100 wystrzałów z armat na Piaskach

100 wystrzałów z armat z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Powstania Wielkopolskiego i Republiki Ostrowskiej. Odgłos wybuchów czarnego prochu był słyszalny na drugim końcu Ostrowa. Na ostrowskie Piaski przyjechały reprezentacje Bractw Kurkowych z takich miast jak Kraków, Racibórz czy Tarnowo Podgórne.

+

Bracia kurkowi w kulminacyjnym momencie święta odpalili wielką kanonadę z armat brackich. Czarnoprochowa artyleria złożona była z armat, rusznic, hakownic, wiwatówek i moździerzy. Odgłos wybuchów na żywo robił olbrzymie wrażenie.

– Tego typu pokaz artylerii brackiej odbył się po raz pierwszy w Wielkopolsce. W sumie był to 9 tak wielki pokaz w Polsce. Pierwszy odbył się na Jasnej Górze z okazji 350-lecia Obrony Jasnej Góry. Zaprezentowano bardzo ciekawy dorobek bractw kurkowych. Bracia Kurkowi od 850 lat są stowarzyszeniem obronnym. Bracia Kurkowi nigdy nie byli zrzeszeni w żadnej wsi. Są to stowarzyszenia typowo miejskie, typowo cechowe. Ze względu na koloryt naszej kultury, dopuszczamy stroje miejskie i szlacheckie. Bractwa kurkowe mają piękne armaty, ale również dziewczyny. Prezentacja dorobku następowała także w Europie. – mówił Piotr Sitarz z ostrowskich braci kurkowych.

CZYTAJ  Budują niewymiarowy basen

33 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
renia
4 lat temu

Bracia Kurkowi to elita miejska z czego 70%mieszka na wsi.Znowu obłuda,obłuda,obłuda.

Pener z Nowotki
4 lat temu

Nie możesz używać zwrotu ACTA 2. W jedynej słusznej stacji TV czyli TVN już oficjalnie zakazali używania tego zwrotu.

wyklęty
odpowiada  Pener z Nowotki
4 lat temu

WPIS sponsorowany przez TVPis.

Do wyklętego
odpowiada  Pener z Nowotki
4 lat temu

Lewacka parówo pojmij w końcu że nie każdy kto nie ogląda Tvnu siedzi w domu przy Tvpis. Właśnie przez takie rozumowanie przerżneliście wszystkie wybory

Demokrata
4 lat temu

Na tej historycznej mszy była większość oficjeli. Zabrakło mi jednak głównych ostrowskich szermierzy walki o wolność sądów i praworządność A. Kornaszewskiego, J. Wójcickiego i Damiana Grzeszczyka. A może wyjechali do Warszawy protestować przeciwko Acta 2 popartej przez PO?

pytek
odpowiada  Demokrata
4 lat temu

Hipokrytów był pełen kościół. A tobie jeszcze brakowało kilku normalnych?

CCC
odpowiada  Demokrata
4 lat temu

Pytek, to była msza polowa.

do ccc
odpowiada  Demokrata
4 lat temu

A co to zmienia? Hipokryci, którzy na co dzień wsadzili by nóż w plecy oponentom i konkurentom, na mszy klęczą i udają rozmodlonych prawdziwych chrześcijan. Żygać się chce na te obrazki. Przekażcie sobie znak pokoju- senator z panią Klimek, a może jeszcze pan Motylewski? HIPOKRYZJA!

Sprawiedliwy po swojej stronie
4 lat temu

Beata Klimek na tej mszy przyjęła nawet komunię świętą. Widać bardzo zależy jej na reelekcji i włącza do tego nawet Boga, na zasadzie – Panie Boże spraw, żeby moich przeciwników politycznych, ajaj jaj jakich tam politycznych, przecież pani Beata jest apolityczna, żeby moich konkurentów szlak trafił.

yyy
4 lat temu

Impreza i znowu wystrzały, huki na niekorzyść zwierząt. Widać jak prezydent kocha zwierzęta.

Pener z Nowotki
odpowiada  yyy
4 lat temu

Dokładnie, to jest kpina, sam widziałem tabuny dzików i saren uciekających w popłochu z miasta. No bo chyba nie chodzi ci o te 2 zające które jeszcze żyją w tym zasyfiałym lesie na piaskach? Nasrane ludzie macie konkretnie, niedługo bąka nie będzie można głośno puścić bo piesek miłośniczki zwierząt ma traumę

Z
odpowiada  yyy
4 lat temu

Jak Jurek Owsiak odpala fajerwerki co roku w całej Polsce, a Klimkowa kilka razy w roku w Ostrowie to ci nie przeszkadza, ale jak raz na 100 lat i to w szczytnym celu to grymasisz.

wqrzony
odpowiada  yyy
4 lat temu

Nie ma to jak w szczytnym celu puszczać głośno bąki. Syreny, wystrzały z kapiszonów, koniecznie msze to jest to, co oficjele lubią najbardziej. Obchody, obchody, obchody a kraj popada w ruinę. Popatrzcie na ceny w sklepach jak lecą w górę, paliwo, żywność, ale obchody najważniejsze i walenie w powietrze dla uczczenia.

