olbrzymich petard wypłoszy ptasich rodziców z gniazd. Następnie, co ustalili holenderscy naukowcy, potrafią latać przez około 45 minut w wyniku tzw. ptasiej paniki.

Dodatkowo, dorosłe osobniki latając w nocy mogą zranić się lub nawet zabić uderzając w drzewo, budynek czy linie energetyczne. Ornitolodzy zauważają także, że małe ptaki, które mają szybki metabolizm, po takim długim locie w niskiej temperaturze mogą nie dożyć kolejnego dnia.

Na koniec warto nadmienić, że zwierzęta słyszą znacznie lepiej niż ludzie. Już nawet jeden wystrzał powoduje u nich olbrzymi stres. Podczas Majostaszków fajerwerki strzelają przez ponad 5 minut.

CZYTAJ  Obcokrajowiec postanowił naśmiecić

80 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ostrowianka
3 lat temu

Ciekawe, czy ktoś z organizatorów, włodarzy miasta zajmie głos w tej bulwersującej sprawie fajerwerków.
Z jednej strony rozdawanie drzewek, a z drugiej… narażanie życia ptaków… Wstyd i żenada; poklask zwyciężył z rozumem:(

Kolejooorz!!!
3 lat temu

No niestety ale do naszej tępej władzy nic nie dociera. Można robić pokaz laserowy, pokaz wodny ale nasza prezydent lubi fajerwerki.

Łukasz
3 lat temu

Musiało być ostro bo było słychać aż w Antoninie w sylwestra odpuścili a teraz dali czadu biedne zwierzaki….

Zły
odpowiada  Łukasz
3 lat temu

Nie tylko zwierzaki. A ptaki las wokoło zwierzyna dzika. Ale kogo to obchodziło. Ważne było wariackie i durne zakończenie śmiesznego festynu. Gdzie miłośnicy zwierząt . Może władze miasta wypowiedzą się na ten temat.

Łostròw
3 lat temu

To były pierdy pedala Biedronki

Kierowca
3 lat temu

Szpakowi to nie przeszkadzalo☺ Tym co nie pasuje że też dzwony koscielne nie przeszkadzają jak nap… o 6 rano i cukrusie płoszą. Jak nie pasuje to wyprowadzić się na małą wieś bo w dużej terz imprezy.

m
odpowiada  Kierowca
3 lat temu

wystarczy jedno słowo’-TERZ i wiadmo z kim się ma do czynienia .. analfabeta i tępak..dla takiego plebsu były te fajerwerki..

Roman
odpowiada  Kierowca
3 lat temu

Do kierowcy ale ty masz mały rozumek

haha
odpowiada  Kierowca
3 lat temu

z tak dzisiaj modnym dyslektykiem

Kierowca
odpowiada  Kierowca
3 lat temu

Fakt, wkradł się szkolny błąd. To przez pośpiech bo w Franklinowie podnieśli szlabany☺ Krytycy niech zauważą że pierwsze „też” jest poprawne więc dwuja się nie należy.

M
odpowiada  Kierowca
3 lat temu

Ok, ma pan rację..nie należy się panu DWUJA,tylko DWÓJA. I to Z WYKRZYKNIKIEM..

Kierowca
odpowiada  Kierowca
3 lat temu

No widzi Pan Panie M jak Pan pięknie reaguję. To było celowe a zamiast TERZ miało być TYRZ, celowo Panie szanowny M. Etat po Prof. Miodku wolny, startuj Pan.

anka
3 lat temu

Ktoś napisał,że młodzi uciekną z miasta , w którym nie będzie fajerwerków…….No bez komentarza.

yy
odpowiada  anka
3 lat temu

yyhyhy już wiem ,skąd taka więź z ptaszkami u ciebie.. łączy was ptasi móżdżek !! Napisałem ,że przez brak fajerwerków młodzi uciekają ?! DRAMAT !!

Roman
3 lat temu

Można kasę na fajerweki przeznaczyć na schronisko dla psów.Byłby większy pożytek

Osw
3 lat temu

Caryca tak wystraszyla mi kota fajewerkami ze cala noc nie wyszedl z tapczanu

Ostrowianin
3 lat temu

Fajerwerki nie są potrzebne i nie powinny być już używane nigdy, właśnie w trosce o zwierzęta. Temat przerabiany wiele razy, co chwilę popełniany ten sam błąd.

yy
odpowiada  Ostrowianin
3 lat temu

Auto też Ci nie jest potrzebne a pewnie jeździsz i zatruwasz środowisko. Robisz to przez cały rok ALE czepiasz się jednego dnia w roku !! Gwiazdki na Rynku NIE, imprez NIE , fajerwerków NIE niedługo będziemy mieszkać jak Amisze !!!! Później wszyscy zdziwieni dlaczego młodzi ludzie uciekają z tego miasta !!! DRAMAT !

Do yy
odpowiada  Ostrowianin
3 lat temu

Nie rozumiesz istoty sytuacji a się prujesz.

zgadzam się
odpowiada  Ostrowianin
3 lat temu

Genialny przykład ze samochodem. Pozdrawiam

ilu
odpowiada  Ostrowianin
3 lat temu

Moje Psy spokojnie dają sobie radę w sylwka czy z takiej okazji, gorsze są te petardy kupione i poszczane seriami po 1 lub 2 przez następne dwa tygodnie. W samego sylwka niech attrakcje będą.

zmtoryzowany
odpowiada  Ostrowianin
3 lat temu

ciekawe co o ochronie środowiska powiedzą ci którzy będą musieli zutylizować swoje stare samochody które nie przejdą przeglądu. do tego płyny eksploatacyjne. ile ptaków ginie przez ropę to nikogo nie interesuje. nie jeden bardziej przejmuje się losem zwierząt niż losem swojej schorowanej matki!

Paweł
3 lat temu

Szkoda że te fajerwerki na glapy nie działają. Koło Antoniego jak zwykle co rano wszystkie auta zasrane.

1
odpowiada  Paweł
3 lat temu

tak się ptaszki odwdzięczają za zatruwanie środowiska przez te samochody. i mają racje!

80
0
Napisz co o tym sądziszx