...
4 lat temu

Popieram takie imprezy.Szacunek dla tych ktorym sie chce.

jasnowidz
4 lat temu

Byłem także. Po zachwytach gości imprezą, msza z oprawą,biskupem,chór,orkiestra,koloryt braci i sióstr kurkowych,widowisko regimentów artylerii – Klimek ma prezydenturę w kieszeni. Zwłaszcza starsi mieszkańcy. Do tego darmowa grochówka i kiełbasa z rożna,dopełniła nastrój wielkiego pikniku. Platfusy stały na uboczu,jakby wiedziały,że będą wyautowani w wyborach. Dobre wrażenie robił Mikołajczyk,ale otoczenie też skromne. Tym,którzy zaraz napiszą,że wszystko za pieniądze podatników,odpowiem tak. Wyborcy którzy postawią na Klimek,popierają i są zadowoleni z takich pikników,godzą się aby ich podatki były przeznaczone na takie imprezy. I Wasza mniejszość,mimo wylewanej tu żółci,musi się z tym pogodzić.Lans,szkalowanie,hipokryzja to atrybuty każdej formacji politycznej – decyduje,kto bardziej wiarygodnie przekona i pozyska zwolenników ! Mikołajczyk z małymi szansami,Grzeszczyk bez szans,nawet go nie było ? KLIMEK PREZYDENTEM !

Świadek
odpowiada  jasnowidz
4 lat temu

Też tam byłem i to przypadkowo. Więcej było braci z bractw kurkowych, księży i ludzi z otoczenia Beaty Klimek niż zwykłych ludzi.Taka zamknięta impreza dla swoich. Prawie jak festiwal getto „Tatarak”. Więc nie pieprz, że Beata zyskała tam zwolenników, bo póki co na prezydenta Ostrowa mogą głosować Ostrowianie, a nie goście z Krakowa czy z innych miejscowości.

Wiarus
odpowiada  jasnowidz
4 lat temu

A ja tam nawet widziałem podpułkownika Ludowego Wojska Polskiego Herwicha, obecnie przewodniczącego Rady Miejskiej. Czyżby modlił się o duszę Józefa Piłsudskiego który rozgromił po odzyskaniu niepodległości Armię Czerwoną, która w 20 roku napadła na Polskę?

normalny
odpowiada  jasnowidz
4 lat temu

Jak ludzie lubią takie imprezowanie, łażenie po mieście, z księżmi, biskupami, od tablicy do tablicy, czczenie, obchody widać co kilka miesięcy. Łażę oficjele, spędzone poczty sztandarowe, spędzeni harcerze i garstka gawiedzi. Na 70-tysięczne miasto to nawet nie 1 %. Zobaczymy za 35 dni.

senior
4 lat temu

Ja pamiętam święto 22 Lipca. To co jest za święto?

Pener z Nowotki
odpowiada  senior
4 lat temu

Ty czerwony dziadu to najbardziej pamiętasz generała zamiast Teleranka

senior
odpowiada  senior
4 lat temu

@Pener z Nowotki. Tak, pamiętam Generała Wojciecha Jaruzelskiego. Historia oceni, za 100lat. Rozmawiałem z człowiekiem, który brał udział w walkach. Jedno co powiedział że żołnierze Rosyjscy się poddawali by dostać coś do jedzenia, takie to było wojsko, karabiny na sznurkach.

Pener z Nowotki
odpowiada  senior
4 lat temu

Senior wspomina z czułością biednych rosyjskich żołnierzy z bronią na sznurkach. Wspominaj dziadku, przecież dzisiaj wasze święto. Jeden z PO też świętował 1 września przyjaźń z innym sąsiadem. Pokolenie matołków przez które kilkadziesiąt lat byliśmy w czarnej doopie. Dobrze że odchodzicie w niepamięć

do penera
odpowiada  senior
4 lat temu

A marszałek senatu Karczewski mówi o dyktatorze Łukaszence, że to „ciepły człowiek dbający o rozwój kraju.”

Pener z Nowotki
odpowiada  senior
4 lat temu

A co mnie marszałek Karczewski. Nigdy nie głosowałem i nie mam zamiaru głosować ani na PIS ani na PO

Kwiatkowski
4 lat temu

Teraz mamy współczesne Bractwa – WOT ! Tez se chłopaki „szczelają” i sie przebierają.

Podpułkownik
4 lat temu

Ci dorośli mężczyźni są jak dzieci, tylko wódka i k*rwy im w głowie.

Singer
odpowiada  Podpułkownik
4 lat temu

Mężczyźni różnią się od dzieci tylko ceną zabawek…

33
0
Napisz co o tym sądziszx